Maskülen Tarz Nedir, Nasıl Kombinlenir?

Maskülen Tarz Nedir, Nasıl Kombinlenir?

Bu seferki stilimiz ise maskülen, stilin aslında ilk önce size birazcık bahsetmek istiyorum. Aslın da erkeksi giyim dediğimiz şeyin tam da karşılığı. Fakat şöyle yanlış bilinen şey var, şimdi bir androjen stilimiz var bir maskülen stilimiz var. Androjen stil dediğimiz hiç kadın mı erkek mi belli olmaz. Bayan stil olması demektir yani dışarıya baktınız. Öyle bir giyinmiş ki kadın mı erkek mi ayırt edemiyorsanız bu androjen stildir maskülen stil ise tamamen erkeksi yönleri taşımasına rağmen tamamen erkeksi değildir. Bütün verdiği imaj androjen bir imaj değildir içerisinde güzel femine etkiler barındırır. Mesela örnek olarak şöyle birşey verebiliriz, mesela ceket ne kadar bir ceket aslında maskelenmiş parçadır değil mi? Hepimiz bunu biliyoruz fakat maskülen stile sahip olmak için bunun rengini mesela değişik kullanabiliriz.

Örneğin kırmızı blazer ceket aslında maskülen stilin parçalarından bir tanesi olabilir. Demek istediğim şeyi bence anladınız içerisin de femin etkileri olan renkleri ile dokularıyla bazen kesimleri ile desenleriyle bazen feminen etkiler yaratarak ama aynı zamanda maskülenlikten de uzaklaşmayarak yaratılan sitildi aslında. Mesela kadınsı detayı nerde verebilirsiniz? Kız detaynı ayakkabılar da verebilirsiniz. Tamamen baştan aşağı bir takım giydiğinizi düşünüyorum. Ama altına stiletto veya işte yüksek topuklu ayakkabı giydiğinizi de düşünüyorum, burada aslında stili en etkili ayakkabılarla vermiş oluyorsunuz ve doğru maskülen stili uygulamanın şekli de budur.

Maskülen Tarz Nedir, Nasıl Kombinlenir? ResimleriÖzet olarak maskülen, feminen parçaların karıştırılmasıyla oluşan bir stil en çok giydiği şeyler, ceket, pantolon, takımlardır ama dediğim gibi ben birinin eğer ki maskülen stil uyguluyorsa kadınlığından da bir şey kaybetmesini istemem. Bu yüzden bir ceket takım yapacaksa mutlaka bunu etekle tamamlarım. İpek gömlekler kullanabilirsiniz, ipek dokusu aslında feminen bir dokudur ve mesela takım giydiğiniz de simsiyah bir takım giydiğinizde içerisinde ipek gömlek giymek aslında birazcık femineni içeriden desteklemenizi sağlar ve bu tip feminen etkileri teninize değen yerlerde uygularsanız kendinize çok daha karakteristik hissedeceksiniz.

Burada etkiyi aslında temizleyen şeylerle yakalayabilirsiniz. Özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında mutlaka deri ceketler giymenizi öneririm. Deri ceketlerde maskülen stilin parçalarının en büyük parçalarından bir tanesidir. Mesela deri ceket ile uygulayabilirsiniz. Evet, maskülen bir parçamız var. Demek ki yanına feminen bir parça eklemeliyiz. Mesela elbise ile deri ceketi kombinlerseniz evet maskülen bir stil oluşturursunuz. Burada desensiz düz bir elbise saten elbise feminen bir parça olduğu için düz desensiz bir elbiseyle fem parça elbiseden yana kullanıp ceketi de maskülenden yana kullanabilirsiniz. Erkek pantolonlar kullanabilirsiniz. Özellikle bedene büyük gelen pantolonlar kullanabilirsiniz. Ne demeye çalışıyorum? 36 bedensinizdir veya büyük beden örnek veriyim 40 bedensiniz ama 42 beden, bir pantolon giyerek birazcık daha bol olmasını sağlayıp belki kemer ve bel kısmından birazcık sıkıştırıp bu şekilde kullanabilirsiniz.

Bu tip pantolon tipleri aslında maskülen stile daha da uygundur. Maskülen stil biraz hatları belli etmekten birazcık uzak bir stil sadece şunu söyleyebilirim, romantik stile sahip olan insanlara bakın ve onun tam tersini uygulayarak aslında maskülen stile sahip olabilirsiniz, çünkü romantikliğin tam tersi de diyebileceğimiz bir stil, bu arada maskülen aslında kendi içinde seksi hatlara sahip erkeksi imajlar veriyor olabilirsiniz. Ama bunun yanında aslında feminen bir imajla veriyorsunuz. Ne Olursa olsun bir kadınsınız ve bir erkek figürünün içerisine girmeye çalışıyorsunuz. Bu yüzden aslında seksi hatları belli eden şeyler de kullanabilirsiniz, fakat bunu destekleyeceksiniz. Yanına maskülen şeyler eklemek zorundasınız.

Belki bazen bir çantayla belki bazen bir ceketle belki bazen bir ayakkabıyla bunu halledebilirsiniz. Ama bu ikisini karıştırma mikseri yapmanız kesin gerekli, iş hayatına sahip iseniz özellikle uygulayabileceğiniz bir stil, ne olursa olsun bu size bir rütbe katacak bir stildir yani bir şirkette özellikle kadın egemenliğinde olan bir şirkette maskülen stil olmak aslında bir ayrıcalık yaratacaktır. Çünkü herkesten farklı ve erkek imajı verdiğiniz içinde daha baskın bir karakter ortaya çıkarabilirsin. Bu imajın verdiği etkilerden bir diğeri de ciddi ayakları yere basan, tuttuğunu koparan bir imaj sergileyeceksiniz.

Yani bunu uyguladığınız zaman bu tip etkiler mutlaka hem çalışanlarla hem de sokaktaki herhangi bir insanda bu imajı mutlaka vereceksiniz genelde kimlere uyguluyoruz. Genelde yönetici kesime uygulamayı tercih ediyoruz. Çünkü herkese bir hitap söz konusu olduğu için ne kadar istemesekte erkeksi bir stil hitap etme konusunda çok daha yaratıcı ve çok daha etkili olduğu için bu tip stiller aslında yönetici kısmına çok da uygun.

Size şunu demek istemiyorum, bunun ruhunu taşımayan çok feminen ruh taşıyan birisi için uygulanırsa içerisinde bir odaya kapatılmış böyle kaçırılmış hissedebilir uymaz. Gülen tuttuğunu koparan işte ayakları yere basan, aslında ampülü kendisi değiştirebilecek, küçük bir örnek ampulü değiştirmek ama bu tip ay çıt kırıldım tiplere kesinlikle olmaz. Bunu baştan söyleyeyim, böyle tuttuğunu koparacak, böyle erkeksi hareketleri rahatlıkla yapabilecek kadınlar için uygundur. Genel de yoğun kadınlar için uygun, evet bu stil hakkında söyleyeceklerim bu kadar.

Çünkü aslında çok spesifik içerisinde çok şey barındırmayan bir stil ama aksesuarlar konusunda şöyle yardımcı olabilirim, size fötr şapkalar kullanabilirsiniz. Bu size çok yakışacaktır. Çünkü ne olursa olsun maskülen bir parça, bu şekilde bir maskülen giyebilirsiniz? Fem parçalar kullandığınızda dediğimiz gibi ceketler, deri ceketler artık bunu söylemeye bile gerek yok. Kemer kullanırken birazcık daha böyle maskelen tokalı şeyler kullanabilirsiniz. Onların üstüne yapışmayan skinny pantolon yerine başka pantolonlar tercih edebilirsiniz. Eğer ki skiny paça bir pantolon tercih ettiyseniz de üzerine mutlaka bir işte ceket, blazer ceket gibi parçaları eklemenizi öneririz. Takı kullanmak istiyorsanız bu stile ve çok fazla takı yoktur. Eğer kullanacaksanız da metal takılar kullanmanızı tavsiye ederim. Kesinlikle boncuk taş, tuş parçaları asla değiller özellikle geometrik hatlara sahip böyle keskin hatlara sahip şeyler kullanmalısınız.

Çanta seçerken de bir küpe kolye seçerken de özellikle metal renkler olmasına dikkat edin. Altın takabilirsiniz ama gümüş aslında bu sizin için daha uygun bir renk tonudur. Çünkü feminen bir imaj vermez, erkekler de biliyorsunuz ki takabilir gümüş renkteki takıları o yüzden bu şekilde takılar tercih etmelisiniz. Özellikle unisex gözlükleri takmanızı öneririm bu size çok yakışacaktır. Ayakkabı seçerken de tabiî ki maskülen dediğimiz de maskülen ayakkabılar geliyor aklımıza ama kendinizi bu konuda kısıtlamayın çünkü biliyorsunuz ki, yani maskülen stil dediğiniz de ilk akla gelen şey aslında ceketler bunları kullandığınız zamanlarda feminen şeyden bahsetmiştik bir feminen, bir parça eklemelisiniz. Bunu da işte topuklu ayakkabılarla rahatlıkla yapabilirsiniz ama genel olarak bir ayakkabı skalası yaratmak istiyorsanız yoğunluk olarak da düz kösele diyebileceğimiz ayakkabı tiplerini kullanabilirsiniz.

Tabii ki tamamen maskülen hatlara sahip olmak zorunda değil. Ama renk olarak mesela oynayabilirsiniz. Kırmızı bir maskülen ayakkabı tercih edebilirsiniz. Bu tip şeylere dikkat etmelisiniz. Özellikle çanta seçerken de o konuya da birazcık değineyim. Yine keskin hatlar olmalı, yuvarlak hatlardan uzak duruyorsunuz. Eğer ki bir çanta mesela abiye yapacağınız zamanlar da kutu çantalara gidebilirsiniz. Kol çantalarında mutlaka şöyle kol çantası değil de genel olarak çapraz çantalar kullanmaya çalışın veya elde dosya çantası gibi şeyler kullanabilirsiniz.

Çünkü bu stile feminen kola takılan çantalar aslında hiç de uygun olmayacaktır, bu stile sahip en böyle ünlü ve takip edebileceğiniz kişilerden bir tanesi aslında Victoria Beckham, kendi çıkardığı markasına da bakabilirsiniz. Çok güzel maskülen imajlar sergiliyor ama aynı zamanda feminenliği de küçük yerlerde yakalıyorsunuz. Mesela size bir kaç tane kombin önerisi vermek istiyorum.

Sizler tamamen beyazlı takım yapabilirsiniz. Özellikle omuz askısı kullanarak aslında birazcık daha maskülenliye doğru yakınlaştırabilirsiniz? Ama burada siyah deri bir materyal bir ince topuklu aslında feminenliği de küçük yerlerden yakalayabilirsiniz. Saç tipleri olarak genellikle kısa saçlar bu stil için çok daha uygun olacaktır. Ama eğer ki uzun saçlara sahipseniz onları seviyorsanız da mutlaka sıkı sıkı at kuyrukları veya önden ıslak görüntüyü yakalayarak aslında su ile saçlarınızı yapabilirsiniz.

Mesela ne yapabilirsiniz? Tabii ki maskülen dediğimiz zaman ilk akla gelmiyor belki ama spor ayakkabılar da aslında bu stilin parçalarıyla ne olursa olsun bir erkek stili düşünün, erkek stilinde neler varsa aslında bunu sizler de uyguluyorsunuz. Bir ceket pantolon takım yaptığınız zaman içerisin de belli bir tişört ekleyerek aslında altına da spor ayakkabılarla çok güzel bir stil oluşturabilirsiniz. Burada da feminenliği de yakalamak için özellikle çanta seçimlerinize dikkat etmenizi ve renklere dikkat etmenizi öneririm.

Bir ceket pantolon takım yapacaksanız da beline bir kemer bağlayarak bel oyuntusu belli ederek yani en feminen yerinizi göstererek ince olan yerinizi göstererek. Çünkü erkeklerde bu bel inceliği çoğu erkekte olmaz. Hormonlara aykırı bir şey, kemerlerle destekleyerek ve çapraz çanta ile çok güzel bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Yine bir önerim daha var, dar paça siyah pantolon beyaz bir tişört ve maskülen bir kaban seçtiğinizde üzerine küçük renkli fularlarla feminen stilinizi aslında ön plana çıkarabilirsiniz. Yine çok küçük bir dokunuş olduğu için sizi rahatsız etmeyecek imajınız dan da bir şey kaybettirmez. Altına rugan ayakkabılar tercih ederek aslında stili tamamen tamamlayabilirsiniz bunu aynı zamanda yazın da yapabilirsiniz.

Yani maskülen kesim bir pantolon kullanıp ve üzerine beylik bir tişört giyerek aslında maskülen stil tamamlamış oluyorsunuz. Ama detay olarak işte takılarınızı, şapkalarını, gözlüklerinizi, fularlarınızı ekleyerek aslında bu stili kendinize uydurabilme şansı yakalayabilirsiniz ve etekler kullanabilirsiniz. Maskülen parçalarla beraber femine parça olarak ikinci parçayı mutlaka etek seçmenizi öneririm veya bol paça palazzo pantolonlar kullanabilirsiniz.

Maskülen stilin parçaları değil bunlar femin parçaları ne kadar üstünüze oturmasa da hiçbir erkek de görebileceğiniz bir parça değil, aynı zamanda çok güzel bir maskülen imaj sergileyen de bir parça bunu dolabınıza ekleyebilirsiniz. Tabii ki benim en sevdiklerim ceket ve etek takımların içerisine gömlekler giyebilirsiniz ve bu tip takımların içerisine önerim ip askılı bu tip bir şeyle kombinlendiği zaman feminenliği de dediğim gibi teninize yakıştırabilirsiniz.

İyice bir etkileyici imaj sergilemek istiyorsanız da tamamen monokrom bir şekilde kombinler yaratabilirsiniz. Bu daha da etkileyici bir stil yaratacaktır. Renkler konusunda da söylemem gerekirse, genel hatlarıyla yine siyah beyaz, lacivert, gri gibi tonları çok sever. Fakat demek değil ki bu başka renkler giyilmeyecek tabiki de giyebilir. Sadece büyük parçalarda değil de küçük parçalarda kullanmanızı tavsiye ederim.

Yine bu sitil de renkleri ekleyebilirsiniz, isterseniz desenlerle de bu stilinize hareket katabilirsiniz. Çünkü mü? Mimaristil laf farkını da yakalamamız gerekiyor. Biliyorsunuz ki minimal stil de çok fazla desen yoktur. Var olsa bile çok ön planda değildir. Siz maskülen stilinizi birazcık mimari stil ben de giymek istiyorsanız, desenler ekleyebilirsiniz veya ceket pantolon takım giymek yerine içerisinde bir yelek ekleyebilirsiniz. Bu da mesela maskülen bir imaj sergilerken aslında birazcık daha maksimale daha yakın bir hale getirebilmeniz için aksesuarlar kullanarak bunu başarabilirsiniz tabii ki.

Yorum Yaz