Deliksiz Uykunun Sırları

MAVİ IŞIĞA HAYIR!

Yapay ışık, özellikle yüksek oranda mavi renk içeren LED lambalar veya soğuk beyaz ışıklı enerji tasarruflu lambalar, uyku hormonu olan melatoninin salgısını engelliyor. Gözdeki belirli algılayıcı hücreler mavi ışığa tepki vererek beyne vücudu uyanık tutması için komut veriyor. Bu yüzden göze az ışığın girmesini sağlayan, ayarlanabilen bir aydınlatma yatak odası için daha uygun. Akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar da uykuyu engelleyebiliyor. New York’ta bulunan Rensselaer Polytech-nic Institute’ta yapılan bir araştırmada, akşam iki saat boyunca

BİRAZ MÜZİĞE NE DERSİNİZ?

Kesin bilgi şöyle; yatmadan önce 45 dakika boyunca rahatlatıcı müzik dinlemek uykuyu getiriyor, hatta ertesi gün daha zinde olmanızı sağlıyor. Dinlendirici meditasyon müzikleri dinleyebileceğiniz çeşitli telefon uygulamaları sayesinde rahatlıkla uykuya dalabilirsiniz, üstelik müzik tüm gece devam etmeyecek ve ertesi sabah boşalmış telefon şarjıyla karşılaşmayacaksınız. Hareket sensörüyle donatılmış uygulamalar kullanıcının uyuyup uyumadığını anlıyor, önce ses düzeyini azaltıyor, ardından müziği kapatıyor (Music Off, I’m Sleeping/ Google Play Store veya Autosleep Music Timer/iTunes App Store uygulamalarını deneyebilirsiniz).

AZI KARAR, ÇOĞU ZARAR

Etli ve bol miktarda çiğ sebzelerden oluşan ağır öğünler, mide ve bağırsak hareketlerini uyarıyor, melatonin salgısını bozuyor ve rahat uykuyu engelliyor. Ancak düzenli olarak akşam yemeğinden vazgeçmek geceleyin kan şekerinin düşmesine de yol açabiliyor. Çok geç yemeyin ve hafif gıdalar tüketmeye özen gösterin. Çorba, pilavlı sebzeler veya az yağlı ızgara balık akşam yemeği için uygun. Şeker içeren gıdalar akşam saatleri için önerilmiyor, çünkü uykudayken hemen devreye giren enerjiyi yakamadığımız için bunlar yağ olarak depolanıyor.
Peki düzenli tüketimiyle, uyku süresi ve kalitesinde iyileşme sağlayan bir “süper gıda”yla tanışmak ister misiniz? Kendisi, konsantre, kapsül veya kurutulmuş olarak temin edilebilen Montmorency vişnesi. Ağırlıklı olarak Avrupa’da ve ABD’de yetiştirilen bu vişne çeşidinin bir gramında 13.5 nanogram melatonin bulunuyor. Ayrıca kemikleri güçlendiriyor ve antioksi-danlar sayesinde bağışıklık sistemini olumlu yönde etkiliyor.

UYKU MELEĞİ: SAF LAVANTA

Wesleyan Üniversitesinde, uyumadan önce iki dakika boyunca lavanta yağı koklatılan 31 kadın ve eıkek özerinde yapılan araşlırmoda, kişilerin beyin laromaları sonucu uyku döngüleri incelendiğinde deliksiz uyudukları ve ertesi sabah çok dinç uyandıkları gözlemlenmiş. Bunun dışında başka pek çok araştırma da gösteriyor ki sal lavanla uykusuzluğa iyi geliyor, anksiyeteyi, baş ağrısını, stresi rahatlatıyor, nezle ve sinüzit gibi enfeksiyonların geçmesine yardımcı oluyor, daha rahat neles alimini destekliyor. Ancak koku benzerliği sebebiyle saf lavantayı lovandinden ayırt elmek çok da kolay değil. Pek çok kozmetik ve temizlik ürününde, daha kolay ulaşılabilir olan fakat lavantanın tedavi edici özelliklerini barındırmayan lavandin kullanılıyor. Saf lavantaysa, yalnızca Fransa’da dört ana bölgede deniz seviyesinden 800 metre yukarıda yetişiyor. Güzel haber şu: Ürijnlerinde kullandığı saf lavantayı bizzat Provence’deki kendi tarlalarındo yetiştiren Le Chaleau Du Bois, artık Türkiye’de. Doha derin uyku İçin tek yapmanız gereken, saf lavanta esansiyel yağından yastığınıza 2-3 damla damlatmak (merak etmeyin yüzde 100 doğal olduğu için kesinlikle iz bırakmıyor]. Başınız ağrıyorsa, uyumadan önce birkaç damla saf lavanta yağıyla şakak bölgenize masaj yaparak ağrıyı yatıştırabilirsiniz.

Deliksiz Uykunun Sırları Resimleri
Bebekler İçin Uyku Duası | Hamilelikte Bilinçli Olmanın Yolları

Yorum Yaz