Sonbahar-Kış Bayan Ayakkabı Modelleri

YILDIZ’LA AYAKKABI SANATI ÜZERİNE

Markasını İtalya’da doğuran ayakkabı tasarımcısı Melis Yıldızla çıktığımız moda yolculuğunda sadece markaların, ayakkabıların, elbise ve mücevherlerin masalsı dünyasında gezinmedik, ayakkabı tasarlamanın püf noktalarını da öğrendik.

Melis Yıldız’la çekim yapmak üzere yola koyulduğumuzda 30 yaşındaki Melis Yıldız Paciotti’lerin oğluyla evlendikten sonra onun sadece İtalya’da eğitim görmüş.

Italyan ayakkabı markası Paciotti’lerin eski gelini genç bir heyecanını ve tutkusunu gizleyemiyor. Sizi bu heyecanın ve aşkın yaratıcı ayakkabı tasarımcısı olduğunu biliyorduk. Çekim boyunca birbirinden tığı ayakkabılarla tanıştırıyor, Melis Yıldız’ın emekle işlenmiş hikayesiyle Şık ayakkabı, vintage mücevherler, rengarenk çantalar ve hayal kurduran baş başa bırakıyoruz.

Sonbahar-Kış Bayan Ayakkabı Modelleri Resimleri
3K MODA: Eğitim hayatınızı tamamladıktan sonra nasıl bir kariyer rotası çizdiniz kendinize?

M.Y.: Yüksek lisans sonrası Alessandro DeU’A-cqua’run yeni markası No 21 ‘le görüşmeye gittim. Bu hep hayalini kurduğum bir serüvenin başlangıcı oldu. Orada hayatımın en verimli dönemlerinden birini geçirdim. Markanın ilk sezonuydu ve ben koleksiyonun hazırlanmasından defile organizasyonuna kadar hemen her adımda Alessandro DelI’Acqua ve ekibiyle bir aradaydım. Akabinde birçok İtalyan ayakkabı markasına hazırladığı koleksiyonlarla tanınan Gianni Barbato’nun tasarım ekibine katıldım.

3K MODA:yılında Melis Yıldız markasını lanse ettiniz. Markanızın kuruluş aşamasını kısaca anlatır mısınız?

M.Y.: Tüm bu tecrübeler beni bir an önce kendi markamı kurmam için cesaretlendirdi. I950’li yılların modem mobilyalarından ve mimarisinden esinlenerek hazırladığım çanta ve ayakkabı üzerine ilk koleksiyonumla Vogue Italia’mn “Who Is On Next” yarışmasına katıldım ve yüzlerce aday arasından finale kaldım. Bu bana başta Anna Wintour, Franca Soz-zani, François-Henri Pinault ve Suzy Menkes olmak üzere moda sektörünün birçok önemli ismiyle tanışıp onlara koleksiyonumu bizzat gösterme şansını verdi. Sonrasında markamla ilgili moda dergilerinde çarpıcı yazılar yazıldı ve Vogue Italia’mn “Gelecek Vadeden Markalar” listesine girdim.

3K MODA: Özellikle ayakkabı tasarımcılığına yönelmenizde İtalyan ayakkabı devi Paciotti’lerin oğlu Alessandro Paciotti’yle evlenmenizin nasıl bir etkisi var? Bu arada markanızı Paciotti ismiyle değil, kendi isminizle, Melis Yıldız olarak lanse ettiniz.

M.Y.: Ben moda ve tekstil eğitimi aldım. Hayalim kendi ismimi taşıyan markamı kurmaktı. Benim zevkimi yansıtan, benim giymekten keyif alacağım tasarımlar istiyordum. Burada kokteyl elbiselerinden çantaya, ayakkabıdan gözlüğe geniş bir yelpazeden bahsediyorum, ilk etapta ayakkabı ve çantayı seçmem tabii ki merhum kayınpederim Sandro Paci-otti’nin gösterdiği yolda daha emin adımlarla ilerleyebilme şansına sahip olmamdı. Onsuz 10 yılda öğrenebileceğimi onunla iki senede öğrendim. Üretimle ilgili bildiğim birçok şeyi ona borçluyum. Sandro’yla saatlerce numuneleri inceler ve konuşunduk. Fakat markamı oluşturma ve lanse etme kısmında her adımı yalnız attım. Bu proje A’dan Z’ye bana ait, dolayısıyla markamı kendi ismimle kurdum. Hiçbir zaman Paciotti’lerin gelini olduğum için önümde kapılar açılmadı. Şimdilik sadece ayakkabı tasarlayarak yoluma devam ediyorum ama ileride markama başka parçalar da eklemek istiyorum.

3K MODA: Melis Yıldız imzalı ayakkabıların en önemli özellikleri nedir?

M.Y.: Feminen ve modem ayakkabılar yapıyor, farklı renk ve materyalleri karıştırıyorum. Kişiye özel topuk veya aksesuarlar kullanmayı seviyorum, çünkü detaylarm fark yarattığına inanıyorum. Ayakkabıların tasarım kısmı tamamen bana ait. Koleksiyon hazırlarken çizimlerimi ablamla inceler ve güncellemeleri yaparız. Doğru deriyi seçmek de iyi ayakkabı tasarlamanın püf noktalarından. Kayınpederim Sandro’yla çalışırken birlikte deri depolarını gezer, ben renklerini beğendiklerimi bir kenara toplarken Sandro derileri çekiştirir, gözeneklerinin ölçülerinden derilerin kokusuna kadar birçok özelliklerini incelerdi. Şimdi ben de kokusundan o derinin ayakkabıya uygun olup olmadığını anlayabiliyorum.

3K MODA: Ayakkabı tasarlamak hiç de kolay değil gerçekten…

M.Y.: İnsanlar bir ayakkabının birçok aşamadan geçtiğini bilmiyor. Derilerin kesimi, dikimi ve montajı farklı ustalar tarafından yapıldığı gibi dışarıdan da taban, ökçe, deriyle astar arasına konan ve ayakkabının kalıbın şeklini almasını sağlayan bombe ve fort gibi birçok tamamlayıcı var.

3K MODA:-18 ilkbahar-yaz Melis Yıldız koleksiyonunu anlatır mısınız?

M.Y.: Çok renkli bir koleksiyon oldu. Fuşya ve narçiçeği gibi güçlü renkleri bir arada kullandım. Diğer sezonlardan farklı olarak bu kez koleksiyonuma yüksek ökçelere alternatif “kitten heel”lan ekledim. Ayrıca son sezonlarda sıkça öne çıkan ve benim için bir zamanlar tabu olabilecekken şu an bayılarak giydiğim kare burunlar da var.

3K MODA: Tasarımlarınız dünyada ve Türkiye’de nerelerde satılıyor?

M.Y.: Şu an için Rusya ve Çin’de satışımız var. Türkiye’de trendbrandlo-ve.com adresinde sınırlı sayıda eski sezon ürünlerimiz satışta. Yakında www.mellsyildizixiv.com’da online satışlar gerçekleşecek.

3K MODA: Kadınlar topuklu ayakkabıyı çok sever aynı zamanda da uzun süre topuklular üzerinde yürüyememekten şikayet eder. Melis Yıldız ayakkabıları rahatlık ve konfor açısından nasıl?

M.Y.: Topuklu ayakkabılar konfor açısından düz ayakkabılarla yanşamaz ama onların da başka artıları var. Duruşu çok estetik hale getiriyorlar. Ben ürünlerimin topuk boyu artsa da konforunun aynı kalmasına özen gösteriyorum.

3K MODA: Topuklu mu düz mü?

M.Y.: Topuklu ayakkabıların bacaklara verdiği forma bayılıyorum. Sırf bu sebeple bile topuklu!

3K MODA: En beğendiğiniz ayakkabı tasarımcıları kimler dünyadan?

M.Y.: Pierre Haıdy en sevdiğim! Roger Vivier, Aperlai, Bionda Castana ve Miu Miu’nun ayakkabılarını da çok beğeniyorum.

KİMLER MELİS YILDIZ GİYİYOR?

3K MODA: Melis Yıldız ayakkabılannı ünlü isimlerden kimler giyiyor?

M.Y.: Couture Council Başkanı Yaz Hemandez, Hilary Duff, Nicole Scherzinger, Diana Vickers gibi ünlülerin dışında yurt dışında birçok editör ve trendsetter ürünlerimi giyiyor. Natasha Goldenberg, Marion Cotillard ve Diane Kruger’in de markamı tercih etmelerini çok isterim. 3K MODA: Markanızla ilgili uzun dönem projeleriniz neler?

M.Y.: Melis Yıldız markası altında erkek ve çocuk koleksiyonları da hazırlamak istiyorum. Şu anda Türkiye’de yaşıyorum ama iş için sık sık yurt dışındayım. Bu hareketlilik tasarımlarıma da yansıyor. Markamla ilgili en tanıyarak giyinin. Bence en büyük hatalardan biri, başkasında görüp beğendiğimiz kıyafetleri kendi fiziksel özelliklerimizi düşünmeden giymemiz içimle kendinizi iyi hissetmediğiniz bir kıyafetle dışarı çıkmayın. Durun ve düşünün; bazen bir aksesuar eklemek ya da çıkarmak gerekebilir.

Dolabınızda popüler parçalardan çok ömürlük, “bosic” ama kaliteli parçalara yer verin. Onları iddialı aksesuarlarla kombinleyin. Ben kombililerimi ayakkabılarımla öne çıkarmayı tercih ederim. Fakat bu,

Couture parçaları sadece özel günlerde değil, spor parçalarla birlikte güncel çalışma Paris’te yaptığımız yatırım.-17 sonbahar-kış koleksiyonumu mart aymda Paris’teki satın atmacılara göstereceğiz. Markam İtalya’da kuruldu ve bugüne kadar bütün satış kampanyaları ve basına tanıtım çalışmaları hep Milano’da gerçekleşti fakat-17 sonbahar-kış koleksiyonumuzla bu çalışmaları ilk defa Paris’te gerçekleştireceğiz.

3K MODA: Markanızı İtalya’da değil de Türkiye’de lanse etseydiniz farklı mı olurdu her şey?

M.Y.: Evet çok farklı olurdu. Bir Türk markasımn yurt dışı bağlantılı oluşu önemli, çünkü bu, markanın her anlamda vizyonunu etkiliyor. Türkiye tasarım değil, üretim ülkesi olarak kabul ediliyor. Ama başarılı tasarımcılarımızın yurt dışında isimlerinden söz ettirmeye başlamalarıyla bu algının yavaş yavaş değiştiğine tanıklık etmek mutluluk verici.

Yorum Yaz