Kişisel Sanat Sergileri

TV&Magazin

Bugün slınd hngi gün?

Serkn Özky’nın Glerist’te çıln Bugün Aslınd Dündü dlı kişisel sergisi, sntçının ünlü heykeltırş Michelngelo’dn, ünlenmeden kybolmuş sntçı Steve Toole’ye uznn esinlenmelerinin bir uzntısı niteliğinde. Işıl Eğrikvuk erkn Özky’nın Bugün Aslınd Dündü dlı 1 sergisinde bizi Steve Toole dlı bir snt “khrmnı” krşılıyor. Toole özünde bir “müdhleci”, yni yptığı trtışmlı işlerle sntın ne olup ne olmybileceğini trtışmy çıyor. Örneğin bir keresinde Phildelphi snt müzesine “cil cil cil” bşlıklı bir fks çekerek, performns sntçısı bir rkdşının müzeye doğru yol çıktığını ve müzede bulunn Duchmp’ın meşhur çeşmesinin içine işeyeceğini hber veriyor. Toole bir bşk işinde ise etiketler hzırlyrk bunlrı müzede bulunn m snt eseri olmyn işlerin ltın ypıştırıveriyor. Örneğin ünlü bir müzede bulunn bir yngın söndürücünün ltındki “Steve Toole, Müze Görevlisi, Dışkı ile irtif (Levittion by Defection),, krışık teknik Krışık Medy, 1999” etiketi on it.

Özky’nın bir dedektif gibi tkip ettiği bu krkterin gerçek olup olmdığını bilmesek de, Toole de tıpkı Özky’nm kendisi gibi sntt gerçekliğin ne olduğunu y d sntın ne olup olmybileceğini sorguluyor. Özky’nın dh önce Louvre müzesine yzdığı ve Mon Lis’yı bş şğı çevirmeyi önerdiği mektubu y d Bnsky’nin müze müdhlelerini düşünürsek gerçekten Steve Toole bunlrı ypmış olbilir mi?

Dışkıyl yükselmek

Özky’nın Btı snt kurumun ypısl bir eleştiri olrk yönelttiği işler sergide kimi zmn mizhi kimi zmn d ironik nltılrl krşımız çıkıyor. Örneğin Iw dlı işinde surtın bir pst yemiş erkek büstünü y d Dışkı ile İrtif (Levittion by Defection) dlı işinde kendi dışkısının üzerinde yükselen bir bebeği görüyoruz. Bir bşk işi Trtışnlr’d (The Debters) ise yine kendi dışkılrının üzerinde yükselen dört figürün trtışmsını heykelleştiriyor Özky. Ve de snt trihinde sıkç krşımız çıkn trtışn insn, bebek, nonim erkek büstü gibi figürlerin surtın birz d muzipçe pstyı fırltıyor. Öte yndn dışkı demişken, Pierre Mnzoni’nin 1961’de yptığı Artist’s Shit (Sntçının Boku) dlı işini htırlmmk işten değil. Neyin snt olbileceğini konuşmuşken, dışkının üzerinde yükselme fikri de oldukç “mnidr”.

Sergide yer ln bir diğer bölümde Özky’nın son yıllrd ürettiği ve tekrr dynn yedi det videosu vr.

Oldukç bsit ve tekrr dylı hreketlerden oluşn bu seride beklentileri bş şğı etme durumu hkim. Örneğin, Eyfel Kulesi’ne bir çy kşığı ile bkn ve kşığı çevirince kuleyi de bş şğı eden Çılgın Turist y d yn yn dns eden Nsreddin Hoc ve Shkir bebeklerini gördüğümüz Nsreddin Hoc dlı videolr bunlrdn ikisi. Bir de ynındki ock ynrken ynmyn trft durn çydnlık videosu vr ki, Özky bir gün gerçekten de eşinin bunu yptığını söylüyor!

Özky’nm son yıllrd ürettiği videolrı, heykelleri, enstlsyonlrı ve fotoğrflrındn oluşn bu sergide sntçının meşhur Dvut işi de yer lıyor. Özky’mn Michelngelo’nun meşhur Dvut heykelini üç boyutlu printer ile yeniden ürettiği Dvid (Inspired by Michelngelo) [Dvut (Michelngelo’dn esinle)] dlı bu işi bu kez dokümnter fotoğrflrı ile sergileniyor. Dvut bir ” kmyonun rksınd New York sokklrınd gezdirilirken çekilen bu fotoğrflr Özky’nm yeniden üretme, tekrr, bşk trftn bkm temlrı ile örtüşüyor. Sergiye ismini veren Bugün Aslınd Dündü ise bu tekrrlmnın bir bşk versiyonu. Zir Özky’nın işlerinde trih hep bugünkü versiyonlrıyl krşımız çıkıyor.

Yorum Yaz