Hindistan Modası

Hindistan’ın en büyük, en kalabalık şehirlerinden Mumbai’yi, buraya defalarca giden tasarımcı (ve kesinlikle Hindistan aşığı) Zeynep Erol’dan dinledik. HAZIRLAYAN: SUZAN YURDACAN

Her yıl yeni bir mücevher koleksiyonu hazırlayan, iki senede bir sergi açan, “Kendi yaşamımdan ve iç yolculuğumdan ilham alırım, Hindistan bana eşlik eder” diyen tasarımcı Zeynep Erol; defalarca gittiği, ülkedeki en sevdiği “durak” Mumbai’yi anlattı. Zeynep Erol’un tasarımlarına sadece mücevher demek eksik olur, kendi deyimiyle o, “takılabilir heykelcikler” yapıyor. Yapıyor derken, sözün gelişi değil; tüm uygulamaları A’dan Z’ye kendisi gerçekleştiriyor. Bu titizlik tabü ki sonuca yansıyor: Tasarımlarının her biri adeta birer öykü anlatıyor. Hindistan’ı çok seven ve iyi bilen Zeynep Erol’a Hindistan’ın en büyük, dünyanın üçüncü en büyük şehri Mumbai’yi (namıdiğer Bombay’ı) sorduk.

3K MODA: Mumbai’ye ilk kez ne zaman gittiniz?

ZEYNEP EROL: senesinde. En son da geçen ay, yani Mart’da oradaydım.

3K MODA: Bu şehrin en çok nesini beğenir, seversiniz?

Hindistan Modası Resimleri
Z.E.: Bu şehir Hindistan’ın özeti gibi… Sanki Hindistan’ın tüm renkleri, geleneği, yeme-iç-me kültürü, giyim tarzı, duaları, tapınaklarım veya yoga gibi aydınlanma yöntemlerini tek sokakta toplamışlar gibi bir duygu yaşatıyor. Hem bir metropol hem de “British-Raj” (Angmuhafaza etmiş olmasından ötürü çok karakteristik bulduğum bir şehirdir.

MUMBAİ’YE İLK ZİYARETTE NERELERİ GEZMELİ, NELER YAPMALI?

3K MODA: Siz Mumbai’de neler yaptınız?

Z.E.: Bu şehre ilk giden biri için Prince of Wa-les Müzesi, Elephanta (Budist) Mağaraları, tren istasyonu, Dhobi Ghat (çamaşırhane) mutlaka görülesi, çiçek pazarı ve Ganesha Tapınakları.

3K MODA: Mumbai’de favori adresleriniz oluştu mu?

Z.E.: Cuma hariç haftanın her günü gezilebilen “Chor Bazaar” (hırsız pazarı) antika parçalar bulmak için biçilmiş kaftan. “Zaveri Bazaar” (eski antika gümüş pazarı) ve “Co-laba Market” gezilmesi gereken favori yerler arasında. Bu arada sabah altı civarı kalkıp Colaba’daki balık pazarma gitmek şart; çalışmalarıma yansıyor. Kristal Oda, Abra Kadabra, Yaşam Çiçeği, Kozmik Dans sergilerim bu ülkenin zenginliklerini taşıyor.” zeyneperol.net yemek takımlarından şallara, A’dan Z’ye her şeyin el işçiliğiyle yapıldığı, çok özel bir Hint mağazasıdır. İstanbul’daki Atiye So-kak’a, yani galerimin olduğu sokağa bir şubesinin açılmış olması bana ekstra hediye gibi iyi geldi.

3K MODA: Mumbai hakkında aklımızda tutmamız, bunlan bilseniz iyi olur dediğiniz başka neler var?

Z.E.: Aklınızda tutmanız gerekenler “anı yaşamak”, “hissetmek” ve bu görsel şöleni hafızanıza kaydetmek…

3K MODA: Son koleksiyonunuz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Z.E.: Son koleksiyonumun adı “Lokum Gibi”. Yaşamın son yıllardaki ağırlığını bir nebze olsun üstümden atmak için ismi gibi hafif ve tatlı olsun istedim.

3K MODA: Seyahat ederken ne giyersiniz? Bavulunuza mutlaka neler girer?

Z.E.: Sırf Mumbai’den değil, tüm Hindistan’dan ilham alıyorum. Z.E.: Mutlaka bir paşmina şal, bir pamuklu pareo, mayo, tayt,

Attığım her adımda renkleri, insanları, mimarisi, sokak manza parmak arası terlik, spor ayakkabılarım, güneş gözlüğüm, bolca ralarıyla beni büyüleyen bir yer. Adeta eşsiz bir film seyreder tişört ve bol miktarda takı, gibiyim.

3K MODA: Tekrar gitmek ister misiniz?

Z.E.: Mumbai’ye en az 10 kez gitmişimdir. Her Hindistan seyahatine bir Mumbai ilave ederim. Dönüş yoluna geçtiğimde son duraktır, Taj Mahal Otel’de dinlenip havuz keyfi yapmayı çok severim. Bu şehri özetlememi isterseniz şu kelimeleri kullanırım: Benzersiz, otantik, dengesizliğin içindeki ince denge, renk ve insan seli.

3K MODA: Mumbai’de alışveriş yapmak keyifli mi? Oradan ne alınır?

Z.E.: Alışverişi çok keyifli, özellikle Raghuvanshi Mills’teki Good Earth’ten çıkasım gelmez.

Yorum Yaz