Aşkta Başarılı Bir Kadının Sırları

1999’de İstanbul’a yeni yargıç atandığımda, yargıçların yemekhanesi sadece erkeklere ait bir mekândı. Bunu bildiğim için oraya gitmezdim. Öğle yemeklerini odamda yiyordum. Yargıçların hepsinin de aydın kimseler olduğu, yemekhanede bir kadının varlığına elbette tahammül gösterecekleri açıkça ifade edilmişti bana yani aslında, orada tahammül etmek zorunda kalmayacakları bir kadının bulunmamasını yeğliyorlardı. Sorunu anlamıştım. Bir gün meslektaşlarımdan biriyle konuşmam gerekti ve kendisi o sırada yemekhanedeydi. Erkek kardeşlerimle dolu bir masada bir sandalye çektim ve onunla konuşmaya başladım. Biz konuşmaya dalmışken ihtiyar bir yargıç yanıma yaklaşıp tam bir işgüzar havasıyla dedi ki, “Özür dilerim genç bayan, fakat burası yargıçların yemekhanesi.”

Biliyorum, bu yargıca dönüp sakin bir şekilde “Ben Aylin Sheindlin. Aile mahkemesinde yargıcım.” demem gerekirdi, ama öyle yapmadım. Gözlerimi aşağı indirerek sandalyeden kalktım ve fısıldar gibi bir sesle “Ay çok özür dilerim.” dedim. “Affedersiniz. Ben masaları temizlemek için gelmiştim.” Sonra masadaki kırıntıları silmeye, boş tabakları toplamaya başladım. İşgüzar yargıç, kollarını koca göbeğinin üstünde kavuşturmuş, suratında kendini beğenmiş, halinden memnun bir ifadeyle beni izliyordu.

Masadaki diğer yargıçlar ise benim kim olduğumu bildiklerinden bu sahne karşısında donakalmışlardı, bu davranışa verdiğim tepki hem kendilerini küçük düşürülmüş hissetmelerine neden olmuş hem de hoşlarına gitmişti. Masadaki tabakları topladıktan sonra yemekhaneden çıkarak odama döndüm. Beş dakika sonra ihtiyar ve işgüzar yargıç hışımla içeri daldı, öfkeden deliye dönmüştü. “Neden yargıç olduğunuzu söylemediniz?” diye bağırdı.

“Beni rezil ettiniz!”

Ben, rezil etmiştim onu. Tam bir hıyar gibi davranarak despotluk etmeye kalkmıştı ve ben, onu rezil etmiştim. Kahkahalarla gülmeye başladım.

Niye böyle davranmıştım? Hizmetçi numarası yaparak onunla dalgamı geçmiştim işte, çünkü benim yargıç olamayacağımı baştan kabul ederek davranmıştı. Sizi temin ederim, bu adam bir daha erkeklerle dolu bir ortamda kadın gördü mü, onunla ilgili varsayımlarda bulunmadan önce, daha dikkatli olmuştur. Hem bu olay çok da keyif verdi bana. Günüm harika geçti doğrusu.

ask_kadin_450

 

Yorum Yaz