Borşen Paslanmaz Boru Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde inşaat sektöründen, endüstriyel tesislere kadar birçok alanda paslanmaz ürünler tercih edilmektedir. Paslanmaz borular da gerek sağlamlığından ötürü gerekse bakım masrafı gerektirmeme avantajı ile tercih sebebidir. Özellikle kullanım alanının çok geniş olması paslanmaz boruları oldukça popüler hale getirmiştir.

Borşen Paslanmaz Boru Çeşitleri Nelerdir? ResimleriKaliteli ve uzun süreli dayanma gücü gösteren borular tercih edilmediği takdirde birçok sebepten ötürü sızıntılar, akıtmalar baş gösterebilir. Bu durum hem maddi külfet oluşturur hem de düzeltilmesi aşırı zahmet ister. Bu gibi olumsuzluklarla karşılaşılmaması için tesisatta paslanmaz borular tercih edilmesi önerilir.

Paslanmaz Borular Üretim Türlerine Göre 2’ye Ayrılır

Paslanmaz boruların en büyük ayırt edici noktalarından biri üretim türleridir. Paslanmaz borular borular üretim türlerine göre 2’ye ayrılır. Bunlar da çekme borular da denen dikişsiz paslanmaz boru ve dikişli paslanmaz boru olarak gösterilir.

Paslanmaz Çelik Çekme Borular (Dikişsiz Boru)

Paslanmaz çelik çekme borular genellikle çok yüksek basıncın olduğu alanlarda tercih edilir. Çekme boruların basınca karşı olan dayanıklılığı dikişli borulara oranla çok daha yüksek seviyelerdedir. Bu borular öncelikle sıcak şekilde kalıplara dökülerek yuvarlak form kazanır. Yuvarlak form kazandıktan sonra malafalar ile ölçülerine göre iç çap ölçüsüne getirilen borular daha sonra dış çapının istenen ölçüye gelmesi için silindirlerin arasından geçirilir. Tüm bunların ardından boru soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra silindirin boru üzerinde bıraktığı lekeler asitlenerek temizlenir. Boru bu işlemlerin ardından kullanıma

hazır duruma gelir. Yüksek basınca dayanıklılığı sebebiyle bu borular ağır şartlı sektörlerde kullanılır.

Paslanmaz Dikişli Borular

Paslanmaz dikişli borular, paslanmaz çekme borulara oranla daha düşük basınç dayanıklılığı ve direnci gösterirler. Yapımlarında kaynak kullanılmaması bu direnç düşüklüğüne sebebiyet verir. Dikişli paslanmaz borular daha estetik bir yapıdadırlar ve bu sebeple evlerde ya da hastaneler gibi hijyenik ortamlarda rahatlıkla kullanılabilir. Bu borular düşük basınçlı alanlarda kullanılır. Dekoratif amaçlarla kullanılan boruların tamamı bu türden borulardır. Bir başka tercih sebebi de dikişli paslanmaz borular çekme borulara göre çok uygun fiyatlarda bulunabilmesidir.

Paslanmaz çelik boru temininde, yerli bir üretici olan ve tüm ihtiyaçlara cevap verme kapasitesine sahip Borşen markası tercih edilebilir.

Yorum Yaz