En Popüler Uygulamalar

UYGULAMA SEÇMENİN ÖZGÜRLÜĞÜ YA DA TUTSAKLIĞI

Popüler uygulm Wishbone ile bize sunuln iki seçenek rsındn tercihimizi ypıyoruz. Peki seçimlerimizde özgür müyüz, yoks bşklrının bizim dımız yptığı seçimlerin tutsğı mı? gökçe lgn

İster uygulmnın içerikleri rsındn tercihinizi ypbiliyor, ister kendi “o mu, bu mu”nuzu yrtıyorsunuz. Her sbh ve her kşm 12 det yeni seçim krtı sunn Wishbone, gündelik bir lışknlık hline dönüşerek bşrısını perçinliyor.

Ergenliktir, defterlerin köşelerine çiziktirilir, odlrın kpısın yzılır: “Hyt, seçimlerden ibrettir.”

Sosyl medy çğınd ise seçimlerimizi ifde etmek için elimizin ltındki yollr sınırsız, kimi zmn d çetrefilli. Hliyle kimi zmn en dolmbçsız yolun çekiciliğine kpılmmk nmümkün. Bu bsit sırr vkıf oln Wishbone uygulmsı, bir seneden z sürede milyonlrc kullnıcıy ulştı. Bu kitlenin demogrfisi ise hikyeyi dh d ilginç kılıyor, zir kullnıcılrın büyük çoğunluğu 13-18 yş rsındki genç kızlr. Peki nedir bu Wishbone?

“Şu mu, bu mu?”oyununun görselliğe bürünmüş hli diyebiliriz. “Kim mi Khloe mi?”, “Mkron mu Oreo mu?” y d “bebe mvisi mi pudr pembesi mi?”. Fikir bsit, sonuçlr ise özellikle genç kızlr hitp etmeyi hedefleyen mrklr çısındn işth kbrtıcı. Uygulmnın yrtıcı şirketi Science’ın CEO’su Mike Jones, Wishbone’un bşrısını, çğ yk uydurmsın bğlıyor. “Gençler televizyon izlemiyorlr, hytlrı kıllı telefonlrıyl birlikte geçiyor ve slınd çok sıkılıyorlr. Sürekli dh fzlsını istiyorlr ve istemeye devm edecekler,” diyen Jones, son derece bsit bir fikri sürekli yenilenen eğlenceli bir içerikle cnlı tutmnın önemini vurguluyor. Bir “sosyl brometre” olrk nitelendirdiği Wishbone’u, en popüler konulr dir tükenmez bir kynk olrk konumlndırıyor.

Bu popüler kültür cennetinin yrtım sürecine dir ipuçlrını ise, New York Times’d yyınlnn bir mklede bulmk mümkün. Wishbone için çlışn Tli Kocr, pzr rştırmsı sürecinde Strbucks’lrd, mnikür slonlrınd vkit geçirerek uygulm ile ilgili beğenilen ve beğenilmeyen öğeleri gözlemleme fırstı bulduklrını belirtiyor.

SOSYAL MEDYA KISITLAMASI

Wishbone kitlesine göre Instgrm ciddi bir iş. Filtreyi bsmycksın, çok shte durbilir. Hshtg’leri sırlmycksın, çok çresiz görünebilir. Üst üste çok fzl fotoğrf koymycksın, bıktırbilir. Üstelik fütursuz yorumlr çık olcksın, hele ki tkipçi syın bols sldırılr çıksın. Bir kimlik inş ederken kurllrını koyck, peşinden gideceksin. Snpcht deseniz, fzl “nlık”. Hikyeni ölümsüzleştir-e-memenin rhtlığı içinde sçmlybilirsin, m belli bir konuyu tkip edemezsin. Wishbone’d bir iletişim kygısı, kurllr yok. Sdece krşılştırıyor ve trfını belli ediyorsun. Msum görünüyor, m gerçekten öyle mi? Mesel ergenlik sncılrı içindeki kızlr, okulun popüler tyfsıyl ynı seçimleri ypıp ypmdıklrın dir strese girebilirler mi? Y d kişisel tercihlerinin, zevklerinin oluşmy bşldığı bu dönemde, popüler kültürün gölgesinde frkın bile vrmdn kendisine sunulnı kucklmkl yetinebilir mi? Snki kütüphnelerde bilginin peşindeyken dh özgürdük değil mi? Şu n kimseyi o koc rflrın rsın hpsedemeyeceğimize göre Wishbone’un içeriğinin dh besleyici olmsını ummktn bşk çremiz yok!

[gllery ids=""]

Yorum Yaz