Yaşam Tarzında Sağlıklı Değişiklikler

Beslenme tarzınızı değiştirmeniz, koruyucu ve besleyici ek gıdalar almanız ve yaşam tarzınızda kanserojenlerden uzak durmanızı sağlayacak birkaç değişiklik yapmanız genel olarak kansere yakalanma riskinizi en az yüzde 50, hatta yüzde 90’a kadar bile azaltabilir. Bu da, ömrünüze 10-20 yıl daha eklenmesi anlamına gelmektedir (yaşadığınız yıllara sağlık katmanın yanı sıra). Kanser riskinizi azaltmak için en büyük fırsat, erkenden eyleme geçmektir; zira önlem almak için asla çok geç değildir.

Yaşam tarzı ile ilgili en önemli 10 tavsiye 

Kanserojen potansiyeli olan maddelerden uzak durabilmeniz için yaşam tarzınızla ilgili en önemli 10 tavsiyeyi aşağıda görebilirsiniz. Bazılarım uygulamak nispeten kolaydır. Egzoz dumanından uzak durma gibi diğer tavsiyeleri uygulayabilmeniz ise nerede yaşamayı ve çalışmayı tercih ettiğinize ve ev iş arasında nasıl gelip gittiğinize bağlıdır. Bu tür etkenleri ortadan kaldırmaya yönelik bir şeyler yapmak, uzun vadeli planınızın bir parçası olmalıdır. Sağlığınız en değerli hazinenizdir. Bu nedenle değerini bilip korumanız gerekir.

1. Sigara içmeyin ve sigara içilen ortamlarda mümkün olduğunca az bulunun.

2. Trafikte ve egzoz dumanı içinde olabildiğince az zaman geçirin. Mümkünse kirliliğin daha az olduğu bir yerde yaşayın.

3. Kuvvetli güneş ışığında fazla kalmamaya çalışın. A vitamini içeren, cildinizi koruyan ama aynı zamanda vücudunuzun D vitamini üretmesini engellemeyen iyi bir güneş kremi kullanın. Güneş kremini ihmal etmemeniz; saçlarnıız ve gözleriniz açık renkteyse ve çok sayıda beniniz varsa özellikle önemlidir.

Kuvvetli güneş ışığında alkol tüketmekten kaçının.

4. Mümkünse, ilaç kullanmak yerine doğal alternatifleri deneyin. Östrojen ya da progestin içeren HRTden uzak durun. X ışınına yalnızca kesinlikle gerekli olduğu durumlarda maruz kalın.

5. Cep telefonu kullanıyorsanız, çok sık kullanmayın ve kullanırken kulaklık takın.

6. Yiyeceklerinizi plastik kaplarda ısıtmayın. Yumuşak plastik ambalaj içinde satılan ve bu plastik malzemeye doğrudan temas eden yağlı yiyeceklerin ve içeceklerin tüketimini azaltın.

7. Doğal deterjanları tercih edin. Kullandığınız banyo ve temizlik malzemelerinin bilinen kanserojenleri içerip içermediğini kontrol edin.

8. Bahçenizde ya da evinizde yetiştirdiğiniz bitkiler için böcek ilacı kullanmayın.

9. Yaşamınızdaki stresin seviyesini kontrol altına alın. Uzun süreli stres bağışıklığınızı olumsuz yönde etkiler.

10. Yeterince uyumaya özen gösterin. Uyku, bağışıklık sistemi için hayati önem taşır.

diyet11

 

 

Yorum Yaz