Takı ve aksesuar modelleri

BU AYIN STÎL KONUĞU, BAŞARILI AKSESUAR TASARIMCISI EVREN KAYAR. TASARIMLARINDAKİ İMZASINI, KENDÎNE ÖZGÜ STÎLÎNE DE ATMAYI BAŞARANLARDAN. KEYİFLİ BÎR SOHBETLE BERABER BOHEM,

KLAS VE DÎŞÎ TARZINI BÎRBÎRÎNDEN GÜZEL KOMBİNASYONLARLA YANSITTI. BÎZLERE EVİN NEŞE KAYNAKLARI BLACKYVE BİÇİ’NİN EŞLİKETMESİ DE GÜNÜN BONUSUYDU!

Aksesuar tasarlamaya nasıl başladın?

Floransa’daki Scuola d’Arte’de desen eğitimi aldıktan sonra, İstanbul’a döner dönmez çalışmaya başladım. Uzun bir öğrenim sürecinin ardından yılında Evren Kayar markasını hayata geçirdim. ‘Her tasarımda sanat vardır’ diye düşünüyorum.

Sanat tarihine baktığımız zaman da binlerce yıldır bunun örneklerinin olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla koleksiyonlarımızdaki parçalara, sadece moda gözüyle ya da günlük

tasarımlar olarak bakmıyorum. Taşların ve modellerin kişiye özel olduklarını düşünüyorum. Dolayısıyla aksesuar tasarımlarımın, ‘sanatın mücevhere dönüşmesi’ şeklinde yorumlanmasına ve her koleksiyonun bir hikâyeye dönüşmesine önem veriyorum.

Evren Kayar markasının dünya moda başkentlerinde bilinen ve istenen bir marka olmasını hedefliyorum. Bunun için özellikle son yıllarda yurt dışı fuarlarına daha çok ağırlık verdim.

Mesleğinde ‘dönüm noktam’ dediğin an neydi?

Takım Yıldızı Koleksiyonu’nun bende yeri çok ayrı. ‘Dönüm noktası’ diyebilir miyim bilemiyorum ama o koleksiyon klasikleşti ve benim imzam gibi oldu artık. Bu duygu da beni çok mutlu ediyor açıkçası.

Nelerden ilham alıyorsun?

Hayatın kendinden. Çoğunlukla detaylardan yola çıkarım. Doğa inanılmaz ahenkli ve zengin; etkilenmemek mümkün değil. Elbetteki seyrettiğim filmler (özellikle kostüm ve dekor açısından zengin olan filmler), okuduğum kitaplar, gezdiğim ülkeler ve sergiler de beni çok besliyor. Seyahat etmeye çok zaman bulamasam da, okuduğum kitaplarda veya seyrettiğim filmlerde bile başka bir dünyaya gidiyormuşum hissini yaşamayı seviyorum. Özetle bende merak uyandıran her şey bana ilham kaynağı oluyor diyebilirim.

Roman ile çok başarılı bir işbirliğine girdin. Devamı gelecek mi?

Romanla çalışma ve üretim dönemimiz çok keyifli geçti. Satışlarımız da gayet iyi gitti, dolayısıyla devam edeceğiz. Roman’ın Kış koleksiyonunda, formlar geometrik ve net olduğu için biz de bu netlik ve geometrik elbiseleri tamamlayacak boyutta parçalar tasarladık. Geometrinin verdiği his de tasarımlarda, hayatın ritmi gibi hareketli ve sürreal çizgiler kullanmamıza neden oldu. İlk defa bir Roman koleksiyonunda, abiyeler için saç aksesuarı da tasarlamış olduk. Gelecek projelerini öğrenebilir miyiz? Evren Kayar markasını hayata geçirirken dünya moda merkezlerinde

bilinmesini ve daha da önemlisi doğru konumlanabilmesini hedefledim. Şu anda Paris, Washington, Marbella, Venedik, Beyrut, Tayvan’da satış noktaları bulunuyor ama benim için Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi’nde satılıyor olmak çok özel. Hedefim bu satış noktalarını artırıp, markamı daha global hâle getirmek. Evren Kayar stilini üç kelimeyle ifade etmeni istesem.

Yalın, sakin ve içimden geldiği gibi. Kurtarıcı parçaların nelerdir?

Dolabıma siyah çok hâkimdir ama bunun dışında ceketlerim beni kurtarır. Ceketleri gerçekten çok seviyorum.

Bu yıl kış sezonunda hangi trendleri takip ediyorsun?

Hem işim gereği hem de sevdiğim için dünyadaki trendleri takip ediyorum ama hiçbir zaman trendlere bağlı kaldığımı söyleyemem.

Gardırobundaki en eski parça nedir? Büyükannemden kalan birkaç elbisem hâlâ dolabımda durur; onları çok severek kullanıyorum.

‘Asla giymem’ dediğin bir şeyvar mı? Asla demekten korkarım hep ama şalvarları, pantolon etekleri ve kabarık etekleri kendime hiç yakıştırmıyorum.

“Gece stiletto ya da ayağın zarafetini gösteren ayakkabılar giymeyi tercih ediyorum.”

Sence biz kadınlar şık olmak uğruna en çok hangi hataya düşüyoruz?

Trendlere fazla bağımlı olmak bazen hataya düşürebiliyor. Bir başkasında çok iyi duran bir parça diğerine yakışmayabilir. Bir de tabii yerine göre giyinmek çok önemli.

Büyük bir davet öncesi hazırlanma rutinini merak ediyorum.

Herhalde en kısa cevabım bu soruya olacak çünkü gerçekten öyle uzun bir rutinim yok.

Gardırop detoksu yapar mısın? Kullanmadıklarını nasıl değerlendiriyorsun?

Kullanmadıklarımı çevremde ihtiyacı olanlara veriyorum.

Aldıktan sonra pişmanlık duyduğun bir alışveriş deneyimin oldu mu?

Daha genç yaşlarımda oluyordu ama son zamanlarda olmadı. Zamanla neyin sana yakıştığını biliyorsun.

Modanın hangi döneminde yaşamayı tercih ederdin?

Her dönemin ayrı bir havası ve koşulları var. Modanın her dönemi bence çok renkli ama 70’ler bir başka sanki.

En beğendiğin stil ikonları?

Tarihte çok güçlü kişilikleri ve donanımları olan, bunu da stiline yansıtmış çok kadın var. Mesela Coco Chanel, Anjelica Huston, Bianca Jagger, Cher gibi kadınlar bizlere her zaman ilham vermişlerdir.

Stil sahibi olmakla şık olmanın farkı nedir sence?

Stil, ‘ben buyum’ diyebilmektir. Sadece kılık kıyafet demek değil aynı zamanda bir yaşam tarzı ve bir duruş ister. Şıklık ise artık, günümüzde öğrenilebilen bir kavram bana göre.

Favori markaların hangileri? En çok hangilerini tercih ediyorsun? Birbirinden farklı tarzları olan markaları seviyorum aslında. Mesela Celine, Vivienne Westwood, Givenchy, Ralph Lauren, Maison Martin Margiela ilk aklıma gelenler. Elbette bütün bu markaların tasarımcılarını da elimden geldiğince takip ediyorum.

Ya ayakkabı ve çantada?

Günlük hayatımda mokasen ve maskülen ayakkabılar ya da düz botlar giyiyorum. Gece ise stiletto’lar ya da ayağın zarafetini gösteren ayakkabıları tercih ediyorum.

Makyaj ve cilt bakımında vazgeçemediklerin neler?

Evian Facial Spray, özellikle yazın vazgeçilmezim. Nuxe Prodigieuse Kuru Yağ, Excipial Lipo Vücut Kremi olmazsa olmazlarım. Bunun dışında dönem dönem yüz kremlerimi değiştiriyorum. Her zaman aynı kremi kullanmanın doğru olduğuna inanmıyorum. Ojede ise kırmızı Chanel 08 Pirate kesinlikle favorim. Başka hiçbir kırmızı rengi süremiyorum, diyebilirim. Parfümde ise mevsime göre seçim yapıyorum. Yazın Route Du The Barneys, kışın Chanel N°19 kullanmayı seviyorum.

Tarzın gelenekçi mi yoksa yeniliklere açık mısın?

Aksesuar konusundaki seçimlerim biraz daha avangart doğal olarak ama kıyafette çok daha yalın bir tarz tercih ettiğimi söyleyebilirim. Ama tabii bu sakinlik içinde, tasarımı güçlü olan parçalara da yer vermeyi seviyorum. Kendini şımartma metotların nelerdir? Türk hamamı. Bu kendimi şımartmam için en güzel yöntem.

Takı ve aksesuar modelleri Resimleri
Takı ve aksesuar modelleri

Takı ve aksesuar modelleri

Takı ve aksesuar modelleri

Takı ve aksesuar modelleri

Takı ve aksesuar modelleri

Takı ve aksesuar modelleri

Takı ve aksesuar modelleri

Takı ve aksesuar modelleri

Takı ve aksesuar modelleri

Yorum Yaz