Saça takılabilen mücevherler

SAÇTA SEVER

Dice Kayek markasının kurucusu Ayşe Ege, pek çok kadın gibi mücevher seviyor. Onunfarkı, değerli taşlan başında taşıması. Antika broşlarından ve kol düğmelerinden yaptığı saç aksesuarları Ege’nin hem tutkusu, hem mücevher kutusunun en değerli parçaları.

Koleksiyonunda kendi tasarımı olmayan, toka olarak satın aldığı ender parçalardan biri (solda). Paris’te bit pazarından aldığı bu “sinek” de Ege’nin ellerinde tokaya dönüşmüş (üstte).

Mücevherlerinizi saçınıza takma merakınız ne zaman başladı?

Eski mücevherlere zaten hep meraklıyım. Bir de hiçbir mücevheri olduğu gibi kullanmıyorum, mutlaka kendime göre değiştiriyorum, kişiselleştiriyorum. Tam tarihini hatırlamıyorum, sanırım ilk kez anneannemden kalma bir mücevheri değiştirmiştim. Saç meselesine gelince, çok enteresan, ben bir şeyi ilk aldığımda mesela, kafama tutarım, öyle bakarım. Böyle bir takıntı.

Saça takılan mücevher görünümü nasıl etkiliyor, değiştiriyor?

Beni çok mutlu ediyor. Gece çıkarken ne giyeceğim diye değil, saçıma ne taksam diye düşünüyorum mesela. Mutlaka bir toka, yerine göre bir taç, daha iddialı bir şey istiyorsam gece için hazırladığım büyük parçaları takıyorum. Hiç makyaj yapmayabilirim ama saçıma mutlaka bir şey takmalıyım. Mücevherli toka takmıyorsam da normal bir toka takarım. Saçımda mutlaka bir şey olmalı.

Toka haline getirdiği ay ve yıldız formundaki antika elmas broşları o kadar sevmiş ki yıldızın bir replikasım da yaptırmış.

Gece çıkarken ne giyeceğim diye değil, saçıma ne taksam diye düşünürüm. Hiç makyaj yapmayabilirim ama saçıma mutlaka bir şey takmalıyım.

Taş dışında, kumaş gibi, çiçek gibi şeyler de takar mısınız?

Hayır mutlaka mücevher olmalı. O parlaklığı, enerjiyi seviyorum.

Bu parçaları nasıl buluyorsunuz, nasıl dönüştürüyorsunuz?

Zaman içinde toplandığı için hepsinin hikayesi farklı. Genelde broşlardan ve kol düğmelerinden güzel toka oluyor. Bir kısmı aileden kalma. Bazılarını bu merakımı bilen arkadaşlarım hediye ediyor. Tokaya ya da taca dönüşebilecek bir parça elime geçtiğinde, ona uygun bir baz yaptırıyorum. Yani toka gibi takacaksam, bildiğimiz siyah firkete formunda bir parça yaptırıyorum. Taç gibi

takacaksam, yarım daire şeklinde bir kaide yaptırıp, parçaları onun üstüne yapıştırıyorum. Önemli bir detay daha var. Taçları başımda tutabilmek için lastik kullanıyorum. Ama bu herhangi bir lastik değil, Japon Mokuba kurdele lastik. Hem sıkı tutuyor hem de sıkıp baş ağrısı yapmıyor.

Aynı tokadan iki tane var, biri eski görünümlü öbürü yeni. Onun bir hikayesi var mı?

Kapalıçarşı’da bir arkadaşımla dolaşırken, biri ay biri yıldız şeklinde antika iki broş gördük, beğendik. Merakımı bildiği için sonradan alıp toka yaparsın diye hediye etti. Çok beğendim, yıldızın replikasım da yaptırdım. Böyle bir hikayesi var.

Mücevheri saçta taşımak çok sık rastlanan bir şey değil. Nasıl yorumlar, tepkiler alıyorsunuz?

Eskiden çok kullanılıyormuş, artık pek takılmadığı doğru. Çok kişinin ilgisini çekiyor. Tasarım çevrelerine ilginç geliyor, nereden aldığımı soruyorlar. Geçenlerde çok ilginç bir şey oldu. Venedik’te büyük markalar için üretim yapan fabrikalardan birine gittim. Orada bir kadın, “ben sizi hatırladım, saçınızda gene böyle bir sürü toka vardı” dedi. En son yedi yıl önce filan gitmiştim oraya! Tokaları gören unutmuyor.

Dice Kayek’in müşterileri istemiyor mu?

Çok beğenenler ve isteyenler oluyor, onları tanıdığımız mücevher ustalarına yönlendirip yardımcı oluyoruz. Düğünde saç mücevheri takmak isteyen gelinler oluyor. Hatta bir kere de, bir anne, kızının düğününde takmak üzere taç yaptırmıştı.
Online Toptan Alım yapın Hint takı aksesuarları Çin’den Hint takı … 3KModa

Saça takılabilen mücevherler Resimleri
Saça takılabilen mücevherler

Hangi Gelinlikle Hangi Takılar? – Alyans ve Takı 3KModa

Saça takılabilen mücevherler

Online Toptan Alım yapın Hint takı aksesuarları Çin’den Hint takı … 3KModa

Saça takılabilen mücevherler

Online Toptan Alım yapın Hint takı aksesuarları Çin’den Hint takı … 3KModa

Saça takılabilen mücevherler

la mode en vogue: Lüksün Kusursuz Zehri, MÜCEVHER 3KModa

Saça takılabilen mücevherler

Yorum Yaz