Ciltte Koyu Lekeler

Koyu Lekeler

Koyu leke ihtimalini ortadan kaldırmak için, cildindeki hiperpigmentasyonun nedenini bulmakgerekiyor.

Koyu lekeler de yaşlanmayla yakından ilgili. Cildinde melanositadlı pigment üretiminden sorumlu hücreler bulunuyor. Ama enflamasyon, stres, hormonlar ve fazlasıyla güneşe maruz kalmak, bu hücrelerin aşırı pigment üretmesine yol açıyor. Bu da kahverengi veya kırmızı lekeler olarak kendini gösteriyor. Bunun önüne geçmek için önce pigment üretiminin arkasındaki tetikleyicileri bulup, daha sonra temizliğe girişmek gerekiyor.

NEDEN: GÜNEŞ

Cilt yaşlanmasıyla ilgili birçok konuda olduğu gibi koyu lekelerin de en büyük suçlusu güneş ışınları. Üstelik tüm cilt tonları bundan zarar görüyor. Yeni lekelerin oluşumunu engellemek için her gün güneşe çıkmadan önce 30 veya daha fazla koruma faktörlü bir güneş koruyucu sürmelisin. Güneş ışınlarının olumsuz etkileri cildin kadar bağışıklık sistemini de hedef alıyor. Güneşten gelen UV ışınlarına maruz kalman, cildinde hasar oluşumuna yol açarak bağışıklık sistemini tehditlere açık hâle getiriyor. Bunun için C Vitamini + çinko kombinasyonu içeren gıda takviyelerini kullanmanda fayda var. Bu kombinasyon, kolajen sentezini destekliyor ve cildinin güçlenerek bağışıklık sistemini dış etkenlere karşı daha güçlü korumasını sağlıyor.

NEDEN: TRAVMA

İltihaplar melanin içeren hücreleri sinirlendirir. Böcek sokması, lazerle tüy alma gibi durumların yanı sıra, pul pul dökülme, sivilce patlatma, cımbızla tüy çekme, kaşınma (mesela egzama nedeniyle) gibi şeyler de siyah noktaya yol açabilir. Çözüm için yulaf ya da papatya gibi doğal antienflamatuvar içeren ürünler kullan. Cımbızla veya lazerle tüy aldıktan sonra o bölgeye birkaç dakika buz uygula.

NEDEN: HORMONLAR

Eğer üst dudağının üstünde bir leke görüyorsan, bu lekelere büyük olasılıkla doğum kontrol hapın neden oluyor. Her iki yanağının üstünde kelebek şekline benzeyen kahverengi lekeler mi var? Hamile olabilirsin. Her iki durumda da rayından çıkan östrojen hormonu cildinde aşırı pigment üretilmesini tetikler ve bu durum leke oluşumuyla sonuçlanır. Bu tip lekeler, genellikle doğum yaptığında veya hap almayı bıraktığında kaybolur. Eğer İkincisi bir seçenek değilse, leke açıcı bir ürün kullan. Dışarıya çıktığında güneş koruyucu sür ve geniş kenarlı şapka tak.

NEDEN: SİNSİ İÇERİKLER

Bergamut ve turunçgil gibi notaların hâkim olduğu parfümler, cildi güneşe karşı daha hassas hâle getirebilir. Eğer cildin hiperpigmentasyona eğilimli ise parfümün cildine değdiği noktalarda cilt dokusunda farklılık ve renk solması da fark edebilirsin. (Bunun için güneşe maruz kalan yerlerine parfüm sıkmamalı ve güneş koruyucunu iki saatte bir tazelemelisin.) Güneş altında içki içiyorsan, kokteylindeki limon dilimi bile suçlu olabilir. King, hastalarının yaz tatili boyunca plajda limonlu bira içip içmediğini bile tahmin edebiliyor çünkü dudak üstünde lekelere rastlıyor.

Ciltte Koyu Lekeler Resimleri
Ciltte Koyu Lekeler Resimleri
Lazerle Leke Tedavisi Cilt Lekeleri Leke Tedavi Yöntemleri

Yorum Yaz