Aşk Uğruna Yaptıklarımız

O çoktn vukt olmuş, düşük bir mşl Hukuki Yrdım Demeğinde çlışıyordu. Hukuk fkültesinin birinci sınıfın dyken bn evlenme teklif etti, ben de bşımd kvk yelleri ese ese kbul ettim. Onun teklifini kbul etmekle, New York’t bir hukuk fkültesine trnsfer yptırmyı d üstü örtülü bir şekilde kbul etmiş oluyordum; bu konu sorgulnm mıştı bile hiç, çünkü o, New York’t çlışıyordu. Trnsferimi yptırdım ve hukuk fkültesinde bunu izleyen yıllrım pek prlk geçmedi.

Yni kdınlrın ptlc işler yptığını söylerken, kendi tecrübelerimden yol çıkrk konuşuyorum. Geçmişe bkınc görüyorum ki sınıf birincisi olduğum bir okulu bırkmk, ptlc bir işti. Hesb bile ktmdığım seçenekleri düşünün bir. Evlenmek için hukuk fkültesini bitirene kdr bekleyebilirdim. Yhut kocm Wshington, D.C.’de benzer bir iş bulbilirdi. Şimdi dürüst olmk gerek, vuktlr Hukuki Yrdım Demeğinde çlışmk için uğrşıp didiniyor fln değillerdi. Oys ikimiz de böyle olsılıklrı değerlendirmedik bile. Otomtik olrk kocmın koşullrın rız gösterdim ben, bilinçsizce ve sorgusuz sulsiz.

Günümüzde birçok çift çısındn koşullr dh eşit, m büyük çoğunluk için muhtemelen hâlâ ynı. Wshington D.C.’deki hukuk fkültesini sınıf birinciliğiyle bitirmiş olsydım nsıl bir hyt sürecektim, sık sık düşünmüşümdür bunu. Sonund bşsvcı olur y d Adlet Bknlığınd görev lır mıydım cb, Wshington’dki hukuk fkültelerinin en bşrılı öğrencilerinin geldiği yerlerdi burlr. Acb bütün hytım ne ölçüde frklı olurdu?

Olsılıklr üzerine, hytt tutmyı tercih etmemiş olduğunuz yollrı tutsydınız neler olcğı üzerine kıl yürütmek lf ü güzftn bşk şey değil tbii. Belki de bu tercih hytımı kurtrmıştır. Sonund iki tne hrikulde çocuğum oldu. Yşım ilerledikçe, mn Allhım, demeye bşlmıştım kendi kendime, ne büyük bir ptllıktı yptığım. Yni uzun vdede her ikimizin de mesleği ve hytı çısındn en iyi seçimin ne olcğı üzerine hiç konuşmdn, yeni evlendiğim kocmın ynınd olbilmek için, eşymı toplyıp dosdoğru New York’ yerleşmiş olmmı kstediyorum sorgusuz sulsiz hem de! Böyle bir şey yptığımı düşündükçe bugün hâlâ dehşete kpılıyorum.

 

Yorum Yaz