Sonbahar-Kış Bayan Ayakkabı Modelleri

YILDIZ’LA AYAKKABI SANATI ÜZERİNE

Mrksını İtly’d doğurn ykkbı tsrımcısı Melis Yıldızl çıktığımız mod yolculuğund sdece mrklrın, ykkbılrın, elbise ve mücevherlerin mslsı dünysınd gezinmedik, ykkbı tsrlmnın püf noktlrını d öğrendik.

Melis Yıldız’l çekim ypmk üzere yol koyulduğumuzd 30 yşındki Melis Yıldız Pciotti’lerin oğluyl evlendikten sonr onun sdece İtly’d eğitim görmüş.

Itlyn ykkbı mrksı Pciotti’lerin eski gelini genç bir heyecnını ve tutkusunu gizleyemiyor. Sizi bu heyecnın ve şkın yrtıcı ykkbı tsrımcısı olduğunu biliyorduk. Çekim boyunc birbirinden tığı ykkbılrl tnıştırıyor, Melis Yıldız’ın emekle işlenmiş hikyesiyle Şık ykkbı, vintge mücevherler, rengrenk çntlr ve hyl kurdurn bş bş bırkıyoruz.
[gllery ids=",103602,,103603,103604,,,,,,103605,,103606,,,103607,,,,,103608,103609,,103610,,103611,103612,103613"]
3K MODA: Eğitim hytınızı tmmldıktn sonr nsıl bir kriyer rotsı çizdiniz kendinize?

M.Y.: Yüksek lisns sonrsı Alessndro DeU’A-cqu’run yeni mrksı No 21 ‘le görüşmeye gittim. Bu hep hylini kurduğum bir serüvenin bşlngıcı oldu. Ord hytımın en verimli dönemlerinden birini geçirdim. Mrknın ilk sezonuydu ve ben koleksiyonun hzırlnmsındn defile orgnizsyonun kdr hemen her dımd Alessndro DelI’Acqu ve ekibiyle bir rdydım. Akbinde birçok İtlyn ykkbı mrksın hzırldığı koleksiyonlrl tnınn Ginni Brbto’nun tsrım ekibine ktıldım.

3K MODA:yılınd Melis Yıldız mrksını lnse ettiniz. Mrknızın kuruluş şmsını kısc nltır mısınız?

M.Y.: Tüm bu tecrübeler beni bir n önce kendi mrkmı kurmm için cesretlendirdi. I950’li yıllrın modem mobilylrındn ve mimrisinden esinlenerek hzırldığım çnt ve ykkbı üzerine ilk koleksiyonuml Vogue Itli’mn “Who Is On Next” yrışmsın ktıldım ve yüzlerce dy rsındn finle kldım. Bu bn bşt Ann Wintour, Frnc Soz-zni, Frnçois-Henri Pinult ve Suzy Menkes olmk üzere mod sektörünün birçok önemli ismiyle tnışıp onlr koleksiyonumu bizzt gösterme şnsını verdi. Sonrsınd mrkml ilgili mod dergilerinde çrpıcı yzılr yzıldı ve Vogue Itli’mn “Gelecek Vdeden Mrklr” listesine girdim.

3K MODA: Özellikle ykkbı tsrımcılığın yönelmenizde İtlyn ykkbı devi Pciotti’lerin oğlu Alessndro Pciotti’yle evlenmenizin nsıl bir etkisi vr? Bu rd mrknızı Pciotti ismiyle değil, kendi isminizle, Melis Yıldız olrk lnse ettiniz.

M.Y.: Ben mod ve tekstil eğitimi ldım. Hylim kendi ismimi tşıyn mrkmı kurmktı. Benim zevkimi ynsıtn, benim giymekten keyif lcğım tsrımlr istiyordum. Burd kokteyl elbiselerinden çnty, ykkbıdn gözlüğe geniş bir yelpzeden bhsediyorum, ilk etpt ykkbı ve çntyı seçmem tbii ki merhum kyınpederim Sndro Pci-otti’nin gösterdiği yold dh emin dımlrl ilerleyebilme şnsın ship olmmdı. Onsuz 10 yıld öğrenebileceğimi onunl iki senede öğrendim. Üretimle ilgili bildiğim birçok şeyi on borçluyum. Sndro’yl stlerce numuneleri inceler ve konuşunduk. Fkt mrkmı oluşturm ve lnse etme kısmınd her dımı ylnız ttım. Bu proje A’dn Z’ye bn it, dolyısıyl mrkmı kendi ismimle kurdum. Hiçbir zmn Pciotti’lerin gelini olduğum için önümde kpılr çılmdı. Şimdilik sdece ykkbı tsrlyrk yolum devm ediyorum m ileride mrkm bşk prçlr d eklemek istiyorum.

3K MODA: Melis Yıldız imzlı ykkbılrın en önemli özellikleri nedir?

M.Y.: Feminen ve modem ykkbılr ypıyor, frklı renk ve mterylleri krıştırıyorum. Kişiye özel topuk vey ksesurlr kullnmyı seviyorum, çünkü detylrm frk yrttığın innıyorum. Aykkbılrın tsrım kısmı tmmen bn it. Koleksiyon hzırlrken çizimlerimi blml inceler ve güncellemeleri yprız. Doğru deriyi seçmek de iyi ykkbı tsrlmnın püf noktlrındn. Kyınpederim Sndro’yl çlışırken birlikte deri depolrını gezer, ben renklerini beğendiklerimi bir kenr toplrken Sndro derileri çekiştirir, gözeneklerinin ölçülerinden derilerin kokusun kdr birçok özelliklerini incelerdi. Şimdi ben de kokusundn o derinin ykkbıy uygun olup olmdığını nlybiliyorum.

3K MODA: Aykkbı tsrlmk hiç de koly değil gerçekten…

M.Y.: İnsnlr bir ykkbının birçok şmdn geçtiğini bilmiyor. Derilerin kesimi, dikimi ve montjı frklı ustlr trfındn ypıldığı gibi dışrıdn d tbn, ökçe, deriyle str rsın konn ve ykkbının klıbın şeklini lmsını sğlyn bombe ve fort gibi birçok tmmlyıcı vr.

3K MODA:-18 ilkbhr-yz Melis Yıldız koleksiyonunu nltır mısınız?

M.Y.: Çok renkli bir koleksiyon oldu. Fuşy ve nrçiçeği gibi güçlü renkleri bir rd kullndım. Diğer sezonlrdn frklı olrk bu kez koleksiyonum yüksek ökçelere lterntif “kitten heel”ln ekledim. Ayrıc son sezonlrd sıkç öne çıkn ve benim için bir zmnlr tbu olbilecekken şu n byılrk giydiğim kre burunlr d vr.

3K MODA: Tsrımlrınız dünyd ve Türkiye’de nerelerde stılıyor?

M.Y.: Şu n için Rusy ve Çin’de stışımız vr. Türkiye’de trendbrndlo-ve.com dresinde sınırlı syıd eski sezon ürünlerimiz stışt. Ykınd www.mellsyildizixiv.com’d online stışlr gerçekleşecek.

3K MODA: Kdınlr topuklu ykkbıyı çok sever ynı zmnd d uzun süre topuklulr üzerinde yürüyememekten şikyet eder. Melis Yıldız ykkbılrı rhtlık ve konfor çısındn nsıl?

M.Y.: Topuklu ykkbılr konfor çısındn düz ykkbılrl ynşmz m onlrın d bşk rtılrı vr. Duruşu çok estetik hle getiriyorlr. Ben ürünlerimin topuk boyu rts d konforunun ynı klmsın özen gösteriyorum.

3K MODA: Topuklu mu düz mü?

M.Y.: Topuklu ykkbılrın bcklr verdiği form byılıyorum. Sırf bu sebeple bile topuklu!

3K MODA: En beğendiğiniz ykkbı tsrımcılrı kimler dünydn?

M.Y.: Pierre Hıdy en sevdiğim! Roger Vivier, Aperli, Biond Cstn ve Miu Miu’nun ykkbılrını d çok beğeniyorum.

KİMLER MELİS YILDIZ GİYİYOR?

3K MODA: Melis Yıldız ykkbılnnı ünlü isimlerden kimler giyiyor?

M.Y.: Couture Council Bşknı Yz Hemndez, Hilry Duff, Nicole Scherzinger, Din Vickers gibi ünlülerin dışınd yurt dışınd birçok editör ve trendsetter ürünlerimi giyiyor. Ntsh Goldenberg, Mrion Cotillrd ve Dine Kruger’in de mrkmı tercih etmelerini çok isterim. 3K MODA: Mrknızl ilgili uzun dönem projeleriniz neler?

M.Y.: Melis Yıldız mrksı ltınd erkek ve çocuk koleksiyonlrı d hzırlmk istiyorum. Şu nd Türkiye’de yşıyorum m iş için sık sık yurt dışındyım. Bu hreketlilik tsrımlrım d ynsıyor. Mrkml ilgili en tnıyrk giyinin. Bence en büyük htlrdn biri, bşksınd görüp beğendiğimiz kıyfetleri kendi fiziksel özelliklerimizi düşünmeden giymemiz içimle kendinizi iyi hissetmediğiniz bir kıyfetle dışrı çıkmyın. Durun ve düşünün; bzen bir ksesur eklemek y d çıkrmk gerekebilir.

Dolbınızd popüler prçlrdn çok ömürlük, “bosic” m kliteli prçlr yer verin. Onlrı iddilı ksesurlrl kombinleyin. Ben kombililerimi ykkbılrıml öne çıkrmyı tercih ederim. Fkt bu,

Couture prçlrı sdece özel günlerde değil, spor prçlrl birlikte güncel çlışm Pris’te yptığımız ytırım.-17 sonbhr-kış koleksiyonumu mrt ymd Pris’teki stın tmcılr göstereceğiz. Mrkm İtly’d kuruldu ve bugüne kdr bütün stış kmpnylrı ve bsın tnıtım çlışmlrı hep Milno’d gerçekleşti fkt-17 sonbhr-kış koleksiyonumuzl bu çlışmlrı ilk def Pris’te gerçekleştireceğiz.

3K MODA: Mrknızı İtly’d değil de Türkiye’de lnse etseydiniz frklı mı olurdu her şey?

M.Y.: Evet çok frklı olurdu. Bir Türk mrksımn yurt dışı bğlntılı oluşu önemli, çünkü bu, mrknın her nlmd vizyonunu etkiliyor. Türkiye tsrım değil, üretim ülkesi olrk kbul ediliyor. Am bşrılı tsrımcılrımızın yurt dışınd isimlerinden söz ettirmeye bşlmlrıyl bu lgının yvş yvş değiştiğine tnıklık etmek mutluluk verici.

Yorum Yaz