Amerika’nın Rüya Evleri

Jane ve Michael deFlorio çifti Hampton’ta hayallerinin evini inşa etmeye koyulduklarında, Hollywood’un felaket filmlerinden çıkma bir maceraya atılmayı ummuyorlardı. Önce yangınla mücadele ettiler. Ardından sel geldi. Oysa her şey çok masumane başlamıştı: Manhattan’lı çift 2004’te East Hampton’ın tarihi merkezinde küçük bir ev satın almıştı. Çok geçmeden, sıra sıra dizili akçaağaç ve batı çınarlarının, Shingle tarzı evlerin ve yerel bir kütüphanenin olduğu semtin büyüsüne kapıldılar. İkizleri doğduğunda hafta sonlarını geçirdikleri ev dar gelmeye başladı. Henüz dünyaya gelmiş oğullarını da düşününce daha büyük bir ev arayışına girdiler ama karşılarına istedikleri gibi bir yer çıkmadı. “O noktada yan komşumun kapısını çalarak, ‘Nasıl gidiyor?’ diye sordum” diye anlatıyor moda alanında yöneticilik yapan Jane. “Ve şöyle devam ettim, ‘Evinizi satın almak istiyorum.”

“MERHABA, EVİNİZİ SATIN ALACAĞIM”

Kadın şaşkınlığına rağmen hemen o anda, teklifi kabul etti ve avukatıyla konuşarak altı ay sürecek görüşmeleri başlattı. Koşullarda mutabık kalınca, Jane ve özel sermaye yatırımcısı eşi tasarım ekipleriyle bir araya gelmeye başladılar. İlk ulaştıkları isim’de Amerikan 3K Decor’da da yayımlanan Manhat-tan’daki şehir evinin tasarımında birlikte başarılı iş çıkardıkları iç tasarımcı Celerie Kemble oldu. Hampton’ın ünlü isimlerle çalışan mühendislerinden Ben Krupinski (müşterileri arasında Bil-ly Joel ve Martha Stewart da var) de, bölgedeki Kirk Lehman’la ekibe katılanlar arasındaydı. Kemble, daha önce birlikte çalışmalarının da verdiği deneyimle kendisinden neler bekleneceğini gayet iyi biliyordu.

Oturma odasındaki kanepe ve berjer koltuklar Celerie Kemble tarafından Henredon için tasarlandı. Moore&Giles marka deriyle kaplanan orta sehpa Bunny Williams Home imzalı. 19’uncu yüzyıl başlarını çağrıştıran XVI. Louis tarzı koltuklar Shyam Ahuja pamuklu döşemesiyle kaplı. Şömine rafının üzerindeki sanat eseri Mallory Page’e ait. Duvarlar Benjamin Moore’un Pleasant Valley tonuyla boyandı. Tavanı Jeffrey Michaels imzalı grasscloth kaplama süslüyor. Perdeler Bennison kumaşından. Anaka halı Rosenfeld Carpet’tan.

Ebeveyn yatak odasındaki özel yapım yatağın üzerinedeki örtüler D. Porthault. Komodinler Currey&Company’den, abajurlar Christopher Spitzmiller imzalı. Duvarlar ve tavanlar Phillip Jeffries imzalı grasscloth’la kaplı, lamba Visual Comfort’tan. Halı Merida’dan.

Korunaklı verandadaki mavi boyalı mobilyalar Mainly Baskets’ten. Kırlent kumaşları Perennials’tan, kamış örme koltuk antika, kokteyl masası East Hampton pazar satışlarında bulundu. Tavandaki fanlar Hun Fan imzalı ve zemin fayansları Aguayo toptan

Mutfak sandalyeleri Palecek, vitrin Urban Archaeology, vintage şamdan Etsy ve zemfteşe kaplama.

Mühendislik ve bankacılık alanında deneyimli müşterisi yeni evini nasıl hayal ettiğini anlatmak için ilk toplantıya yüzlerce resim, şablon ve renk kartelasıyla gelerek zarif bir sunum gerçekleştirmişti. Bununla da kalmayarak neleri sevdiğini tüm ekibe gösterebilmek için kişiye özel bir ev turu düzenlemiş, bölgedeki evlere ziyaretlerde bulunmuş ve efsanevi Grey Gar-dens’ta bir mola ayarlamıştı. “Evinin eski East Hampton ruhunu ve yaratılışını yansıtmasını istiyordu” diye anlatıyor tasarımcı.

KÜLLERİNDEN DOĞAN BİR EV

Bu süreçteki ilk talimat, komşunun eski evinin yakılıp kül edilmesiydi. İki yatak odalı sayfiye evi için bu isteğin gerçekleşmesi, bölgedeki yangın departmanı için tatbikat niteliği taşıdı. Kasti yaratılan yangını gerçekleştirmek üzere bölgeye yedi itfaiye aracı ve 30 itfaiyeci sevk edildi. Son parça da küle döndüğünde tasarım ekibi ailenin yeni evinin temellerini attı. Pek çok farklı detayı değerlendirdiler. Bunlardan biri ziyaret ettikleri evlerde gördükleri, odun kullanılan şöminenin bulunduğu girişti. Grey Gardens, ön tarafta ve girişte daha sonra kalabalık buluşmalara ev sahipliği yapabilecek uzunlukta bir yemek masasının yerleştirilebileceği kapalı bir veranda gibi farklı tasarım detaylarına ilham kaynağı olmuştu.

Ebeveyn banyosunun özel bakır küvetinin armatürleri Lefroy Brooks, lavabo Kohler ve vintage şamdan Wardall Antiques marka. Zemin Lido Stone’dan, duvarlar Benjamin Moore’un Arctic Gray tonuna boyalı. Kadınlar tuvaletinin (sağda) aynası Made Goods imzalı, aplik Visual Comfort ve duvar kaplaması Cole&Son. Çocukların yatak odasındaki (altta) ranza Pottery Barn Kids’ten. Yatak takımı Sferra marka. Duvar kağıdı Ralph Lauren Home, kilim Dash&Albert. Tavan rengi Benjamin Moore’un American Cheese tonu.

Kemble, Jane’in ona yeni evinin renkleri için gösterdiği paletin başta kendisini endişelendirdiğini itiraf ediyor. Hampton’ın mavi, beyaz ve griden oluşan tekdüze renklerinden sıkılan Jane tek damla bile beyaz içermeyen, krem, cam göbeği, hardal, kırmızı ve kahverenginden oluşan cömert bir palet hayal etmişti. “Sanki bana en sevdiğim kelimeleri kullanmamam söylenmişti” diyor Kemble. Yine de teklifi kabul ederek bu renkleri daha incelikli hale getirdi. Yemek salonu yaban mersini renkli lakeyle kaplandı, ebeveyn yatak odası sarı grasscloth’la döşendi ve oturma odasının duvarları yeşille mavi arasında tatlı bir notada sunan parıltılı nüanslarla süslendi. Kemble yemek salonu için özel üretim Fromental duvar kağıdını sipariş verirken, el yapımı beton zemin fayanslarını Dominik Cumhuriyeti’nden getirirken ve “çiftin tüm arkadaşları için yeterli büyüklükteki” yatak odasına özel bakır küvet ısmarlarken hiçbir masraftan kaçınılmadı. Bu süre zarfında çift de boş durmayarak William Merritt Chase imzalı manzara resminin de aralarında bulunduğu pek çok sanat eseri satın aldı.

“SANIRIM YAĞMUR EVİNİZİN ÎÇÎNE YAĞIYOR!”

Evin yapım aşaması tam da isminin East Hampton House&-Garden Tour etkinliği için listeye yazdırıldığı Kasım’te sona erdi. “Çabuk gelen şubat ayında evimizle ilgilenen yetkili beni arayarak, ‘Sanırım yağmur evinizin içine yağıyor’ dediğinde, ‘İşte şimdi işim bitti’ diye düşündüğümü hatırlıyorum” diyor Jane. Tavan arasındaki bir borunun patlamasıyla taşan su; duvar kağıdı, tavanlar, marangoz işi ürünler ve ahşap zemin de dahil olmak üzere evin iç yaşam alanlarının yüzde 80’ini mahvetmişti. Jane bunu anlatırken, “Üstüne bir de gözyaşı eklenmedi desem yalan olur” diyor. Neyse ki Chase tablosuna bir zarar gelmemiş.

Bir başkasının umudunu kaybedebileceği böylesi bir zamanda pratik düşünen Jane hemen sigorta şirketini arayarak düzenin yeniden kurulması için yeşil ışık yakmış. Bütün bir yazın kira bedeli de buna dahil tabii. Kemble da onlarla birlikteydi. “Resmen intihar ettik” diyor. Eylülle beraber deFlorio ailesinin de rüya evi tam da beklenildiği gibi kapılarını açmaya hazır hale gelebildi. Neyse ki felaket filmleri de mutlu sonla bitebilir, öyle değil mi?

Amerika’nın Rüya Evleri Resimleri
Amerika'nın Rüya Evleri _8.jpg
Amerika'nın Rüya Evleri _35.jpgAmerika'nın Rüya Evleri _13.jpg

Yorum Yaz