BAŞAK DAŞMAN

Kendime uzak olan şeyleri oynamayı seviyorum

BAŞAK DAŞMAN, ATV’DE YAYINLANAN BOL ENTRİKALI KARA EKMEK DİZİSİNDE YİNE ÇOK YÖNLÜ BİR KARAKTERLE KARŞIMIZDA.

DAŞMAN İLE DİZİYİ VE ŞİMDİYE KADAR CANLANDIRDIĞI ENTRİKALI KARAKTERLERİNİ KONUŞTUK

BAŞAK DAŞMAN YILLARDIR TV İZLEYİCİSİNİN TANIDIĞI BİR İSİM VE ENTRİKALI KARAKTERLERİ CANLANDIRMAKTA USTA. DAŞMAN, “KENDİME UZAK OLAN ŞEYLERİ OYNAMAYI SEVİYORUM HERHALDE” DİYOR…

‘Kara Ekmek’, adıyla ve senaryosuyla dikkat çekici bir dizi. Teklif nasıl geldi?

Limon Yapımla yıllar önce bir dizi çekmiştik. Yakın zamanda da beraber bir sinema filmi yaptık; Tehlikeyle Flört. Nisan ayında vizyona girecek. ‘Kara Ekmek’in senaryosu gelince de, Hale karakterini teklif ettiler. Ben de beğendim ve kabul ettim.

Teklifi kabul etmenizde neler etkili oldu?

Limon Yapımla ve yönetmenimiz Taner Akvardar ile daha önce çalışmıştım. Bunlar etkili oldu. Karakterime gelince… Geçmişten hikayenin başladığı noktaya kadar, yaşadıklan yüzünden belli bir yöne evrilmiş, buradan ise başka bir noktaya evrilecek.

Renkli ve daha önce canlandırdığım karakterlerden farklı yönleri olduğu için hoşuma gitti. Elbette ki castın geri kalanı da etkendi.

Sizinle ilgili Twitter’da şöyle bir yoruma denk geldim: “Başak Daşman, bir kere olsun iyi bir karakteri oyna! Hep bi entrika…” Siz ne dersiniz?

basak-dasman1

Kendime uzak olan şeyleri oynamayı seviyorum herhalde ne diyeyim (gülüyor).

Entrikalı işlerin içindeki iyi karakterler biraz saf oluyorlar, entrikalar ortaya çıkmasın diye haliyle… Bu da eğlencenin dışına düşmek gibi… Çekip gitmek de mümkün değil hikaye devam ediyor (gülüyor). Yani genelde iyiler kurban, entrikalı karakterler ise seyirciyle beraber yol alıyor. O yüzden hoşuma gidiyor olabilir. Dişi roller deriz işte… Ve gerçekten entrika, bilinçli kötülük iktidar hırsı, iftira ve yalan oldukça güçsüz ve sevgisiz insanlann işi. Bana uzak Bu yüzden oynamayı seviyorum, Keşke sadece oyun olsalar…

‘İntikam’ dizisinde de Beren Saat’in oynadığı karakterle kimlik değiştiriyordunuz. O da heyecan verici bir roldü sanırım. Size neler kattı?

Her süreç içinde yeni bir şeyler keşfediyorsun. Bunu yeterince anlaşılır ifade edemem ancak ben en çok beraber çalıştığım insanlardan bir şeyler öğrenirim, güzel insanlarla çalıştım ve hayatıma güzel insanlar kattı o iş. Eğitimli bir oyuncu olmanın sizce avantajları neler?

Oyunculuk eğitimi çok yönlü bir mesele ancak ben en temelinin, bu işin bir beraberlik işi olduğunun öğretilmesi olduğuna inanınm. Yani oyunculuk, sahneye çıkıp ışıklann altında kendini binlerine göstermek değildir. Gerçek bir oyuncu, asıl meselenin ürünün kendisi olduğunu bilir ve bundan büyük bir coşku duyar.

Mutlaka oynamak istediğiniz bir rol var mı? Zaman zaman oluyor ama herhalde kendimi oynasam çılgın bir deneyim olurdu. Özellikle izlemesi (gülüyor).

Yeni sinema projelerinizden ve rolünüzden bahseder misiniz, heyecanlı mısınız?

İki sinema filmim var. ilki Yav He He’. 13 Şubat’ta vizyona girdi. Komedi filmi. Sıcak ve samimi bir film olduğunu düşünüyorum.

Ben babasının ölümüne kontrolsüz tepki veren bir kadını canlandırdım. İkincisi nisanda girecek. Tehlikeyle Flört. Bu film de komedi. Flört rock grubunun kendi senaryolan. Grup üyelerinden birinin platonik çocukluk aşkı olan bir fıtness eğitmenini canlandırdım, ikisi de beni heyecanlandınyor.

Tvvitter’ınızdan eğlenceli biri olduğunuzu sezdim. Doğru mu? Set ve oyun dışında neler yapmayı seversiniz?

Valla ben çok eğleniyorum (gülüyor). Hayatla baş etmek için savaşırken bile gülmenin yolunu bulmalı insan. Hatta kazanmak için bulmalı.

Yorum Yaz