Evde Saksıda Yetiştirilebilecek Sebzeler

Bordürün virgül ya da yağ lekesi biçiminde olması isteniyorsa, aynı teknik uygulanır: Toprağa istenilen şeklin çizgilerini oluşturacak kazıklar çakılır ya da şekil, gerçek boyutlarda kâğıt üstüne çıkarılıp,sonra kazmanın yardımıyla otların üstüne bordürün biçimi işaretlenir. Soğan köklü bitkiler, her yıl çiçek ve yaprak çıkaran, toprakaltında sürekli yaşayan bir organı bulunan bitkilerdir. Çok değişik tipte ve yapıda olabilen bu organ, söz konusu bitkilerin ekim kurallarını, ekilme zamanlarını, vb. koşullandırır.

Virgül biçiminde bordür

Bahçede çiçek öbekleri, çiçek tarhları, bordürler yapmak için soğan köklü, yıllık ya da çokyıllık bitkilerin yetiştirilmesi öğrenilmelidir

Soğan genel olarak, kü-re-yumurta biçimindedir ve ana tomurcuğu saran, koruyan bir kabuğun bulunduğu etli, meşin gibi, “disk” adı verilen bir temelden oluşmuştur. Çeşitli biçim ve renklerde olabilir.

Zarlı soğan – Normal soğana benzer (sözgelimi, sümbül soğanı).

Kabuklu soğan – Sarmal bir biçimde yerleştirilmiş kabukları vardır (sözgelimi zambak soğanı).

Renkli soğan – Soğanı saran kuru kabuklar kahverengi, mor ya da erguvan kırmızısı rengindedir (sözgelimi nergis ve lale soğanları).

Yumru-soğan – Normal soğana çok benzer; ama normal soğan biçim ve hacim değişikliği olmadan yıldan yıla kabuk değiştirerek kendini yenilerken, yumru-soğan yaşatkan çevrim süresinde kendini bütünüyle yeniden oluşturur ve eski yumru-soğan diski yalnızca kuru bir disk olarak kalır. Yumru-soğanın üst üste kabukları değil, etli ve sık bir bedeni vardır; tipik örneği güzçiğdemi çiçeğidir.

Köksap: Toprak altında bulunan gerçek bir saptır; çok çeşitli biçimlerde olabilir; ön bölümünde çiçek ve yaprakların tomurcuklarını taşır. Köksap sürekli ya da geçici kökler oluşturur; herhangi bir bölümü, ana köksaptan ayrı olarak yeni bir bitki çıkarabilecek düzeydedir. Tipik örnekleri şekerkamışı (çiçek), mani-sa lalesi ve alman süseni ya da normal süsen çiçeğidir. Yumru: Bitkinin tomurcukları saplardan, yapraklardan ve çiçeklerden toplayan, toprak altında bulunan organıdır. Çeşitli biçimlerde olabilir. Genellikle, yüzeyinde tomurcukların birbirlerinden ayrılması durumunda yeni bitkilerin oluşmasını sağlayan çeşitli küçük parçacıklarla bağlıdır.
Soğanlar üç öbekte toplanabilir:

— Sonbaharda ekilen ve ilkbaharda yeşeren, çiçek açan sçğanlar;

— ilkbaharda ekilen ve yaz süresince ya da sonbaharda yeşerip çiçek açan soğanlar:

— Yetişmesi ve olgunlaşması “hızlandırılmış” özel soğanlar (normal olarak ilkbaharda yeşerip çiçek açacak yerde, bu soğan taçları yaklaşık yıl sonuna doğru açarlar ve sonbaharda ekilmeleri gerekir).

Evde Saksıda Yetiştirilebilecek Sebzeler Resimleri




İlkbahar, Teras bahçeleri için öneriler. Maison Francaise Nisan Evde Kendi İmkanlarıyla Tarım Yapmak İsteyenlere Yemyeşil 7

Yorum Yaz