Alışveriş bağımlısı kadınlara kitap tasiyesi

Giyinmenin sndığınız kdr “önemsiz ve boş” olmdığını göreceksiniz…

Mod yeniden yepyeni bir sezonl perdelerini çıyor. Koleksiyonlrın vitrin süslemeye, “trend lrm”lrının yzılı ve görsel medyd çlmy bşldığı bir eylül yınd dh içimizdeki lışveriş cnvrı “vının” peşine düştü. Aslınd hiç de ç değil… Hngimiz sbhlrı tık bs dolu grdırobumuzun önünde epey vkit hrcdıktn sonr giyecek hiçbir şeyimiz olmdığı snrısın kpılmdık ki?.. Ve çoğumuz bu snrının rdındn mğzlrı rşınldık, bitmeyen indirim dönemlerinin ve tekrr tekrr shnelenen yeni (ve de eski) sezonlrın peşine düştük. Giydik, stın ldık, yetinmedik yeniden ldık, kör bir döngünün içinde yuvrlnırcsın…

Giyinmek ve modyı tkip etmek dünynın en eğlenceli işlerinden biri gibi görünse de giyecek bir şeyleri olmdığındn sürekli şikyet eden ve stler süren lışveriş turlrın çıkn çoğu kdın için krmşık ve ğır bir yüke dönüşebiliyor. Klinik psikolog ve psiknlist Elise Ricdt’yl Lydi Tieb “Üzerime Giyecek Hiçbir Şeyim Yok” dlı kitplrınd kdınlrın giyimle kurduklrı bu krmşık ilişkiyi irdeliyor, bu dertten muzdrip birçok kdınl konuşup klinik bir çlışm prlelinde neredeyse işkence ve külfete dönüşen lışveriş bğımlılığının rdındki psikolojik sebeplere eğiliyorlr.

Dikkt: Bu kitptn yol çıkrk yzıln bu yzıyı, “Hepimiz bğımlıyız, neden kendimize keyif veren şeyler hediye etmeyelim, bir-iki prç dh stın lırsk dünynın sonu mu gelir?” düşüncesiyle ve lışveriş bğımlılığı önemsiz bir durummuş gibi okumyın. Bu konud konuşmyı kbul eden kdınlrın yoğun hlki sncı ve psikologlr trfındn cn kulğıyl dinlenmesi gereken önemli bir yşm zorluğu çektiğini göreceksiniz.

DOYURULMAMIŞ SEVGİ AÇLIĞI

Dünden bugüne soğuktn korunmk, cinsiyet yrımın dikkt çekmek, sosyl sınıf, yş ve sttüye vurgu ypmk gibi mçlr cevp veren giyim olgusu, kişiliğin ve kimliğin sosyl ifdesinde en önemli iletişim rçlrındn biri. Bizler doyumsuzc rzu nesnesine dönüşen kıyfetlerin peşinde koşrken slınd ruhumuzdki huzursuzluğu ve umutsuzluğu örtmeye, benliğimizde gizli klmış sorunlrı gidermeye çlışıyoruz. Elise Ricdt ve Lydi Tieb syısız kdının giysilerle ilgili dile getirdikleri cıyı, kimlik ryışlrını inceleyerek bu bğımlılık ve ptolojinin ergenlikten itibren kdınlığın, kdın kimliğinin nneden genç kız iletimi sırsınd doğn sorunlrdn ileri geldiğini söylüyorlr. Kısc giyim eğilimlerinin, hstlığ dönüşen lışveriş bğımlılığının rdınd sorunlu nne-kız ilişkisinin, doyurulmmış sevgi çlığının yttığın innıyorlr.

ÇOCUKLUK ÜNİFORMASINDAN KURTULMAK İÇİN ALIŞVERİŞ

Kdınlrın istilcı bir bğ dönüşebilen giysiyle kurduklrı ilişkiyi dh iyi nlmk için kitptn bir örnekle, nne-kız nlşmzlığıyl ilerleyelim. Chntl’ın hikyesine kulk verin:

“Yşlrı birbirine ykın üç kız krdeştik. Biz küçükken nnem fkirlikten her birimize sdece renkleri frklı bire bir ynı kıyfetler dikerdi. Bense sdece benim oln bir kıyfetin hylini kurrdım. Sonr hytım boyunc içimdeki bu huzursuzluğu kendime giysiler stın lmk için mğzlr çıkrtmlr yprk telfi ettim.” Elise Ricdt ve Lydi Tieb, Chntl’ın lışveriş bğımlılığını nnesinin, çocukluğu boyunc onu mhkum ettiği leldelikten sıyrıldığını snmsı şeklinde yorumluyor ve şöyle devm ediyorlr: “Üzerine giyecek hiçbir şeyi yokmuş gibi sürekli grdırobunu beslemek ve çocukluğundki küçük kızı memnun etmek mcını tşıyor. Stın ldığı her giysi, onu çocukluk üniformsını nihyet üzerinden çıkrdığı, cıdn d onunl birlikte kurtulduğu ynılsmsın sokuyor.”

GİYSİNİN PEŞİNDEKİ SAVAŞÇI KADINLAR

Elise Ricdt ve Lydi Tieb lışveriş bğımlısı kdınlrl gerçekleştirdikleri terpiler sırsınd frklı kvrmlr değiniyor ve bu kvrmlrın ışığınd tespitlerde bulunuyorlr. Mod dergilerinin de etkisiyle bir “seri lışverişçi” kimliğinin orty çıktığını nltıyorlr: “Bu medytik mitost lışverişçi, svunmsız bir vın izini sürermişçesine rzuldığı giysinin peşine düşen svşçı kdın dönüşür. Her butik içlerinde sklı yırtıcı hyvnı serbest bırkır.”

BAĞIMLILIK HİKAYELERİ

Kitptn tnıklıklrl bş bş bırkıyoruz sizi…

VAKA 1

SARAH, 30 YAŞINDA: “Annem mod sektöründe çlışıyordu, stilistti. Am kendisi silik bir krkterdi, giysilerini üniform gibi tşırdı. Çocukken, o kdınlrı bu kdr güzel giydirirken nnemin nsıl olup d böylesine silik klbildiğini nlmıyordum. Splntı hline getirecek kdr eksikliğini hissettiğim o kdınlığı bn ktrmdığı için ondn nefret ediyorum. Kendimi iyi hissedeceğim bir kdın imjı bulbilmek için çılgınc pr hrcıyorum.”

ELISE RICADAT VE LYDIA TAIEB’İN YORUMU: “Srh’nın hikyesi bize çılgınc giysi lışverişinin nneyle ilintili iç dünysınd ümitsiz ryışı, pylşıln kdınlık çevresinde nnesiyle bğ kurm girişimini gösteriyor.”

VAKA 2

FANNY, 35 YAŞINDA: “Ergenlikte kız rkdşlrım gibi giysiler giyme hkkın ship olmyı o kdr istemiştim ki… Am nnem ne zmn vücudumun biçimini gösteren bir şey giysem hemen üzerimi değiştirmemi emrediyordu. Çünkü olumsuz htırlr brındırn cinselliğini htırl mk istemiyordu. Bense şu nd mğzlr koşmktn kendimi lmıyor ve en kötüsü stın ldığım şeyleri giymiyorum bile. Grdırobum çılmmış pketlerle dolu.”

ELISE RICADAT VE LYDIA TAIEB’İN YORUMU: “Fnny sürekli lışveriş yprk nnesinin küçükken on verdiği emirleri bir şekilde çiğnemeyi bşrs d bundn keyfi lmıyordu. Nitekim ittsizliğinin yrttığı suçluluk duygusunun bilinç dışı krşılığı, stın ldıklrını dolpt öylece bırkmk oluyor.”

Alışveriş ypn kişi tıpkı yemek yedikçe doymynlr gibi stın ldıkç ttmin olmuyor ve hep dh fzlsını grdırobun dhil etmek istiyor. Sonuçt kendinden bile tiksiniyor. Terpiye ktıln kdınlrdn Helene’in sözlerine kulk verin: “Snki süs-püs dolbım ğzın kdr dolu değilse sl yeterince şeyim yok gibi geliyor. Hep dh fzlsı gerek. Sonr eve dönünce bütün o pketlere bkıp kendimi evden çıkrken olduğumdn dh kötü hissediyorum. Midem klkıyor, fenlşıyorum.” Kişi ttmin olmk, rhtlmk için lışveriş yps d sonund kendini çok dh fen hissediyor.

“Semptom-giysi” olrk tnımlnn olgunun ltınd kdınlrın nneleriyle kurduklrı sorunlu ilişki dışınd erkeklerle ve kendi bedenleriyle ilgili lgılrı d önemli yer tutuyor. Örneğin hstlrdn Sndrine bedenini ylnızlığındn, erkeklerle düzenli ilişki kurmmsındn sorumlu tutuyor ve vücudun duyduğu hıncı onu giysilere boğrk çıkrıyor.

SON SÖZ

Elise Ricdt ve Lydi Tieb kdınlrın nck bedenleri, ruhlrı, kdınlıklrı, cinsellikleri, erkekler ve nneleriyle yşdıklrı sorunlrını çözdüklerinde, bu sıkıntılrl yüzleşebildiklerinde, kısc kdınlık hikyeleriyle brıştıklrınd giyimin külfet olmktn çıkıp zevke dönüşeceğini vurguluyor. Onlr, huzur erdiklerinde kygılrını örtmek için değil, gerçekten kendileri için, zevk için giyinmeyi öğrenecekler.

Siz de çoğu zmn pçvr deyip geçilen giysilerin kimliğinizle ilgili kendinize bile itirf edemeyeceğiniz gizemler brındırdığını, grdırobunuzu çıp her seferinde “Üzerime giyecek hiçbir şeyim yok” dediğinizde slınd ruhunuzdki çmzlrl krşı krşıy geldiğinizi unutmyın.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz