Jaguar Pace

GÜNÜMÜZÜN OFİSTE CENTİLMEN, DOĞADA MACERACI, SOKAKTA HAVALI ERKEKLERİNE YAKIŞIR; ÇOK YÖNLÜ OTOMOBİL PACE, MERCEK ALTINDA.

Biz çocukken otomobil krtlrı vrdı.

Az teknolojili çocukluğumuzun büyük eğlencelerinden biriydi bunlr. Sokklrd Pokemon vlmk y d iPd’den bir şeyler izlemek gibi lükslerimiz henüz olmdığındn, elimizde üzerinde çeşitli otomobillerin fotoğrflrı ve teknik özellikleri yzılı bir deste krt ile günler su gibi kıp giderdi. Bşlmdn önce bir teknik özellik seçilir ve herkes elindeki en güçlü rcı orty koyrdı. Kznn krtlrı toplrken, kybedenler türlü cezlr mruz klırlrdı. Hyt rekbetiyle erken tnıştığımız dönemlerdi. En büyük trtışm otomobil tiplerinden çıkrdı. Motor gücü fzl oln yener. m spor rblrı yırın” gibi cümlelerle ilk bşt otomobillerin tip yrımlrı ypılırdı. Kez hiçbir SUV y d kmyonetin spor bir otomobil ile bş çıkmycğı bştn bilinirdi. Am onlr d ğırlık, tork gibi konulrd diğer türlere sğlı sollu girişirdi.

Devir değişti, oyunlr frklılştı, otomobiller evrildi. Aynı bizler gibi… Eskiden Şu dm şöyledir. öbürü böyledir” gibi net cümlelerle birbirimizi nltbilirken, rtık herkes her şey oldu, her konudn nlr oldu. Yşm şekilleri de birbirine girdi, krvtını söken kendini dğlr vurdu, en pspl giyinenimizin kpısını şoförü çtı. Durum böyle olunc bize sürekli uyum sğlyck yol rkdşlrı gerekti.

Akıllr klite lgısıyl kzınmış Jgur’ın bu konudki ilk hmlesi Jgur Pce ile gerçekleşti. Her role giren dm, her durumd eşlik eden otomobil.

Geçenlerde Kosifler Oto vsıtsıyl test etme imknı bulduğum bu cnvrı kullnırken klım bu krt oyunlrı geldi. İskmbil destesinde olduğu gibi o zmnlrd elimizde bir Jgur Pce jokeri olsydı krtlrl kpışırken kimse krşımızd durmzdı.

CX17 konsept SUV modelinin tsrımını ess ln bu slon beyefendisi, dinmik görünümüyle göze çrpıyor. Frklı donnım ve motor seçenekleriyle otomobil tutkunlrıyl buluşn Pce. 180.240.300.340 ve 380 beygir olmk üzere toplmd beş frklı güç üretebilen motor seçeneğiyle birlikte sunuluyor. 380 beygir güç üreten model stte 100 kilometre hız 5.1 sniyede çıkıyor. İşte tm d bunu diyorum, rzi kbiliyetleri oln ve 5.1 sniyede ivmelenen bir grip rçtn bhsediyoruz.

Dış görünümden bşlmk gerekirse, son zmnlrd birçok lüks modelin kullndığı kpı ltı logo ydınltmsı Jgur Pce’te

de gözüme ilk çrpn şeylerden biri oldu.. Kldırımd beliren lzer Jgur logosu çok hvlı bir görüntü. Henüz stndrtlşmdığındn. rcı ilk kez görecek biriyle Pce’e doğru ilerlerken yürüyüşünüz ufktn Jmes Bond’lşıyor. Işığı frk eden dostunuzun ynınd çok sırdn bir şeymiş gibi ypıyor. Pce’in ilk hvsını tmış oluyorsunuz. İç hcim oldukç yeterli, mlzeme klitesi çık çık ”Bu bir Jgur diyor. 12.3 inç dijitl gösterge pneli ve 8 inç dokunmtik ekrn çok kullnışlı, özellikle temlrın çok bşrılı bir görsel tsrıml ekrnd yer lmsı kokpitin hvsını değiştiriyor. Kbin içinde ilk dikktimi çeken. 11 hoprlörlü ve 380 wtt çıkış gücüne ship Meridin ses sistemi oldu. Telefonumdn müzik çmk üzere bğlntı yptığımd, şık bir hreketle krşılştım.

Jgur uygulmsı kıllı telefonum yüklenmek üzere tuş bsmmı bekler hldeydi. Jgur bir şekilde sizi kendi dünysın sokmyı kfy koymuş, ypılck fzl bir şey yok. Meridin’ın ses klitesinin sizi yol çıkmk için gerekli hvy sokmsı için birkç sniye yeterli oluyor. Anhtrsız kontkt ile ilk hmleyi ypıyorsunuz. Rnge Rover Evoque’tn lışkın olduğumuz ort konsoldn çıkn vites çemberi beliriyor. Bond’un tek kşı yeniden klkıyor, gözlerinde bir prlm beliriyor ve sürüş bşlıyor.

Dört frklı sürüş modu sunn Jgur’ı Rce modun ldığınız zmn birilerini çok kızdırmışçsın performns rtışı hissediyorsunuz. Direksiyon vites pedllrı syesinde lüks yol rkdşınız bir nd oyun rkdşınız dönüşüyor. Dönüşüyor dönüşmesine de. burd küçük bir durksm

yşıyorsunuz, kez sürüş modu düğmelerinin konumu birz ilginç. Dh görünür ve koly yrlnbilir ypılbilirmiş knımc. Tm hvy giriyorsunuz, rknızd toz bulutlrı yrtıp kyıplr krışcksınız; yty hreket eden ve birkç sniye sonr tepki veren düğmenin mod geçip geçmediğinden emin olmy çlışmk hevesinizi birz kçırbiliyor. Alterntif olrk ‘pş pş giderim modu’ bskın çıkbilir günlük kullnımlrınızd. Bu durumd d vntjlısınız slınd, kez böyle yüksek performns sunn bir mkinenin 100 kilometrede 5.3 litre gibi iddilı görünen ykıt tüketim vdini bizzt test edebilirsiniz.

Diyelim ki bşt bhsettiğim gibi, çok yönlü günlük hytınızın iş güç kısmı son erdi ve rzide zm isteği boy gösterdi… Grjınızd Pce olduğu sürece yn komşunuzun keyfinin yerine gelip sizi rzi rcın dvet etmesini beklemenize gerek klmıyor. Sırf bu cümleleri yzbilmek için bu deneyi gerçekleştirdim. Sonuç thminimden çok dh ttminkrdı. İnsni şrtlr dhilinde Pce’in rzi kbiliyetlerini zorldığımd, gözüme kestirip de geçemediğim hiçbir yer olmdığını frk ettim. Bu beceriler kr sürüşü modu ile birleşince kış için de sizi endişelendirecek bir durum yok gibi gözüküyor.

Genlerini FType’dn ln Pce. Hem şık olyım, hem sportif; rcım yüksek olsun, güçlü olmsının ynı sır konforu d eksik olmsın, klitesi ilk nd kendini belli etsin” düşüncesinde olnlr, kıscsı en güçlü krtı isteyenler için idel rçlrdn biri. Çocukken destenizde yoktu belki m bugünlerde grjınızd olbilir.

[gllery ids=""]

Yorum Yaz