Yasak Meyveler Ve Diğer Gıdalar

Cilt Temizleme Diyeti boyunca ciltteki iltihabın çoğalmasına yol açan ve cilt yağlarının üretimini artıracak besinleri yemenizi önleyeceğiz. İyi yemekleri kötü yemeklerden ayırmanın en kolay yolu, diyabet hastalarının da çok iyi bildiği glisemik (kanda bulunan şeker miktarı) içerikliler listesini kullanmaktır; kırmızı et haricindeki yağsız etler, deniz mahsulleri, fasulye, doymamış yağlar ve glisemik içeriği az olan vejetaryen besinler. Bu besinler, kan dolaşımındaki şeker ilerleyişine yol açmamaktadırlar. Patates, makarna, pirinç, kekler, şekerler ve türleri, yüksek glisemik değerlere sahiptirler. Hepsinden önce şeker ve nişasta içeren gıdaları beslenmemizden çıkarmalıyız yani tüm ekmek türleri, makarna, erişte, pirinç, kurabiye, kek, tatlı çörek, kraker, kutulanmış gevrekler ve eğer hâlâ vazgeçmediyseniz pizza, hot dog ve burgerlere veda etmenin zamanı gelmiştir. Yine de tam tahıllı hamurla yapılmış az yağlı pizza, tam tahıllı ekmeğe az yağlı etle yapılmış sandviçler yemeye devam edebilirsiniz.

Eğer akneniz varsa en çok şekere hayır demelisiniz. Hepimiz şekerli yiyeceklerin görünüşümüz için iyi olmadıklarını biliriz, artık bunun nedenini de biliyoruz. Enerjinizi yüksekseler bile yüksek şekerli yiyecekler vücuttaki iltihaplanmalarla savaşma kabiliyetinizi azaltırlar. Tıbbi bulgulara göre, herhangi bir şekilde alman 100 gr. şeker (glikoz, meyve şekeri, sakaroz, bal veya meyve suyu konsantresinden) bağışıklık sisteminizin fonksiyonlarını %50 oranında düşürebilmektedir. Bu etki yaklaşık olarak beş saat sürmektedir. Ve sonuçta her gün alınan 100 gr. ve üzeri şeker bu etkiyi daha da uzatabilmektedir. Bu ne anlama gelmektedir? Bağışıklık sisteminiz iltihaplı bir sivilceyi beşaltı gün içerisinde temizleyebilecekken bu süre on gün belki de iki haftayı bulabilmekte, bu süre içerisinde iyice olgunlaşan sivilce de ayrılırken ardında hoş olmayan bir iz bırakmaktadır.

Besin alımında kaçınmanız gereken diğer bir grup ise yüksek nişasta değerlerine sahip meyveler ve vejetaryen gıdalardır. Bunlara patates, mango, muz ve kavun dâhildir. Dikkat ederseniz içerikleri unlu gıdalarla benzer özellikler gösterir. Tropikal meyveler, yerli meyvelerden daha fazla şeker oranına sahiptirler. Elmalar, armutlar, şeftaliler, erikler ve dutlar yerli meyveler sınıfına girmektedirler ve tüketilmelerinde hiçbir sakınca yoktur. Tatlı yiyeceklerde de bir kısıtlama yapılması söz konusudur. Cilt Temizleme Diyeti süresince şerbetli tatlılar, dondurulmuş yoğurtlar ve milkshakeler tüketilmemelidir. Bunlara reçeller, pudingler, marmelatlar, jöleler ve şuruplar dâhildir. Tercih etmeniz gereken tek tatlı, tropikal meyve ya da kavun dâhil edilmeden yapılan meyve salataları ve meyve kokteylleri olmalıdır. Eğer meyve suları doğal değilse ya da konsantrelerden yapılmamışsa hepsi yüksek miktarlarda basit şeker içerirler. Doğal meyve suları zararsızdır fakat rafine şekerlerden uzak durmalısınız. Havuçlardan, pancarlardan veya kerevizden (yarı yarıya arıtılmış su katarak) kendi meyve sularınızı yapmayı deneyebilirsiniz. Baharat olarak da biraz taze zencefil kökü ekleyebilirsiniz!

Şayet sıkı bir kahve tiryakisiyseniz, diyet programı boyunca bu miktarı biraz azaltmanız (günde en fazla iki bardak) gerekecektir. Yüksek miktarlarda kahve tüketimi, bağışıklık sistemini zayıflatır ve böbreküstü bezlerinde fazladan gerginliğe yol açar. Tabii bununla beraber alkolün herhangi bir türünün bu diyet süresince tüketilmemesi tavsiye edilir. Bize güzel gelen diğer birçok diyette dayanak noktası olan yiyeceklerden neden uzak durmanız gerektiğini merak edebilirsiniz. Muzun, meyve sularının ya da mısır gevreğinin nesi kötü? Bütün yiyecekler sindirim sistemimizde şekere dönüşür. Bazı yiyecekler açıkça şeker eklenerek yapılmış olmasa bile vücut içinde hızlı bir şekilde şekere dönüşerek istenmeyen kan şekerinin yükselmesine neden olurlar ve bunun sonuçlarını da artık biliyoruz. Daha sağlıklı yiyecekleri kendiniz seçmek istiyorsanız, başlangıçta diyabetli hastalar için kurulmuş olan glisemik içeriklerin listelendiği www.glycemicindex.com web sitesine bakabilir ve sudan rafine şekere kadar her şeyin porsiyonlarının kan şekeri değerlerini öğrenebilirsiniz. Böylece yediğiniz gıdanın kan şekerinize etkisini görebilirsiniz.

Siz gıdanın adını yazdığınızda sistem size o gıdanın yer aldığı yemekleri ve glisemik değerlerini vermektedir. Örneğin, taze elmanın glisemik değeri 34’ken elmalı çöreğin 44’tür. Cildinizin temizlenmesine yardım etmeniz için glisemik değeri 40’ın üzerinde olan besinleri elemelisiniz, ilerleyen sayfalarda sa ğlıklı, lezzetli tarifler ve bunların içinde kalorileri düzenlenmiş yağlar, karbonhidratlar ve proteinlerin bulunduğu, her öğünde hem gün boyunca kan şekerini düzenleyen hem de esaslı gıdaların sunulduğu bir program olacak. Kan dostu gıdalarla beslenmek kolaydır ve akneye yol açan gıdaları tükettiğiniz zamanlarla arasındaki farkı görmenizi sağlar, beslenme alışkanlıklarınıza yeni bir denge getirir.

Uygulanan akne diyeti şaşılacak derecede geleneksel Çin tıbbına benzer, her gıdanın farklı enerji niteliğine sahip olduğunu savunur. Sivilcesi olan insanlar hararet yapan ve ağırlaştıran gıdaları tüketim alışkanlıklarından çıkarmalı ve yerine ferahlık veren, su ağırlıklı gıdaları tüketmeye çalışmalılardır. Hararet yapan ve yapışkan gıdalara örnek olarak bol yağda kızartılmış yemekler, et, şeker, çikolata ve alkol gibi sindirimi zor gıdaları verebiliriz. Ferahlatıcı, su yönünden zengin gıdalara örnek olarak ise salatalık, havuç, kereviz, marul, lahana, pancar, armut, dut ailesi, ıspanak ve karpuz gibi kanı rahatlatan, toksinleri azaltan sindirimi kolay gıdaları verebiliriz. Rusya doğumlu biyokimyacı ve bilim kurgu yazarı Isaac Asimov’a göre söylersek; diyet uzmanlığında belirleyici ilk kural: “Eğer tadı güzelse senin için kötüdür.” Bugün müthiş çeşitlilikteki ağız sulandıran sağlıklı ürünler satan süper marketlere, sağlıklı gıda mağazalarına ve organik marketlere teşekkür etmeliyiz. Cildimizin daha iyi durumda olması için aradığımız nişasta oranı düşük, şeker oranı düşük yiyeceklerin seçimlerinde kendimizi kısıtlanmış hissetmiyoruz. Bu diyet pratiğini uygulayarak karaciğer fonksiyonlarını ve bağırsak hareketliliğini artırabilirsiniz, böylece toksinlerin elenmesini sağlayarak güzel cildinize içeriden yardım etmiş olursunuz.

Bixa_orellana_fruit_opened

Yorum Yaz