BEYAZ BAYAN GÖMLEK

ÖZEL GÖMLEK

New York’ta yasayan tasarımcı Ayse Bilsel aralık ayı itibariyle ‘Her Ay için Bir Gömlek’ projesine özel tasarladığı gömleklerle artık bilshirt ve Bilstore mağazalarında…

Tasarımcı olmaya nasıl ve ne zaman karar verdiniz?

Tasarımcı olmaya 1985 yılında, bize gelen yakın bir aile dostumuzun çay fincanını kullanarak bana endüstriyel tasarımı anlatması üzerine karar verdim ve ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’ne girdim.

Bize biraz tasarım anlayışınızdan bahseder misiniz?

İnsanı baz alan, insan ölçekli bir tasarım anlayışım var.

Bil’s markası ile yollarınız nasıl ve ne zaman keşişti?

Selman Bilal ile yıllar önce tanıştık. Beyaz gömlekler serisine eşim Bibi ile tasarımlar yaptık. Bu en sevdiğim projelerden biriydi ve o gün bugündür tekrar Selman Bey ile beraber çalışmak için can atıyordum. Bilsar ile ortak yürüttüğünüz 12M0D projenizden bahsedebilir misiniz? Bu projenin çıkış noktası nedir? 12MOD, 12 Months of Design yani 12 Ay Tasarım demek. Çıkış noktasıyılında yaptığım yılbaşı kartıydı. Bu kartta her ayın bir sembolü vardı. Ocak ayı yeni yıl, şubat ayı Sevgililer Günü, mayıs ayı Anneler Günü gibi… Projenin çıkış noktası buydu.

Şubat ayı için tasarlanan bu beyaz gömleğin ortasındaki kalp Sevgililer Günü’nü simgeliyor.

Bu projeyle her ay değişik bir konseptte gömlek tasarlıyorsunuz.

Neden özellikle beyaz gömlek tasarlamayı seçtiniz?

Birsel + Seck’in Direktörü Seda Evis ile her ay değişen bir konsept yapmak istiyorduk; Bilsar ile çalışmak da çok arzu ettiğimiz bir şeydi. Fikrimizi biraz geliştirip eskizlerle Selman Bey’in kapısını çaldık ve projemiz de o zaman başladı aslında. Her ay farklı bir konsept hazırlamaya nasıl karar verdiniz? Bu konseptlerden bahseder misiniz?

Her ayın bir gömleği var ve o ayın özelliğini sembolize ediyor. Mesela şubat ayının önünde kocaman bir kalp var. Eylül ayındaki uçan kalemler ise yazın sonunu, iş başı ve okula dönüşü yansıtıyor. Gömlekler bir ay önce mağazaya giriyor ve sadece Bil’shirt, seçili Bilstore mağazaları ve Bilshirt. com’da satılıyor. Aldın aldın, alamadın bir daha asla bulamıyorsun.

12MOD tasarımlarının hedef kitlesi kimlerden oluşuyor? Tasarımları hazırlarken, tasarım seven, gömlekleri ile konuşan, konuşturan, espri anlayışına sahip her yaştan kadın ve erkekleri düşündük.

BEYAZ BAYAN GÖMLEK Resimleri
BEYAZ BAYAN GÖMLEK

BEYAZ BAYAN GÖMLEK

BEYAZ BAYAN GÖMLEK

BEYAZ BAYAN GÖMLEK

BEYAZ BAYAN GÖMLEK

BEYAZ BAYAN GÖMLEK

BEYAZ BAYAN GÖMLEK

BEYAZ BAYAN GÖMLEK

BEYAZ BAYAN GÖMLEK

BEYAZ BAYAN GÖMLEK

Yorum Yaz