YENİ SEZON İÇİN ERKEKLERE ALIŞVERİŞ REHBERİ

Bu ay itibarıyla stil sahibi erkeklerin ilk hedefi, gardıroplarını Sonbahar/Kış sezonundan en özel parçalarla doldurmak olmalı. İşte alışveriş öncesi, 5 adımdan oluşan pratik bir rehber.

Öncelikle yeni sezonda iki baba trendin ön plana çıktığını söyleyebilirim: Özellikle Paris ve New York podyumlarında üniforma temalı parçalar ön plandayken Londra ve Milano podyumlarında retro görünümlü centilmenler boy gösteriyordu. Öte yandan 90’lar gençliği ve western görünümler de sezonun diğer ilham kaynakları olarak podyumlarda boy gösterdi. Bu sezon öne çıkan temalar, renkler, desen, doku ve aksesuarlar şöyle:

Desenler

Kaykaycı gençlerden dem vururken, slogansızparçalar düşünülemez.

Kaykaycı gençlerden dem vururken, slogansız parçalar düşünülemez. Sweatshirt’lerde kocaman sloganlar bu sezon da sokak giyim markalarının gözdesi. Buffalo ekoseleri bu temayı güçlendirirken, çizgiler, renklerde ombre geçişler özellikle gömleklerde ve örmelerde yer alıyor. Kesilip tekrar dikilmiş kısımlar, bu sezona “tasarım” tozu serpiyor. Askeri temada vazgeçilmez olan kamuflaj. Geometrik desenler, çizgiler ve retro çiçeklerle Amerikan yerlilerinin Navajo desenleri oldukça hareketli.

Renkler

Iskeri temaya has renkler belli: Haki, zeytin yeşili ve gri.

Askeri temaya has renkler belli: Haki, zeytin yeşili ve gri. Elbette kahveler, siyahlar, beyazlar, kremler ve denizci ve havacı mavileri (“Air Force mavisi”) de sezonu anlatan renk paletinde kendine yer buluyor. Metalik dokularda pembe altın ve altın tonları rol çalıyor.

Retro görünümlerde bordo, kahve ve tütün tonları göze çarpıyor. Lacivert ve siyahın modernizmine, taptaze açık maviler eşlik ediyor. Deve tüyü rengindeki parçalarınızı bu sezon, retro görünümlerde bu tonlarla kullanmaya özen gösterin. 90’lar grunge’ındaysa kum, toprak ve mürdüm tonları ön planda. Aynı tonların kızıl güneş altında solmuş halleriyse yerlilerden esinlenen temada sıkça kullanılıyor.

Dokular

ÜnJforma demek kullanışlılık demek. Teknolojik kumaşlar, normalde iç astar olarak kullanılan kumaşların dışa taşması, kapitoneler, dayanıklı yünler, sezonun öne çıkan dokularından.

Her erkeğin dolabında mutlaka gerçek koyun postu bir shearling ceketin bulunması doğru olur. Bu ceketler kullanışlılıklarının yanında geçmiş dönemleri hatırlatmasıyla da retro trendinin baş ürünlerinden. Kadifeler, ipek ve satenler bu trendin lüks dokuları arasında yer alıyor. Tüvitlerse tüm maskülenliğiyle devam ediyor. Shearling ceketlerin ters yüz edilmiş halleri , kaykaycı trendine mensup genç kitleyi yakalamakta gecikmezken, uçları kesilmiş hatta güvelerce yenilmiş hissi verilen bol ve dökümlü parçalarla rahatlıkla kombine edilebiliyor. Etnik desenli biyeler, kilim desenleri ve yamalar, sezona etnisizm katıyor.

YENİ SEZON İÇİN ERKEKLERE ALIŞVERİŞ REHBERİ Resimleri
erkek-kombin.pngJapon-model-ceketli-erkek-kombin-modeli.jpgerkek-kombin-5.jpgerkek-kombin-modelleri-3.jpgerkek-kombin-10.jpgvakko-erkek-kombin.jpgerkek-kombin-modelleri-13.jpg

Yorum Yaz