Victoria Beckham-18 Koleksiyonu

HARİKALAR DİYARINDA MODANIN İMPARATORİÇESİ OLMAK

Sektörün büyük kısmı onun moda anlayışını küçümsedi. Bugünse aynı insanlar ona “modanın imparatoriçesi” diyor. Yaptığı koleksiyonlar sakin ve minimal olarak tanımlanıyor.

Aslında bizim yıllar önce tanıştığımız, çok yüksek topuklular, PVC elbiseler ve “pushup” iç çamaşırları giyen o parti kızından zarif bir hanımefendiye dönüşün hikayesi bu.

HEYECANI HİÇ BİTMİYOR

3K MODA: Tasarım gücünüz uzun süre hafife alındı. Fakat en nunda sizin moda dünyasının yeni kraliçesi olduğunuz kabu edildi. Bu konuda ne düşunuyorsunuz?

Victoria Beckham-18 Koleksiyonu Resimleri
VİCTORİA BECKHAM: Bunun fark edildiğine seviniyorum. Çünkü yapıcı her yorum benim için her zaman önemli oldu. Tasarım dilimde kendimden yola çıkıyor ve dünyanın her yerindeki kadınlan düşünüyorum. Bu kadınlar ne ister? Kıyafetlerin onları nasıl hissettirmesini tercih eder? Esas olan giyilebilir, iyi hissettirebilecek, “la-yer” yapılabilecek (kat kat giyilebilecek) ve giydiğinizde kolayca seyahat edebileceğiniz kıyafetler yaratmaya çalışıyorum. Dünyanın her yerinden kadınlar bana ve tasarladığım koleksiyonlara ilham veriyor. Bu da yaptığım işi her zaman canlı ve heyecanlı kılıyor. Sanırım işin sırrı bu.

3K MODA: Sıradan bir iş gününüz nasıl geçiyor?

V.B.: Her günüm ekip arkadaşlarımla sıkı şekilde çalışarak geçiyor. Kıyafetlerin provalarına ve sonraki koleksiyonlarda kullanacağımız desenlere çalışırız. Çekeceğimiz look-book’lar için tema araştırırız. Her gün çok yoğun geçse de çeşitlilik içeren bir yelpazem var. Her yeni güne uyanırken farklı neler olacak diye heyecanlanıyorum. Devam etmemi sağlayan da tam olarak bu duygular. Beni ayakta tutuyor. 3K MODA: iş yürütme beceriniz nereden geliyor?

V.B.: Bu iş tek başıma kurup yürüttüğüm bir oluşum değil asla. Etrafımda çok yetenekli ve büyük bir ekip var. Bana göre, en önemli unsur iyi yanlarınızın farkına varmak ve oyun alanınızı onların etrafında oluşturmak. Zayıf noktalarınızı fark etmek ve o konuda sizi tamamlayacak insanlarla takım olmak diğer önemli nokta. Bu sayede daha güçlü ve bütün oluyorsunuz. Benim her zaman çok çalışkan, olaylara pozitif bakan, girişimci bir ruhum vardı. Markayı yaratırken hep bebek adımları attım, her olaydan ders çıkararak ilerledim.

3K MODA: Tasarımcı olduktan sonra estetik anlayışınız değişti mi?

V.B.: Markamın büyümesiyle birlikte kendime ve estetik anlayışıma daha sıkı sarıldım. İnsanların yanlış anladıkları şeylerden biri de bu; hiçbir şeyi baştan yaratmadım. Yaptı kendi hazır giyim markasına yansımasına şahit olduk zaman içinde. Artık dört çocuklu, 42 yaşında olgun bir kadın vardı karşımızda. Yüksek topuklularıyla arasına yüksek bir duvar örmüştü. Daracık, fermuarlı PVC elbiselerin yerini beyaz tişört ve iyi kesimli pantolonlar almıştı. Ve Victoria Beckham İngiliz modasının önemli tasarımcılarından biri olmuştu. Kraliçe Victoria’ya dönüşümün hikayesini, yeni aksesuar tasarımlarını ve modaya bakışım konuşmak için Londra’da bulunan 19’uncu yüzyıldan kalma ofis binasında bulunduğumu söylemeyi çok isterdim.

Fakat ’96 yılında 30 milyon satan single “Wannabe” dinleyerek İstanbul’dayım. 90’larm pop star ikonu, “girl power” kavramını kendi hazır giyim markasına yansımasına şahit olduk zaman içinde. Artık dört çocuklu, 42 yaşında olgun bir kadın vardı karşımızda. Yüksek topuklularıyla arasına yüksek bir duvar örmüştü. Daracık, fermuarlı PVC elbiselerin yerini beyaz tişört ve iyi kesimli pantolonlar almıştı. Ve Victoria Beckham İngiliz modasının önemli tasarımcılarından biri olmuştu. Kraliçe Victoria’ya dönüşümün hikayesini, yeni aksesuar tasarımlarını ve modaya bakışım konuşmak için Londra’da bulunan 19’uncu yüzyıldan kalma ofis binasında bulunduğumu söylemeyi çok isterdim.

2000’lerde moda imparatoriçesi olan Victoria Beckham’a (PR şirketinin izin verdiği kapsamda, ki buna özel hayatı ve dünya yakışıklısı kocası dahil değil) sorularımı gönderiyorum. Ve yanıtları baskıdan sadece iki gün önce geliyor. Neyse ki yetişiyor… 3K MODA Türkiye için Victoria Beckham bu satırlarda!

Her gün çok yoğun geçse de çeşitlilik içeren bir yelpazem var. Her yeni güne uyanırken farklı neler olacak diye heyecanlanıyorum. Devam etmemi sağlayan da tam olarak bu duygular. Beni ayakta tutuyor.

3K MODA: İş yürütme beceriniz nereden geliyor?

V.B.: Bu iş tek başıma kurup yürüttüğüm bir oluşum değil asla. Etrafımda çok yetenekli ve büyük bir ekip var. Bana göre, en önemli unsur iyi yanlarınızın farkına varmak ve oyun alanınızı onların etrafında oluşturmak. Zayıf noktalarınızı fark etmek ve o konuda sizi tamamlayacak insanlarla takım olmak diğer önemli zaman çok çalışkan, olaylara pozitif bakan, girişimci bir ruhum vardı. Markayı yaratırken hep bebek adımları attım, her olaydan

3K MODA: Tasarımcı olduktan sonra estetik anlayışınız değişti mi?

V.B.: Markamın büyümesiyle birlikte kendime ve estetik anlayışıma daha sıkı sarıldım. İnsanların yanlış anladıkları şeylerden biri de bu; hiçbir şeyi baştan yaratmadım. Yaptığım işlerde her zaman tutkulu oldum ve çok çalıştım. Her zaman kıyafetlere odaklandım.

Bu sayede erkeksi pantolonlarla giyilen, daha yumuşak dokulu fakat korse gibi görünen üstler tasarladım. Anlatmak istediğim şu; dikkat çeken bir estetik anlayışı oluşturmak ve belli unsurları zorlayarak modem ve taze görünümler yaratmak benim için her zaman önemli.

3K MODA: Kendinizin giymek istediğiniz kıyafetlerden yola çıkarak tasarladığınızı biliyoruz. Söz konusu aksesuarlarken de bu kural.

Yorum Yaz