Arjantin Buenos Aires’te Tatil Rehberi

TUTKULU İNSANLARIN şehri Buenos Aires, bir yanda Avrupa kültürünün izleri bir yanda mistik Latin Amerika esintisiyle; isyankâr müziği, füzyon mutfağı, acılarla dolu tarihi, dans ve futbol tutkusu, maçoluğun simgesi Gaucho’ları ile ilk görmeniz gereken yerlerden. Üstelik birkaç yıl önce başlayan THY seferleri ile de artık oldukça yakın.

Tarihi boyunca diğer Güney Amerika ülkeleri içinde farklı bir yeri olan Arjantin, âdeta Buenos Aires’in gölgesinde kalmış. Aslında tam bir aristokrat Avrupa şehri… Büyük meydanları, geniş bulvarları, rahat kaldırımlarıyla yaya olarak bile her bölgesini rahatlıkla dolaşabilirsiniz.

Buenos Aires gezisine Plaza Mayor’la başlamak uygun olur. Plaza Mayor’da, tüm hispanik Güney Amerika şehirleri

gibi bir katedral ve hükümet binası bulunuyor ve kıtanın her yerinden izler taşıyor. Dünyanın en iyi üçüncü opera binası olarak kabul edilen Teatro Colön, 27 Nisan 1857’de açılışını Verdi’nin LaTraviata’sı ile yapmış. Tüm ünlü opera sanatçılarının sahne aldığı bina, bugün dünya turnelerinin vazgeçilmez durağı. Seyahat tarihiniz sırasında, akustiği açısından sadece Berlin ve Viyana operaları ile karşılaştırılabilecek Teatro Colön’da bir gösteri varsa, kesinlikle kaçırmayın.

Şehrin bir başka ilginç bölgesi olan La Recoleta, aslında ulusal kütüphanenin, üniversitelerin ve butiklerin bulunduğu bir semt fakat mezarlığı ile de dünyaca ünlü. Mimari güzelliğinin yanında La Recoleta, Eva Peron’un mezarının da bulunması nedeniyle âdeta bir müzeye dönüşmüş ve her gün dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin akınma uğruyor.

BUENOS Al RESİN Ruhu Palermo

Parkları ile ünlü kentin bu bölümü, yeme içme konusunda bir cennet. Kafeleri, barları, pub’lan ile hem turistlerin hem de kentlilerin nefes alma noktası… Arjantinli tasarımcıları ve hoş butikleri burada bulabilirsiniz. Latin Amerika’nın en iyi elli restoranından biri seçilen Tegui, Victoria Brown, Temple Bar, Pain et Vin, Boutique del Libro, La Fâbrica del Taco ziyaret edebileceğiniz yerlerden sadece birkaçı.

LA BOCA

Türkçede ‘ağız’ anlamına gelen La Boca, Tigre Nehri’nin başlangıç noktası ve ticari gemilerin uğrak bölgesi olarak geçmişte önemli bir yere sahipmiş. İtalya’nın Cenova şehrinden gelen göçmenlerin ilk yerleşim yeri olan La Boca, günümüzde Caminito ve La Bombonera nedeniyle oldukça popüler. Caminito, anlamı gibi küçücük bir sokak ve renk renk boyanan evleri ile tango kültürünü yaşatıyor. 1926’da Juan de Dios Filiberto tarafından bestelenen tangodan esinlenilerek almış adını. La Bombonera ise ünlü futbol takımı Boca Juniors’un stadyumu… Güney Amerika’nın her yerinde olduğu gibi futbol, spor olmaktan öte milli bir heyecan ve yaşam biçimi. La Boca’dan ayrılmadan önce tango ve futbolla ilgili çeşitli hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Buenos Aires’de kaldığınız süreç bir pazar gününe rastlıyorsa, antika pazarı olan San Telmo’ya mutlaka uğrayın.

TANGO ZAMANI

Tango, 19. yüzyıl sonlarına doğru Buenos Aires ve Uruguay’ın başkenti Montevideo’da, özellikle işçi sınıfı arasında yayılan, kadın ve erkeğin birlikte yaptıkları bir dans türü. Salon dansı olarak kabul edilmesi 1900’lerden sonraya rastlıyor. Vals ve Milonga danslarının karışımı olarak kabul ediliyor. Carlos Gardel, Arjantin Tangosu için önemli bir isim. Onun ekolünden gelmiş dansçıları, Esquina Carlos Gardel adlı tango kulübünde izleyebilirsiniz. Gerek müzik, gerek dans olarak tam bir sanat şöleni. Eğer tango kültürüne meraklıysanız, dans ayakkabıları ve özgün müzik kayıtlarını öneririz. Özellikle Astor Pantaleön Piazzolla’nm Avrupa’da satılmayan CD’lerini burada bulmak mümkün.

DENETİN

Floreria Atlântico Bar

Et restoranları La Cabrera ve Çabana Las Lilas, en iyi pizzacı Piegari, Tegui, Chila Restaurant, Basa Bar-Retiro, Floreria Atlautico Bar, Pony Line Bar ve Victoria Brovvn’ı mutlaka deneyin.

MUTIAKA GIDIN

Esquina Carlos Gardel ve Uruguay’ın başkenti Montevideo’yu mutlaka ziyaret edin. Buenos Aires’den kalkan feribotlarla sabah gidip, akşam dönmek mümkün.

Buenos Aires’den kalkan feribotlarla, Uruguay’ın başkenti Montevideo’yu mutlaka ziyaret edin…
Buenos Aires Otelleri – Buenos Aires Otel Fiyatları Tatil.com 3KModa

Arjantin Buenos Aires’te Tatil Rehberi Resimleri
Arjantin Buenos Aires'te Tatil Rehberi

Yurtdışı Tatil – Sayfa 14 / 23 – Tatiluzmani.tv 3KModa

Arjantin Buenos Aires'te Tatil Rehberi

Tatil yapılacak en güzel 15 yer * Soosyo – Sosyal İçerik 3KModa

Arjantin Buenos Aires'te Tatil Rehberi

Buenos Aires’te gezilecek tatil yerleri! – Tatiluzmani.tv 3KModa

Arjantin Buenos Aires'te Tatil Rehberi

Güney Amerika Turları Buenos Aires Rio de Janeiro VY Tur 3KModa

Arjantin Buenos Aires'te Tatil Rehberi

Yorum Yaz