Bebek beşik örtüsü yapımı

BEŞİK İÇİN DÖRT RENKLİ ÖRTÜ

Kullanılan malzemeler

5 çile şampanya renginde, 2 çile şeftali renginde, 2 çile yeşil renkli, 2 çile gök mavisi renkli yün; 3 ve 3,5 numara tığlar.

Kullanılan örgüler

Tam sıkiğne; sıkiğne; trabzan.

Çizgili fantezi örgü (zincir üstüne şöyle yapılır: 1. sıra: Dönmek için 1 zincir, “1 sıkiğne, 1 zincir,

1 başlangıç ilmek atlanır”; dan’a bütün sıra boyunca tekrarlanır ve 1 sıkiğneyle bitirilir.

2. sıra: Dönmek için 1 zincir, 1 sıkiğne, tığ bir önceki zincirin altına kuvvetle batırılarak örülür, 1 zincir; dan a bütün sıra boyunca tekrarlanır ve son zincirin altına bir sıkiğneyle bitirilir. Bu ikinci sıra, “2 sıra şampanya rengiyle,

2 sıra şeftali rengiyle, 2 sıra yeşille, iki sıra da gök mavisiyle” örülerek tekrarlanır).

Örnek. 10×10 cm boyundaki çizgili fantezi örgüyle yapılan çalışma 22 ilmeklik 20 sıraya eşittir.

Nasıl örülür?

Örtü. 100 x 100 cm’dir. Şampanya rengindeki yünle 200 ilmek zincir atılır. 3,5 numara tığ kullanılır, 202 sıra çizgili fantezi örtüyle örülür. Kesilir.

Kenarlar. 3 no’lu tığla ve şampanya renkli iplikle altta açıklandığı gibi örülür.

1. sıra: 149 sıkiğne, köşede 1 zincir her kenar üstünde tekrarlanır ve 1 tam sıkiğneyle başlangıçtaki 1. ilmeğin üstünde bitirilir.

2. sıra: 1. sıra gibi köşedeki her ilmeğin içine 1 sıkiğne, 1 zincir, ve 1 sıkiğne örülerek yapılır.

3. sıra: 3,5 numara tığla 3 zincir örülür’, 1. ilmek atlanır, 5 sıkiğne 1 ilmek atlanır, sonraki ilmeğe tığ batırılarak 7 trabzan örülür; dan a 18 kez tekrarlanır, 1 ilmek atlanır, 5 sıkiğne, 1 ilmek atlanır; köşedeki zincirin içine 7 trabzan yapılır dan a her kenarda tekrarlanır ve başlangıçtaki 3. zincirin üstüne 1 tam sıkiğneyle kapatılır. 76 midye kabuğu motifi elde edilir.

4. sıra: 1 zincir , 1 ilmek atlanır, 3 sıkiğne, 1 ilmek atlanır, bir önceki sıranın trabzanına tığ batırılarak 1 trabzan örülür; dan a 7 kez tekrarlanır .dan a 76 kez tekrarlanır ve bir önceki sıranın 1. ve 2. ilmekleri arasında örülen 1 tam sıkiğneyle kapatılır.

5. sıra: 1 zincir ,2 zincir, bir önceki sıranın trabzanın üstüne 1 trabzan, 2 zincir; dana 7 kez tekrarlanır; bir önceki sıranın 1. ve 2. sıkiğneleri arasında 1 sıkiğne dan a 76 kez tek rarlanır ve başlangıçtaki sıranın zinciri üstüne 1 tam sıkiğneyle kapatılır.

6. sıra: Yay motifin üstüne 2 sık iğne , bir önceki sıranın 7 trabzanı arasındaki her bir 6 yay motifinin içine fisto örgü yapılır, bir sonraki yay motifine 2 sıkiğne, 3 zincir, 1 sıkiğne, 1. zincirin içine tığ batırılarak 1 sıkiğne,bir sonraki yay motifinin içine 2 sıkiğne ; dan a 75 kez tekrarlanır. dan a 1 kez tekrarlanır ve örgü 1 tam sıkiğneyle kapatılır.

Karmaşık yay bordür

Taç bordür

Merdiven tipi bordür

Yalın yay bordür

Gündüzsefası bordür

Gelenekler, bebek giysilerinin büyük bölümünün, büyükannelerin ve dostların yardımıyla anne tarafından evde hazırlanmasını gerektirir. Özellikle şiş ve tığla gerçekleştirilen yün yatak örtüleri çok beğenilmektedir. Soldaki örtü beyaz, açık mavi ve gök mavisi rengindeki yünlerden şişle örülmüştür. Sağdaki örfüyse tığla yapılmıştır. Ekose motifler, sıra sıra zincir örgülerden nakış işlenerek elde edilmiştir. Kullanılan renkler gri, pembe ve gök mavisidir.
BEŞİK ÖRTÜ MODELLERİ Ürün Detayları Gösteriliyor – Bebek Beşik … 3KModa

Bebek beşik örtüsü yapımı Resimleri
Bebek beşik örtüsü yapımı

Pandalı Kumaş Bebek Beşiği Örtüsü – Hobi Fikirleri Yaratıcı El İşi … 3KModa

Bebek beşik örtüsü yapımı

BEBEK BEŞİKLERİ | BAMBU BEŞİK 16 | 3KModa

Bebek beşik örtüsü yapımı

BEBEK BEŞİK UYKU SETİ Ürün Detayları Gösteriliyor – Bebek Beşik … 3KModa

Bebek beşik örtüsü yapımı

Bebek Beşik Modelleri. – Sayfa 3 – Hanimefendi.com – Kadın sitesi 3KModa

Bebek beşik örtüsü yapımı

Yorum Yaz