Balkon Dekorasyonları

balkon dekorasyonlari 2021 11

Blkonlr son yıllrd hk ettiği değeri geri kzndı. Eskiden det depo olrk kullnıln evimizin minik çık lnlrı, en güzel zmnlrını yşıyor şimdilerde. Eğer blkonunuzd hl bir düzenleme ypmdıysnız, şimdi tm zmnı. Ne de ols güzel hvlrd tm bir kçış meknı oluyor. Kğıdı, klemi elinize lın ve pln ypmy bşlyın. Doğru bir plnlm, doğru bitki seçimi ile dört mevsim yşyn bir mekn kvuşbilirsiniz. Bu plnlmd en büyük yrdımcınız ise sksılr. 

Hzırsnız bşlıyoruz 

Blkonun boyutlrını dikkte lrk plnlmnızı ypmlısınız. Rüzgr ln noktlr bitki duvrı ypbilirsiniz. Bu syede hem rüzgrı kesebilir hem de yeşil dokuyu mekn tşımış olursunuz. Bunun için, bmbu, leylndi, limoni servi vey lev çlısı tercih edebilirsiniz. Bu tür bitkilerin düzenli olrk budnmsı gerektiğini htırltlım. Duvr cephesi için duvr monte edilebilen sksılr vey dikey bhçe uygulmsı ypbilirsiniz. Elbette bunlrı tsrlrken bütüne bkın; brtıy kçıp, yoğunluğun içinde boğulmyın. Bu lnı bitkilendirmek için sksılrı doğru noktlrd kullnmlısınız. Frklı boy ve formd oln sksılrı seçerken doğru bitkiyle buluşturmk d büyük önem tşıyor. Aksi hlde mekn krmşy dönüşecektir.  

[gllery ids="106484,106485,106486,106487,106488,106489,106490,106491,106492,106493,106494,106495"]

Beğendiğiniz bitkiyi ldıktn sonr sksılr deneyerek uygun olnın krr verebilirsiniz. Bitkinin mök sisteminin rhtlıkl büyüyeceğine emin olun. Sksı kullnımı peyzj trihinde çok eskilere dynıyor. Sry bhçelerinde, bhçeye çıln verndlrd simetriyi yklmk için yklı sksılr yer verilirdi. İçine yerleştirilen porsuk, çobnpüskülü, kurtbğrı gibi her dem yeşil bitkiler vey srduny, ortnc gibi çiçekli türler ile görsel bir zenginlik yrtılırdı.

Bu noktd sksı seçerken çiçeklerin mi, sksının mı ilgi odğı olmsını istediğinize krr vermelisiniz. Sksıyı seçerken modeliyle boyutlrının içinde bulunduğu ortmd nsıl görüneceğini hyl edin. Yptığınız düzenlemenin blkonun hvsın uyduğundn emin olun. Doğru bir ortmd krışık durn sksılr çok çekici görünebilir. Am dikkt edin, krışıkl düzensiz rsınd çok ince bir çizgi vrdır. Klsik trzd bir yklı sksı, yeniden düzenlenmiş tş vey fiberglstn ypılmış ols bile, trz olrk ğırdır ve modern bir mekn uyum göstermez. Alnın boyutlrın y d trzın bütününe uymyn bir sksı blkonun bütün hvsını bozbilir. Bitkilerin bkım ihtiyç duyduğu detyını d skın tlmyın.

Bkım için koly ulşbileceğiniz ve her bir noktsın bkbileceğiniz bir konumd olmlı. Sulm için dml sulm sistemi tercih edebilir vey elle sulmyı meknın sıcklık ornın göre plnlybilirsiniz. Bu syede zten blkond bhçe görünümünü yklycksınız. Elbette blkonlrı sksılrl düzenlerken binnızın ypısını, sttiğini iyi çözümlemiş olmlısınız. Htt bir inşt mühendisine dnışbilir, uygunluğunu teyit ettikten sonr sksılrl doldurbilirsiniz. Ağırlık konusund dikktli olmnız gereken yerlerde hfif, kıs köklü bitkilerle dolu sksılr tercih edebilirsiniz. Genelde bin cephesine doğru yerleştirin, bu noktdn destek lmsını sğlrsınız. Kenrd tuttuğunuz sksılrın kuvvetli rüzgrlr krşı sğlm durduğun emin olun. Htt böyle durumlrd sbitleyebilirsiniz. 

Mlzeme uyumu önemli 

Sksılrınızı blkond koycğınız yerlere krr verdikten sonr bir diğer şm, mlzemesine krr vermek. Blkond yer lck oln sksı, yer döşemesi ve mobilylrınızl uyum göstermeli. Tşınbilir sksılr vey sbit sksılıklr yptırbilirsiniz. Doğl mlzemeler rsınd yer ln tş, toprk, kil ve rduvzı tercih edebilirsiniz. Doğru yerde kullnıldıklrınd gyet güzel görünen diğer mlzemeler de beton, metl ve fibergls olrk sırlnbilir.

Mlzeme seçiminde bulunduğunuz yerin iklimi de önemli rol oynr. Soğuk iklimlerde yıl boyunc çık hvd klck oln sksılr, tş gibi soğuğ dynıklı mlzemelerden ypılmlıdır. Uygun toprk çeşidi ve yeterli drenj sğlndığınd, bitkilerin çoğu çeşitli türde sksılrın içinde yetişebilir. Bu yüzden de blkonunuzun trzın ve düşündüğünüz bitkiye en uygun sksıyı seçebilirsiniz. Örneğin modern bir düzenlemede düz formlu bir sksı içine htlrı belirgin türler tercih edin. Avize çiçeği y d kktüs türleri olbilir. Klıcı, heykelsi bir görünüm için yklı güzel bir sksı tercih edebilirsiniz. Sksılrın yerlerini değiştirmek isterken yrdım lmlısınız. Ne de ols sksınız ilk ldığınız zmndn dh ğır olck. İçinde yer ln toprk ıslnınc ğırlığı rtr. 

Yeşil bir od 

En küçük lnlrı cnlndırmk için sksılrın gücünden yrrlnbilirsiniz. Onlr syesinde meknı yeşil bir ody çevireceğinizi unutmyın. Sksıyı tek bşın heykelsi bir ifdeyle blkond konumlndırbileceğiniz gibi grup hlinde de sırlybilirsiniz. Birbiriyle uyumlu mlzemeye ship frklı boyutlrdki sksılrı kümelendirebilirsiniz. Dr lnlr için küçük bitkilere yönelmeniz dh doğru olur. Ayn gibi objelerle meknı dh geniş gösterebileceğinizi de unutmyın. 

Konum göre yerleşim 

Blkonunuz gölgede mi, güneşte mi? Bu özelliklere bkrk bitkinizi seçebilirsiniz. Her dem yeşil bitkiler ile mevsimlik bitkileri kombinleyin. Bu syede dört mevsim yşyn bir mekn ship olursunuz. Kçıncı ktt olursnız olun, elbet sizin blkonunuz uyum sğlyck bitkiler vrdır. Ark bölümlere yüksek boylu bitkiler seçerken çlı gruplrı ile çit görüntüsü yrtbilirsiniz. Dikdörtgen sksılr içinde lev çlılrı vey miniml bir etki için top formlu Pittosporumlr mesel… Son yıllrd popülerliği rtn mutfk otlrı d yine blkond yetişebilir. Biberiye, lvnt, dçyı, nne gibi…

Htt sınırlrı birz dh zorlyın; kumkut ve limon gibi küçük ğçlrı sksı içinde kullnın. Elbette böylesine özel türler için ılımn iklimde olmlısınız. Göze çıplk gelen boş bir duvrınız vrs onun için de srmşıklr tercih edebilirsiniz. Çrkıfelek, yprk dökmeyen ysemin vey hnımeli… Dikdörtgen bir sksı içine hşp korkuluklr ekleyerek duvr srılıcı bitkileri srdırbilirsiniz. Blkondn renk renk fışkırn çiçekler bugünlerin gözdesi olcktır. Skız srdunylr bu iş için hrik bir seçenek olur! Onlrı grup hlinde kullnbilir, güneşli bir noktyı renklendirebilirsiniz. Cm güzeli de dı üstünde, pencere önlerini güzelleştirmek için birebirdir. Blkonum gölge diyorsnız d ortnc çiçeklerinin gücünden yrrlnın. Yeşil doku etkisi için ise Host bitkisi idel bir çözüm olur.

Yorum Yaz