Gelişmekte olan kız çocuğu

Gebeliğin altıncı haftasında erkekler ile kızların görünümü aynıdır. Ancak 12. haftada kız bebekte fallop tüpleri (yumurtalık kanalı), rahim (dölyatağı) ve vajina gelişmiştir. Aynı dönemde erkek bebekte ise testosteronun etkisiyle penis, testisler (erbezleri) ve skrotum (erbezi torbası) belirmiştir.

Ancak farklı olan yalnızca cinsiyet organları değildir. Gebeliğin 13. haftasında duyu organlarının gelişimi de az çok farklılık gösterir ve kızlar bu açıdan belirgin bir avantaja sahiptir. Kız bebeğin doğduğunda seslere, kokulara ve görsel imajlara karşı duyarlılığı daha keskindir.

Gebeliğin dördüncü ayına doğru ilerledikçe, fetüste erkek ya da kadın beyni gelişir. Kadın beyni daha küçük olduğu ve daha az sayıda hücre içerdiği halde daha karmaşık bağlantılar gösterir. Deneyler, duygusal içerikli mesajlarla karşılaşan kadın beyninde erkek beynine göre çok daha fazla sayıda bölgenin harekete geçtiğini gösteriyor. Araştırmalar bu nedenle çok daha küçük yaşlardayken bile dişilerin erkeklere göre daha fazla empati kurma eğiliminde olduğunu düşündürüyor.

15 aylık bir kız çocukta dil becerileri daha gelişkindir ve bu kız çocuk sözel beceri açısından yaşıtı olan erkek çocuğun önünde gidecektir. 5 yaşındayken bile konuşması yaşıtı olan erkek çocuğa göre ortalama 2 ay ileride olacaktır.

Buna karşılık “kadınlar harita okuyamaz” şakalarının kökeni de göründüğü kadarıyla biyolojiye dayanmaktadır. Bütün suçu testosteronun üstüne atabiliriz; ama görünüşe göre erkekler doğuştan gelen bir uzamsal farkındalığa sahip.

Erkeklerde ve kızlarda hormonal bağlantılar farklı şekilde kurulur; bununla birlikte her iki cinsiyetin de kendi içinde büyük değişkenlikler söz konusudur. Kızlarda da erkeklerde de testosteron üretilir; ancak kızlarda üretilen testosteron erkeklerde üretilenden çok daha azdır ve kızınızın “hanım hanımcık” ya da uzamsal becerileri üst düzeyde bir “erkek Fatma” olması, görünüşe göre anne karnındayken ne kadar testosteron ürettiğine ve bir ölçüde de anneden kaynaklanan androjenlerin ne kadarının plasentayı geçtiğine bağlıdır.

Bir kız bebek erkek bebeğe göre çok daha olgun ve genellikle daha az huysuzdur; ama bu eğilimin dışına çıkanlar her zaman olur. Her yaşam kendine özgü ve benzersizdir. Çoğu kişi, hem erkeklerin hem de kızların başlangıçta en çok babalarına benzediğini söyler. Bu, belki de bebek doğduktan sonra erkeğin bebeğe bağlanmasını garantilemek için doğanın başvurduğu kurnazca yollardan biridir!
Her gün 18 yaşın altındaki 20 bin kız çocuğu doğum yapıyor … 3KModa

Gelişmekte olan kız çocuğu Resimleri
Gelişmekte olan kız çocuğu

Her Gün 20 Bin Kız Çocuğu Doğum Yapıyor – bianet 3KModa

Gelişmekte olan kız çocuğu

Yorum Yaz