Ahu Orakçıoğlu’nun Evi

DOĞU&BATI DENGESİ

Ahu Orkçıoğlu cesur desenleri ve renkleri birlikte kullnmyı seviyor. Tüm bhçe mobilyln Ic’dn. Bhçesindeki renkli ystıklrs Piculet Persn.

ZEVKLE DEKORE EDİLMİŞ BİR EVE girdiğinizde mobilylr tek tek size hoşgeldiniz diyormuş gibi hissedebilirsiniz. En zındn Ahu Orkçıoğlu’nun evine girdiğimizde benim ilk hissettiğim buydu. Nev-i şhsın münhsır ntik dresur ve yn bizi krşılıyor. Birz kfmızı çevirdiğimizde pnormik bir ev mnzrsı ve modern mobilylr görüyoruz. Ahu Orkçıoğlu belli ki krıştırrk kullnmyı sevenlerden. Merkl içeri geçiyoruz. Evinin de mimrı Deniz Luis Işın’l Etnik çizgiler tşıyn bhçe mobilylr yeni nesil dekorsyon stiliyle bütünleşiyor. Büyük fenerler Tş Design’dn, üzerindeki sermiklerse Becr gömme dolps ou iddiyı d du ortmlrd geçtıgı için snt ve birlikte A&D Tsrım Atölyesi ve Mobily şirketini kurn ev shibinin zrif zevki, ortğı Deniz Işm’ın tecrübesi ve vizyonuyl birleşmiş. Evde kendi üretimleri oln mobilylrın ynı sır Brbr Brry knepeler pirinç sehplrl, Fendi üçlü knepe endüstriyel tipli dikdörtgen cm ort sehpyl tmmlnıyor.

Slon kendi içinde dört ln bölünmüş ve her lnın kendine özgü bir duruşu vr. Bhçe ktındki sol kısım tüylü ort sehp ve koltuklr yrılmış. Selçuklu motiflerinin hrik bir dengeye oturtuyor. Etrfı gezdiğimizde duvrlrı süsleyen resimler dikktimizi çekiyor. Ahu Orkçıoğlu, Ankr’d bşlyn hytınd sntın ileden gelen bir merk olduğunu nltıyor “Drbeden sonr bbm Ankr’d Kibele Snt Glerisi’ni kurdu. Çok iyi ressmlrın ve heykeltrşlrın çok güzel sergiler yptığı bir snt glerisiydi. Küçüktüm, lgılymıyordum m şimdi dönüp htırldığımd ne kdr değerli olduğunu nlıyorum. Benim çocukluğum resme ilgim de bunlr etkili olmuştur diye düşünüyorum.”Ahu-Süleymn Orkçıoğlu çiftinin Beykoz Konklrındki evinin hikyesi kızlrının doğumuyl birlikte bşlıyor. Dh büyük bir eve ihtiyç duyunc mimr ryışın giriyorlr. Büyük evin teknik ve mimri donnımı için o zmn henüz ortk olmdıklrı, iç mimr Deniz Luis Işın’l tnışıyorlr. Dekorsyon merldi olduğu için Deniz Luis Işın’m ynın hzırlıklı gittiğinden bhsediyor Orkçıoğlu: “Art nouveu ve rt deco’yu temel lrk işe girdik. Deniz, renkler ve yerleştirme konusund önümü çtı. İyi bir tkım olduk. Evi oturtmk için ltı yı birlikte geçirdik.”

Ahu Orkçıoğlu dekorsyond sürprizleri ve dengeyi seviyor. Piysy hkim oln şşnın vey ultr modern mobilylrın yerine Bker stiline de göz kırpn doğu-btı sentezi yrtıyor evin içinde. Evde her mobilynın birbiriyle uyumlu olduğu lnlr hkim. Yemek bölümü tuğl görünümlü yn ve mermer msyl modernleşirken kbrlı sndlyeler ve yöresel hlı, klsik detylrı öne çıkrıyor. Ahu Orkçıoğlu’n nelerden ilhm ldığını sorduğumuzd yurt içi ve yurt dışı yyınlrdn topldığı görsellerin ve gezerken gördüğü objelerin fotoğrflrının ilhm pnosunu oluşturduğunu söylüyor. Dekorsyond sevmediği şeyin, tkım prçlr olduğunu öğreniyoruz. Gerçekten her köşede yrı m ynı ruh ship ürünler birlikte kullnılmış. Evshibi, r renkleri ve r tonlrı sevdiğinden bhsediyor: Ar renkleri ve r tonlrı seviyorum. Birbirlerine geçişi koly oluyor ve her şey bütünlük içinde.

DEKORASYONUN OLMAZSA OLMAZI KONFOR

Ahu Orkçıoğlu’nun en çok nelerden etkilendiğini öğrenmek istediğimizde her detyı topldığını, vintge’ı sevdiğini ve Rönesns döneminin güncel hlini kendine ykın gördüğünü söylüyor.‘‘Brbr Brry’den etkileniyoruz. Klsikte de, dömi klsikte de, modernde de ürünlerini kullnbiliyorsunuz. Bu çoğu mrknın ypmdığı bir şey.” Evin güzel bhçesi de desenlerin doğyl buluşmsı gibi. Orkçıoğlu’nun dekorsyond olmzs olmzı ise konfor ve kullnışlılık Slon Bker stili hkim. Knepeler özel üretim İtlyn derisi, A&D Mobily tsrımı. Ort sehp ve bjur Becr’dn. Hlı Trendrugs, duvrd sılı tblo Semih Zeki’ye it (üstte). Yemek bölümündeyse Georgetti dresur ve İsmil Acr tblo göze çrpıyor (ltt).

“Birbirlerine geçişi koly oluyor ve her şey bütünlük içinde.” Desenler de evin önemli bir prçsı. Selçuklu motifleriyle dolu sermiklerle yerel unsurlr öne çıkıyor. Evdeki her eşynın bir mc hizmet etmesi gerektiğini düşünüyor. Grnticilikten hoşlnmyn, birbirinden frklı m birbiriyle uyumlu cesur seçimler ypn Ahu Orkçıoğlu’nun ortğı iç mimr Deniz Luis Işın’l yrttığı ev, şehirden gelip kpıdn girdiğinizde sizi dış dünydn koprck cinsten. Evden yrılırken zrif zevki ve smimi sohbeti klıyor klımızd.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz