TÜRKİYE’DE NERELERDE GOJİ BERRY YETİŞTİRİLEBİLİR

TÜRKİYE’DE NERELERDE GOJİ BERRY YETİŞTİRİLEBİLİR

Goji berry Çin civarında özellikle yüksek dağlık alanlarda yetiştirilmeye başlanmıştır. Bölgenin iklimi ile ilgili kısa bir bilgi vermek gerekirse, muson iklimi denilen bir iklim görülür. Bu iklimin özelliği 6 ay oldukça yağışlı geçmesidir. 6 ay boyunca yoğun olarak yağmur yağar. Bu iklimde yetişen goji berry ilk olarak dağlık yerlerde yetiştirilmeye başlanmıştır.

Dünyanın çatısı olarak nitelendirilen Tibet, yaygın üretim merkezlerinden biri olmuştur. Yüksek notlarda üretimi başlayan goji berry zamanla diğer iklimlere adapte olmuş, önce Çin dışına çıkmış ardından da Asya kıtasının dışına çıkarak birçok ülkede üretilmeye devam etmektedir.

Böyle bir iklimde yetişip diğer iklimlere adapte olmayı başaran goji berry için ülkemizin hemen hemen her yerinde üretim imkânı mevcuttur. Fakat bitkinin yağışa ihtiyacı olduğundan kurak iklim bölgelerinde ekstra sulama ile yetiştirilmesi gerekebilir. Ayrıca goji berry güneşi oldukça sever. Günde 6-10 saat güneş ışığına ihtiyaç duyar bu nedenle güneşlenme süresinin az olduğu yerlerde yetiştirilmesi zordur.

Ülkemizde güneşlenme sürelerinin fazla olduğu yerler Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgeleridir. Güneydoğu Anadolu da tarımda sulama problemi GAP projesi ile büyük ölçüde ortadan kalksa da henüz tamamlanamayan GAP projesi nedeniyle bölgenin genelinde üretilmesi güçtür. Akdeniz bölgesinde etkili olan Akdeniz iklimi goji berry*için oldukça iyi bir ortam oluşturmuştur diyebiliriz. Güneşlenme süresinin fazlalığı için oldukça büyük bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca Akdeniz ikliminin yeterli olan yağış miktarı bu meyve için bölgeyi oldukça çekici hale getirmektedir.

Akdeniz ikliminin görüldüğü Ege Bölgesi de goji berry için uygun alanlardan biridir. Akdeniz bölgesinden daha düşük olan güneşlenme süresi yine de goji berry*meyvesi için oldukça iyi miktardadır. Akdeniz iklimin sokulduğu batı Anadolu ve Güney Marmara içinde aynı şeyler söylenebilir. Ülkemizde geniş bir yayılma alanı bulabileceğini yazımızda belirttiğimiz GojiBerry İç Anadolu bölgesinde de yetiştirilebilir. Su ihtiyacını karşılamak için sulama imkanı kullanılabilir. Karadeniz ve Marmara Bölgesi için, özellikle Karadeniz bölgesi yağış için oldukça idealdir fakat güneşlenme süresi az olduğundan GojiBerry yetiştirilecek bölümler iyi incelenmelidir. Marmara bölgesi için GojiBerry için en ideal bölgeler arasında yer alır çünkü birçok iklimin kesiştiği bir yerdedir.

Yorum Yaz