DENİZ YEĞİN İKİIŞIK & PINAR YEĞİN

DENİZ YEĞİN İKİIŞIK & PINAR YEĞİN

Gerçekçi olma endişesi taşımadan, en azından tasarlama sürecinde hayatı fazla ciddiye almama lüksüyle, çocuksu kalabilen, oyuncu bir yaklaşımla üretiyorlar fularlarını. Doğaya hiçzararı olmayan boyalarla tasarlanan Rumi-su’lar aynı zamanda Güneydoğu Anadolu’daki kadınların kalkınmasında da sıkı bir rol üstleniyor. Şalların kenarlarında gördüğünüz karakterler o kadınların ellerin çıkma.

3K: Sürdürülebilir moda konusunda neler yapıyorsunuz?

PINAR YEĞİN: Kullandığımız kumaşlar ve tasarladığımız ürünün kullanımı açısından sezonluk olmayan parçaların ortaya çıkması bizi çok mutlu ediyor. Yüzde yüz ipek veya pamuklu fuları yaz-kış kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Rumisu olarak pamuk ve ipek gibi doğal elyaflardan vazgeçmiyoruz. Hatta fularlarımızın içinde geldiği, üzeri elde nakışlanmış keselerimiz de yüzde 100 keten kumaştan dikiliyor.

Uç boyutlu tığ işi köşe karakterleri tamamen pamuklu ipliklerden üretiliyor. Tekstil sektöründen gelen bir ailede büyüdüğümüz için, söz konusu giyimse kalite ve konfor için sentetikten uzak, doğala yakın durulması farkındalığı bize erken geldi diyebiliriz.

3K: Bu konuda nasıl bir stratejinizvar?

DENİZ YEĞİN İKİISIK: Öncelikle bizim kullanmak ve almak isteyeceğimiz, kolay kolay vazgeçemeyeceğimiz parçalar yaratmak amacıyla çalışıyoruz. Dolayısıyla zaten ortaya kalitesine, kalıcılığına güvendiğimiz ürünler çıkıyor. Üretimimizi yaparken beraber çalıştığımız firmaların bu konudaki hassaslığına, ürünlerimizin baskı ve yıkama süreçlerinde kullanılan boyaların doğa dostu olmasına çok dikkat ediyoruz.

3K: Sürdürülebilir moda neden sizin için bu kadar önemli? P.Y.: Etrafımızda çevre kirliliği, küresel ısınma gibi çok ciddi problemler olduğunun farkındayız ama bütün bu olumsuzluklar arasında en azından birey olarak kendi üzerimize düşeni yapmak istiyoruz. Rumisu’nun tasarım ve üretim süreci bu isteğin yansıması olarak gelişti.

3K: Bu işin geleceği ne olacak sizce?

P.Y.: Bu soruyu sadece tasarımcı olarak değil, gittiğimiz ülkelerde yeni bir şeyler keşfedip alışveriş yapmak isteyen ve yine hep aynı markaları görüp hüsrana uğramaktan

sıkılmış müşteriler olarak da cevaplandıralım… Özel, yerel, heyecan verici tasarımlar ve tasarımcılar arayışı talebi artacak diye düşünüyoruz. Son senelerde dünyada daha sık sorulmaya başlanan “Bunu kim, nerede, nasıl üretti?” sorularının artacağını, tüketicinin bilinçlenip, parasının karşılığını gerçekten alacağı parçalara yatırım yapacağını ümit ediyoruz…

3K: Moda dünyasında bir şeyi değiştirebilecek olsanız bu ne olurdu?

D.Y.I.: Modayı seven ve takip eden kitlenin bilinç seviyesinin daha yükselmesini ve fast fashion uğruna Bangladeş, Hindistan, Vietnam gibi ülkelerde insanların çok zor şartlar altında çalıştırılmalarına izin vermemelerini isterdik.
TrendSetter İstanbul | DENİZ YEĞİN İKİIŞIK’IN İSTANBUL’U 3KModa

DENİZ YEĞİN İKİIŞIK & PINAR YEĞİN Resimleri
DENİZ YEĞİN İKİIŞIK & PINAR YEĞİN

CHIT CHAT: DENİZ YEĞİN İKİIŞIK – Hep Sneaker – Sport In Street Blog 3KModa

DENİZ YEĞİN İKİIŞIK & PINAR YEĞİN

Deniz Yeğin İkiışık 3KModa

DENİZ YEĞİN İKİIŞIK & PINAR YEĞİN

Argandeİlkbahar/Yaz koleksiyonu (with images, tweets … 3KModa

DENİZ YEĞİN İKİIŞIK & PINAR YEĞİN

Yorum Yaz