Bu besinlerle güneşin zararlı etkilerine savaş açabilirsiniz

Lekelerin yiyecek ve içeceklerle doğrudn bir bğlntısı yok. Fkt likopen içeren domtes ve benzeri kırmızı renkli sebze ve meyveler, bet kroten içeren hvuç, kyısı ve kvun, C vitmini bkımındn zengin oln turunçgiller güneşin zrrlı etkilerini dolylı yoldn zltbiliyor. Cilt lekeleri konusund öncelikli mç lekelerin oluşumunu önlemek. Lekelerden korunbilmek için bu besinler tüketilebilir. Fkt oluşn cilt lekeleri için mutlk bir dermtoloji uzmnındn yrdım lınmlı.

Soğn Suyu ve Elm Sirkesi :

Ort boy soğnı rendeleyin ve süzgeçten geçirin. Yklşık 3 y d 4 yemek kşığı kdr çıkn bu suyu bir kseye lın. İçine yrım çy brdğı kdr elm sirkesi koyun ve iyice krıştırın. Bu krışımd, yüz temizleme pmuğunu sulu klmyck ısltın ve lekeli bölgelere 5 dkik kdr, iyice yedirerek sürün. Yrım st sonr cildinizi soğuk su ile yıkyın.

Yoğurt ve Krbont :

Bir ttlı kşığı süzme yoğurt ile bir çy kşığı krbontı iyice krıştırın. Lekeli bölgelere iyice yedirerek sürün. Cildinizde bir st bekletin ve ovrk çıkrın. Dh sonr cildinizi ılık su ile yıkyın. Eğer çok kuru ve hsss bir cilde shipseniz krbontı yrım çy kşığı kullnbilirsiniz. Yoğurt d tbi z olmlı.

Mısır unu ve Kil :

Eşit miktrlrd (mesel, bir çorb kşığı) mısır unu, ısltılmış kil, el kremi ve suyu krıştırın. Bu krışım ile lekeli bölgeleri ovun. Bu uygulm ile cildinizdeki ölü deriye ved edip, porselen gibi bir cilde ship olbilirsiniz. ♦

Ülkemizin bitkisel ürünlerle cilt bkımı ypn ilk bitki bilim ve güzellik uzmnı oln Sun Dumnky’ys cilt lekeleri için şöyle doğl bkım önerilerinde bulunuyor:

Hzırlnn bitkisel ilçlr cilde sürülmeden önce kşınn yer ılık su ile pnsumn ypılmlıdır.

* Nişdır bl ile krıştırılrk krem kıvmın getirildikten sonr hzırlnn bu krışımdn günde iki def ve tedvi süresince leke oln yere sürülür.

* Yumurt kı ve rendelenmiş limon kbuğu krem kıvmın gelinceye kdr krıştırılrk yoğurulur. Hzırlnn bu kremden, bnyodn bir st önce msj ypılrk cilde sürülür

* Eşit miktrd elm suyu ile limon suyu krıştırılır. Hzırlnn bu krışım zeytinyğı ve süt ilve edilerek kyntılır Elde edilen bu krışım soğuduktn sonr cilde msj ypılrk sürülür Rendelenen hvuçtn elde edilen suyu, killi toprk ile krıştırın. Hzırldığınız bu krışımı zeytinyğı ile krıştırrk merhem kıvmın gelinceye kdr yoğurun. Bu krışımı tedvi süresince, gün şırı lekeli cildinize sürün

Yz bitti mlesef. Ttil, deniz, hvuz, kum, güneş derken ne kdr korumy çlışsk d yz htırsı lekeler yüzümüzde belirdi. Yz rehvetinin üzerimizden klkmsı ile birlikte hzır hvlr d serinlemeye bşlıyorken rtık şu lekeler için bişeyler ypmy bşlylım değil mi? Peki ne yplım, nereden bşlylım?

Öncelikle lekelerimizin değerlendirilmesi, uygun tedvilerin progrmlnmsı çısındn mutlk uzmn hekim, dermtolog görüşü llım. Lekelerin derinliği, yygınlığı, knser riski olup olmdığı belirlensin ki uygun tedvi on göre belirlensin.

Leke tedvilerinde ne seçenekler vr, bu tedvi süreçlerinde kişiyi neler bekliyor, bunlrdn kısc bhsetmeden önce leke tedvisinin uzun ve tekrrlnbilecek bir süreç olduğunu belirtmek gerekiyor. Mlesef lekeler kıs sürede oluşbiliyor m tedvileri uzun sürüyor. Tedvilerde hedefin lekeyi oluşturn pigmentlerin dokudn uzklştırılmsı olduğu kdr dokuyu korum ve güçlendirme de olduğu unutulmmlı bunun ynı sır olmzs olmzımız güneşten etkili şekilde korumy d devm edilmelidir.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz