Oje lekesi nasıl çıkar

Oje, dünyadaki birçok kadının severek kullandığı kozmetik ürünlerinden yalnızca biridir. Rengârenk seçenekleriyle kadınların vazgeçemeyeceği bir seçenek haline gelmiştir. Kullanımının kolay olması ve pratikliği bakımından her kadının rahatlıkla kullanabileceği bir üründür.  Fakat her güzel şeyin beraberinde getirdiği bir olumsuz durum var. Oje sürmeye çalışırken yapılan hata sonucu en sevdiğiniz kıyafetinizi lekelemiş olabilirsiniz. Böyle bir durum yaşanmaması için önceden önlemler alınmalıdır. Eski bir kumaş, kullanmadığınız bir kitap vs. kullanarak böyle bir durum yaşanmasını engelleyebilirsiniz.  Nasıl çıkar bilmek lazım.

Peki, eğer böyle bir durumla karşılaşırsak ne yapmalıyız oje lekesi nasıl çıkar? En sevdiğimiz gömleğimizin üzerinde kocaman bir oje lekesi var. İlk olarak oje çıkarıcı olarak bildiğimiz asetonlar bu konuda aklımıza gelecektir. Tabi ki tırnak cilalarımızı anında çıkaran bu ürünler kıyafetlerimiz üzerindeki bu lekeleri de çıkaracaktır. Fakat bu işlem gerçekleştirilirken kumaş deforme olabilir, rengi solabilir ve ya başka türlü lekelere sebebiyet verebilir. Bu durumların önüne geçmek için oje çıkarıcısını göze çarpmayan, giysinin iç kısımlarında ya da dikiş bölgelerinde ufak bir deneme yapılabilir.

Ufak bir parçaya aseton ile ıslatılmış pamuğu lekenin meydana geldiği kumaşımızın üzerine bastırıp tampon yapın. (Bu işlem gerçekleşirken oje lekesinin altına koyulan bez ve ya havlu lekenin başka yerlere bulaşmasını engelleyecektir.) Oje lekesi pamuk tarafından emildikçe başka pamuk kullanarak işlem tekrarlanmalıdır. Eğer lekesi kumaşın her iki tarafına da geçmişse bu uygulamayı her iki taraf içinde birkaç defa tekrarlayabilirsiniz. İşlemler tamamlandıktan sonra kıyafetinizi yıkayın ve kurumaya bırakın. Beyaz kumaşlarda eğer oje lekesi kalırsa ağartıcı kullanabilirsiniz.

Halınız üzerinde meydana gelen oje lekelerini ise bir havlu, bir beze ya da bir pamuğa oje çıkarıcısını dökerek lekenin meydana geldiği bölgeye ovalamadan tamponlayın. Oje emildikçe tekrarlayın. Bir çay kaşığı deterjanı ılık suda eritin. Hazırlanan karışımı havlu vs. bir malzemeye emdirip, lekenin üzerine bastırarak tamponlayın. Oje lekesinin havlu tarafından emilmesini sağlayın. Bu işlemden sonra çok az temiz ve ılık su yardımı ile müdahale ettiğiniz kısmı durulayın. Durulanmış ıslak bölgeyi kuru, beyaz bir havlu ile kurulayınız.

Yorum Yaz