Balkon Dekorasyonları

Balkonlar son yıllarda hak ettiği değeri geri kazandı. Eskiden adeta depo olarak kullanılan evimizin minik açık alanları, en güzel zamanlarını yaşıyor şimdilerde. Eğer balkonunuzda hala bir düzenleme yapmadıysanız, şimdi tam zamanı. Ne de olsa güzel havalarda tam bir kaçış mekanı oluyor. Kağıdı, kalemi elinize alın ve plan yapmaya başlayın. Doğru bir planlama, doğru bitki seçimi ile dört mevsim yaşayan bir mekana kavuşabilirsiniz. Bu planlamada en büyük yardımcınız ise saksılar. 

Hazırsanız başlıyoruz 

Balkonun boyutlarını dikkate alarak planlamanızı yapmalısınız. Rüzgar alan noktalara bitki duvarı yapabilirsiniz. Bu sayede hem rüzgarı kesebilir hem de yeşil dokuyu mekana taşımış olursunuz. Bunun için, bambu, leylandi, limoni servi veya alev çalısı tercih edebilirsiniz. Bu tür bitkilerin düzenli olarak budanması gerektiğini hatırlatalım. Duvar cephesi için duvara monte edilebilen saksılar veya dikey bahçe uygulaması yapabilirsiniz. Elbette bunları tasarlarken bütüne bakın; abartıya kaçıp, yoğunluğun içinde boğulmayın. Bu alanı bitkilendirmek için saksıları doğru noktalarda kullanmalısınız. Farklı boy ve formda olan saksıları seçerken doğru bitkiyle buluşturmak da büyük önem taşıyor. Aksi halde mekan karmaşaya dönüşecektir.  

Balkon Dekorasyonları ResimleriBeğendiğiniz bitkiyi aldıktan sonra saksılara deneyerek uygun olanına karar verebilirsiniz. Bitkinin mök sisteminin rahatlıkla büyüyeceğine emin olun. Saksı kullanımı peyzaj tarihinde çok eskilere dayanıyor. Saray bahçelerinde, bahçeye açılan verandalarda simetriyi yakalamak için ayaklı saksılara yer verilirdi. İçine yerleştirilen porsuk, çobanpüskülü, kurtbağrı gibi her dem yeşil bitkiler veya sardunya, ortanca gibi çiçekli türler ile görsel bir zenginlik yaratılırdı.

Bu noktada saksı seçerken çiçeklerin mi, saksının mı ilgi odağı olmasını istediğinize karar vermelisiniz. Saksıyı seçerken modeliyle boyutlarının içinde bulunduğu ortamda nasıl görüneceğini hayal edin. Yaptığınız düzenlemenin balkonun havasına uyduğundan emin olun. Doğru bir ortamda karışık duran saksılar çok çekici görünebilir. Ama dikkat edin, karışıkla düzensiz arasında çok ince bir çizgi vardır. Klasik tarzda bir ayaklı saksı, yeniden düzenlenmiş taş veya fiberglastan yapılmış olsa bile, tarz olarak ağırdır ve modern bir mekana uyum göstermez. Alanın boyutlarına ya da tarzın bütününe uymayan bir saksı balkonun bütün havasını bozabilir. Bitkilerin bakıma ihtiyaç duyduğu detayını da sakın atlamayın.

Bakım için kolay ulaşabileceğiniz ve her bir noktasına bakabileceğiniz bir konumda olmalı. Sulama için damla sulama sistemi tercih edebilir veya elle sulamayı mekanın sıcaklık oranına göre planlayabilirsiniz. Bu sayede zaten balkonda bahçe görünümünü yakalayacaksınız. Elbette balkonları saksılarla düzenlerken binanızın yapısını, statiğini iyi çözümlemiş olmalısınız. Hatta bir inşaat mühendisine danışabilir, uygunluğunu teyit ettikten sonra saksılarla doldurabilirsiniz. Ağırlık konusunda dikkatli olmanız gereken yerlerde hafif, kısa köklü bitkilerle dolu saksılar tercih edebilirsiniz. Genelde bina cephesine doğru yerleştirin, bu noktadan destek almasını sağlarsınız. Kenarda tuttuğunuz saksıların kuvvetli rüzgarlara karşı sağlam durduğuna emin olun. Hatta böyle durumlarda sabitleyebilirsiniz. 

Malzeme uyumu önemli 

Saksılarınızı balkonda koyacağınız yerlere karar verdikten sonra bir diğer aşama, malzemesine karar vermek. Balkonda yer alacak olan saksı, yer döşemesi ve mobilyalarınızla uyum göstermeli. Taşınabilir saksılar veya sabit saksılıklar yaptırabilirsiniz. Doğal malzemeler arasında yer alan taş, toprak, kil ve arduvazı tercih edebilirsiniz. Doğru yerde kullanıldıklarında gayet güzel görünen diğer malzemeler de beton, metal ve fiberglas olarak sıralanabilir.

Malzeme seçiminde bulunduğunuz yerin iklimi de önemli rol oynar. Soğuk iklimlerde yıl boyunca açık havada kalacak olan saksılar, taş gibi soğuğa dayanıklı malzemelerden yapılmalıdır. Uygun toprak çeşidi ve yeterli drenaj sağlandığında, bitkilerin çoğu çeşitli türde saksıların içinde yetişebilir. Bu yüzden de balkonunuzun tarzına ve düşündüğünüz bitkiye en uygun saksıyı seçebilirsiniz. Örneğin modern bir düzenlemede düz formlu bir saksı içine hatları belirgin türler tercih edin. Avize çiçeği ya da kaktüs türleri olabilir. Kalıcı, heykelsi bir görünüm için ayaklı güzel bir saksı tercih edebilirsiniz. Saksıların yerlerini değiştirmek isterken yardım almalısınız. Ne de olsa saksınız ilk aldığınız zamandan daha ağır olacak. İçinde yer alan toprak ıslanınca ağırlığı artar. 

Yeşil bir oda 

En küçük alanları canlandırmak için saksıların gücünden yararlanabilirsiniz. Onlar sayesinde mekanı yeşil bir odaya çevireceğinizi unutmayın. Saksıyı tek başına heykelsi bir ifadeyle balkonda konumlandırabileceğiniz gibi grup halinde de sıralayabilirsiniz. Birbiriyle uyumlu malzemeye sahip farklı boyutlardaki saksıları kümelendirebilirsiniz. Dar alanlar için küçük bitkilere yönelmeniz daha doğru olur. Ayna gibi objelerle mekanı daha geniş gösterebileceğinizi de unutmayın. 

Konuma göre yerleşim 

Balkonunuz gölgede mi, güneşte mi? Bu özelliklere bakarak bitkinizi seçebilirsiniz. Her dem yeşil bitkiler ile mevsimlik bitkileri kombinleyin. Bu sayede dört mevsim yaşayan bir mekana sahip olursunuz. Kaçıncı katta olursanız olun, elbet sizin balkonunuza uyum sağlayacak bitkiler vardır. Arka bölümlere yüksek boylu bitkiler seçerken çalı grupları ile çit görüntüsü yaratabilirsiniz. Dikdörtgen saksılar içinde alev çalıları veya minimal bir etki için top formlu Pittosporumlar mesela… Son yıllarda popülerliği artan mutfak otları da yine balkonda yetişebilir. Biberiye, lavanta, adaçayı, nane gibi…

Hatta sınırları biraz daha zorlayın; kumkuat ve limon gibi küçük ağaçları saksı içinde kullanın. Elbette böylesine özel türler için ılıman iklimde olmalısınız. Göze çıplak gelen boş bir duvarınız varsa onun için de sarmaşıklar tercih edebilirsiniz. Çarkıfelek, yaprak dökmeyen yasemin veya hanımeli… Dikdörtgen bir saksı içine ahşap korkuluklar ekleyerek duvara sarılıcı bitkileri sardırabilirsiniz. Balkondan renk renk fışkıran çiçekler bugünlerin gözdesi olacaktır. Sakız sardunyalar bu iş için harika bir seçenek olur! Onları grup halinde kullanabilir, güneşli bir noktayı renklendirebilirsiniz. Cam güzeli de adı üstünde, pencere önlerini güzelleştirmek için birebirdir. Balkonum gölge diyorsanız da ortanca çiçeklerinin gücünden yararlanın. Yeşil doku etkisi için ise Hosta bitkisi ideal bir çözüm olur.

Yorum Yaz