ZERRİN AKINCI Kimdir? Resimleri Fotoğrafları

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın kızı Zerrin Akıncı, Kıbrıslı bir Türk tasarımcı olarak adını dünya moda sektörüne emin ve hızlı adımlarla yazdırmayı başardı. Genç, yaratıcı, güzel, dinamik ve farklı markası ‘madebyZA’ ile hepimizin gururu olan başarılı tasarımcı, kariyerinde başarıdan başarıya koşuyor… Kısa bir sure sonra Londra’da gerçekleştireceğiniz defileniz için nasıl bir hazırlık içindesiniz? Bir sonraki Sonbahar- Kış koleksiyonunuzu mu sergiliyor olacaksınız? Evet. SonbaharKış 2016-2017 TravelmyMind’ koleksiyonumuzu Mayıs ayında Londra’da yapılacak olacak niş bir eventte tanıtıyor olacağız. madebyZA dışında farklı sektörlerden lüks markaların da yer alacak özel bir etkinlik. Biz de onun tatlı heyecanı içerisindeyiz. Kıbrıslı Türk bir tasarımcı olmanız, kariyerinize nasıl bir etki yarattı, artıları ve eksileri neler oldu? Her kariyerin olduğu gibi moda sektörü de dışardan renkli görünse de business tarafı zorlayıcı olabiliyor. Bunun kimliğinizle değil ne yaptığınızla ilgili olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda biz de eksileri artıya çevirerek ilerliyoruz. Kumaşlarımızı yurtdışından temin ederken ‘made in Cyprus’ bir marka olarak Kıbrıs’ta birinci sınıf terzilikle üretimimizi yapıyor ve ihracatlarımızı New York’taki bir yarışmaya katıldığım ay ve güneş desenli elbise tasarımımdı. Yarışmada ikinci geldiğimde nasıl mutlu olduğumu hala hatırlıyorum. “Island İn The Sun” adlı SS 2016 koleksiyonunuz çok heyecan verici, koleksiyonunuzun ana teması ve materyallerinizden bahseder misiniz? ‘Zerrin Akıncı” ve “madebyZA” markası olarak geleceğe dair hedefleriniz neler? Şu anda ilkbahar -Yaz ‘Island İn The Sun’ koleksiyonumuz satış noktalarımızda yerini aldı. Hedefimiz Avrupa’da satış noktalarımızı artırarak, hiç geçmedi.aynı şekilde Amerika ve Orta Doğu da yeni satış noktalarına ulaşmak, içerisinde bulunduğumuz pazarlarda da sürdürülebilir büyümemizi devam ettirmeyi amaçlıyoruz. madebyZA flagship mağazalarını moda başkentlerinde açmak ise uzun vadeli hedeflerimizin içinde yer alıyor ve bu çok heyecan İş hayatınızda bugüne kadar neler yaptınız? iş hayatıma bankacılıkla başladım. Projelerimdeki başarıların sebebi budur; finans ayağının güçlü olması. Bankaların kapanmasından sonra profesyonel danışmanlık yapmaya başladım. Alışveriş merkezleri ve güçlü patronlarla çalıştıktan sonra marka konusuna yönelmeye karar verdim. Marka gücünün ne kadar önemli olduğunu fark etmiştim sonrasında kendi şirketimi kurdum ve yeni markalar yaratmaya başladım; Babyland ve Tobacco Shop & Liquar mağazaları gibi.

Bununla beraber luxury markalara danışmanlık yapmaya başladım. Markaların bir arada daha güçlü olacağını bildiğim ve bu alanda da bir açık olduğunun da farkında olduğum için Department Store projelerini geliştirdim. Tabii bunlar hemen olan şeyler değildi. Adım adım ve çok zor süreçlerdi. İlk projem olan; ’Style Fashion Department Store’. 2013 yılında Avrupa Kalite Ödülü’ aldı ve bu sene hayata geçti. Şimdi Mü’mine Projesi, hızla perakende sektörüne girmeye hazırlanıyor. Muhafazakar kesimi luxury markalarla birleştirecek ve yeni pazarlar yaratacak bir proje. Farklı alanlarda da birçok projemiz olacak, bunları hep beraber ilerleyen zamanlarda göreceğiz… Çalışan kadın olmanın size getirdikleri neler oldu? Çalışmak çok güzel bir şey! insanı her zaman dinamik tutuyor. Sürekli yeni bir şeyler üretmek kişiyi motive ediyor ve bunu hep istiyorsunuz.

Bu konuda bizim ekip biraz dertli! Mine yine ne çıkaracak, ne üretecek diye… Tabii bazı şeyler üst üste gelince onlarda çok yoruluyorlar. Benim işim proje yaratmak, aklımdaki projeler hayata geçince de heyecanım bitiyor. O heyecanın sürekli olması için, yeni yeni fikirler doğmaya başlıyor. Keyfini, başardıktan ve takdir edildikten sonra fazlasıyla yaşıyorsunuz ve on anki mutluluğunuzun, huzurunuzun bir adı yok!Tek bir şey biliyorum, ‘çalışan her zaman kazanır!’ Çalışmak ve üretmek bence en büyük huzur… Kendinizi kötü hissettiğinizde ya da her şey bitti dediğinizde, inanın her şey çalışmakla yeniden başlıyor. Kendinize bir firma kurma fikri nasıl oluştu, MT olarak neler yapıyorsunuz? Bence iş varsa, proje varsa firmada vardır. Türkiye’ de önce firmalar kurulur, kurumsal kimlikler hazırlanır ve iş almaya çalışılır. Ben ise tam tersini yaptım. Önce projemi olgunlaştırıp, geliştirdim.

Hayata geçirme aşamasında da firmamı kurdum. Herkes bizi 20-30 senelik firma sanıyor. Bu da beni çok mutlu ediyor. Marka distribütörü olduğumuz İstanbul Bijuteri firması. 25 senelik bir firma. MT Marka firmamız ise daha çok genç ama çok önemli projelere imza atıyor. Aslında bir firma için önemli olanın çok eski ya da çok yeni bir firma olması değil; ne projeler yaptığı, neler ürettiği ve neler yapacağıdır… Yani yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır! Dünya markalarıyla çalışmak ve distribütörü olmak zor mu? Nasıl başardınız? Tabii, çok kolay olmadı. Benim 10 senemi aldı. 10 senedir yılmadan, usanmadan bu proje için çalıştım. Beni yakından tanıyan herkes. ’Mine’nin Department Store hayalleri’ni bilir.

ZERRİN AKINCI Kimdir? Resimleri Fotoğrafları Resimleri
ZERRİN AKINCI Kimdir? Resimleri Fotoğrafları_7.jpgZERRİN AKINCI Kimdir? Resimleri Fotoğrafları_8.jpgZERRİN AKINCI Kimdir? Resimleri Fotoğrafları_5.jpgZERRİN AKINCI Kimdir? Resimleri Fotoğrafları_2.jpgZERRİN AKINCI Kimdir? Resimleri Fotoğrafları_3.jpg

Yorum Yaz