Tehlikeli Kişilerden Koruma Rehberi

Bazı insanlar yalnızca moralini bozar. Bazıları ise güvenliğini tehdit eder.

Şöyle bir haber spotunu gören herkes dehşete kapılır: “Silahlı bir kişi, belirlenemeyen bir sebepten ötürü insanların üzerine ateş açtı.” Ama gel gör ki, ailemizdeki ya da çalıştığımız iş yerindeki biri veya psikopat bir komşumuz yüzünden, fiziksel, duygusal ve maddi açıdan uzun süreli işkencelere maruz kalabiliyoruz.

Yazar Joe Navarro, FBI’daki profil uzmanlığı görevinden kazandığı tecrübeye dayanarak, davranışları rahatsız edicilikten ölümcüllüğe kadar değişen dört kişilik belirlemiş. Bu insanların düşünce yapısı ve davranışlarına dair ipuçları sayesinde onları tanıyabilir ve kendini koruyabilirsin.

Eğer biri seni sürekli takip ediyor veya senden faydalanıyorsa, olayları detaylıca not et. Polisle veya avukatınla görüştüğünde bu notlara ihtiyaç duyabilirsin.

ACELE HAREKET ETME

Tehlikeli kişilikler, “acılıyet” hissi yaratır. Bir kontratı imzalaman, bir çek yazman veya eve alman konusunda seni zorlayabilir. Buna izin verme.

İDESTEKAGI OLUŞTUR!

Sana yapılan yanlış hareketleri yakın arkadaşlarına ve ailene bildir; bir gün gelip sana yardım etmelerine ihtiyaç duyabilirsin.

İSAATE DİKKAT ETİ

Kişilere yönelıkşıddet eylemleri en çok 20.00-02.00 saatleri arasında gerçekleşiyor.Dışarı çıkma demiyoruz ama hava karardıktan sonra temkinli ol.

SINIRLARINI KORUİ

Kötü kişilikler tüm heveslerine ortak olmanı ister. Onların kötü davranışlarını onaylamaman seni de hedef hâline getirebilir. Çok dikkatli ol.

ARAŞTIRMA YAP

Referans araştırması yapmadan hiçbir tamirciyi evine alma, bakıcıyla çocuğunu evde yalnız bırakma veya finansal işlerini başka birinin ellerine teslim etme.

NASIL TANIRSIN?

Terfi konusunda sana karşı hainlik yapabilir, parti veya toplantılara daima geç gelir veya gişe kuyruğunda senin önüne geçmeye çalışır.

ÖRNEK KİŞİLER

Terfi ettiğinde ofiste sanakarşı tavır alan kız; diğer insanların yanında partnerini aşağılayan adam; senden borç alan ama asla ödemeyen arkadaşın.

SENİN ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Onunla karşılaştırıldığında senin ihtiyaçların daha sıradandır, bu yüzden bu insanlar seni ezik, mutsuz, hayal kırıklığına uğramış ve gergin hissettirebilir.

KIRMIZI ALARM

1. Kendini üstün göstermek için diğer insanları aşağılar.

2. İşler istediği gibi gitmediğinde kendisi hariç herkesi suçlar.

3. Aşırı yüksek bir egosu vardır.

4. Kendini özel hisseder ve özel ilgibekler.

5. Empati yeteneği çok sınırlıdır.

6. Utanma duymadan insanları küçük düşürür.

7. Görünüşüyle ilgili takıntısı vardır.

8. Senin hakkında hiçbir şey sormaz, hep kendindenbahseder.

9. Her zaman ilgi odağı olmak ister.

10. Herzamaneniyieve, arabaya, elektronik eşyalara, mücevherlere ve kıyafetlere sahip/ olmak ister. Bunları karşılayacak gücü olmasa bile.

Tehlikeli Kişilerden Koruma Rehberi Resimleri
. kişi kapasiteyle inşa edilmiş ancak içeride 2 bin 137 kişi

Yorum Yaz