HAWAII TATİL REHBERİ

İKİNCİ DURAK MAUI, HAWAII

Sörfün ilk kez Btılılr; yni Kptn Jmes Cook ve ekibi trfındn 1700’lerde görüldüğü yer Hwii. Mui ise Hwii’deki en önemli sörf noktlrındn biri ve ynı zmnd tkımdlrın en büyükleri rsınd. Burd yüzyıllrdır sörf ypıldığı biliniyor. İlk gelen Btılılr, deniz üzerinde küçük thtlrl det uçrk su üstünde kyn yrı çıplk erkek ve kdın yerlileri gördükleri zmn insnüstü güçleri olduklrını düşünmüşler…

Benim Hwii’deki Mui dsıyl ilk tnışmm, ortokul ve lise yıllrınd birlikte okuduğum ve dh o zmndn bize Ben Mui’ye gideceğim ve sörf hytı yşycğım diyen ve belki Amerik’y direkt uçuş bile olmyn yıllrd bury okumy gidip yerleşen. Türkiye’de de kitebord. snowbord ve sörfün öncülerinden Oğn Tüzel ile oldu. O hep ddki sörf hytındn bhsederdi. Ben ise Psifik’te birçok dy gitmiş olmm ve okynusu çok sevmeme rğmen, dh önce gidememiştim. Sörfün etkisiyle Mui’ye gitme krrı lıyorum ve Los Angeles’tn uzun bir uçuş ile bu tropik dy vrıyorum. Uçktn iner inmez Oğn’ın onc yıl neden bhsettiğini dh iyi nlıyorum. Hrik bir ttil destinsyonu olmkl berber dd hyt skin; sörf ve doğ burd hytın çok m çok önemli bir prçsı. Dünynın her trfındn sörfçüler vr. Rdyo knllrı bile her yrım stte bir sörf ve dlg rporu veriyor… Mütevzı bir otel seçip dnın sörfe bşlynlr için en uygun bölgesi oln btı kıyısın yerleşiyorum.

Hemen ilk gün. önceden rştırıp bulduğum bir sörf okulu hocsıyl buluşuyorum. Btı yksınd bşlycğız değil mi diyorum, ne de ols dersimi çlıştım. Cevbı hyır… Kum olmyn, dolyısıyl yğımı yere bsmdığım ve düşersem cnımı okuyck mercn ve kylık bir yere doğru gidiyoruz. Dlglr ord çok dh yüksek. Ayrıc kldığım ksbdn ve en ykın yerleşimden 30 dkik uzklıkt. Burd plj ismi yok. duş yok. yürüme yolu yok. Am yol boyunc offrod onlrc rb, çoğunlukl Hwiililerin fvorisi eski pickup cipler prk etmiş. Arblr eski, sörfler de öyle hep sert ve yıllnmış… Az sörfçü vr ve herkes işin erbbı… Burd Venice Bech’teki AvruplIlr, sörfçü zengin Los Angeleslılr yerine, dövmeli Hwii yerlileri, dh hippi kfd sörfçüler ve nck sörf videolrınd görülen türden kdın sörfçüler vr. Erkeklerde kıyfet kodu, bir kyky şmpiyonsındki stilin deniz versiyonu gibi… Kdınlrd ise kıyfet kodu rht hreket edebilmek için erkekler hzır olun! spor tng bikini.. Arkmızd görkemli yeşil dğlr, dr bir kumsl, kenrd kylr, uçsuz bucksız, hşmetli ve bol dlglrı oln bir suy giriyoruz. Robinson

Crusoe modeli sçskllı. retro bord’lu (oldskool. tht görünümlü bu bord’lr retro bord deniyor) bir bi, o denizde o hızl kfsındki kykycı şpksının nsıl olup d kfsındn hiç düşmediğini nlmdığım bir bşk ust sörfçü ve biriki kişi dh denizdeyiz. Yerlilerin bn bursı turist yeri değil gibi bkışlr ttığını hissediyorum. Adet bir Point Brek. Kenu Reeves nı yşıyorum.

Suyun Mui’de dh ılık olduğunu hemen hissediyorum, dlglr uzun ve müthiş. Yumuşk krd kyk ypmk gibi. Arkmd dev dğlr, yrım kilometre uzunluğundki dlglrın ltın ışıldmlrl kırıldığı noktdyım. Arkmd kırıln dlglr hvy su spreyleyerek mini gökkuşklrı oluşturuyorlr. Muhteşem bir mnzr eşliğinde stlerce, kollrım kopn kdr sörf ypıyorum. Bunun üzerine eklenecek dh hrik bir doğ sürprizi herhlde blin görmek olurdu diye içimden geçirirken, belki blin değil m ltımızdn geçen dev crett’yı görüyorum.

Sörf bittikten sonr kıyıd oturup, ltın dlglr bkıyoruz, eğitmenim Mtt’in ynınd getirdiği buz kovsındn su içip, muz ve sndviç yiyoruz. Stlerce meditsyon ypmış kdr berrk bir zihine shibim… Mnzry bkıp güzel yerde yşıyorsun diyorum… Bn Hwii’de şöyle deriz diyor. Lucky live Hwii… Yni Hwii’de yşıyoruz şnslıyız vey Şnslılr Hwii’de yşr.”

[gllery ids=""]

Yorum Yaz