ÖZLEM İKİIŞIK

Divarese Genel Müdür Yardımcısı Özlem Ikiışık, gönülden İzmirli olan bir profesyonel yönetici. Divarese markasının 1980’li yıllarda ilk mağazasını İzmir Alsancak’ta açmasının da işiyle arasındaki bağlılığın güzel en büyük kanıtı. 1920’li yılların ayakkabılarına hayat veren bir koleksyonun da isim annesi olması onun başarısının ne büyük göstergesi. Röportaj Mukaddes Kaya Güney A yakkabı dünyasıyla tanışmadan —önce nasıl bir kariyer planı _Z_ m rİ7riinİ7? Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Dekor ve Kostüm Bölümünü bitirdikten sonra İtalya’nın Marche bölgesinde ayakkabı tasarım teknik eğitimi gördüm. 20 yıldır ayakkabı üretimi, koleksiyon gelişimi ve perakendesinde çalışıyorum. 1.5 yıldır Ay Markada Divarese operasyonundan sorumlu Genel Müdür Yardımcısıyım ve 2 yaşında i muhteşem bir kızım var. “Muhteşem 20’ler” fikri nasıl doğdu? İşe başladığımda markanın hikayesini ve tarihini araştırdım 1800’lü yıllara kadar uzandığını gördüm. Eski reklam afişlerini buldum ayrıca bu konuya ilgi gösteren sektörden insanlarla bana arşivlerinden dokümanlar gösterdiler. 1920’ler, 1940’lar ve 1960’ların reklam afişlerini görünce daha da çok heyecanlandım. İtalya’da bazı sahaflardan bulup aldıkları damgalı Divarese reklam afişleri vardı ellerinde ve muhteşemdiler. İtalyan köklerinden beslenerek geliştirelim ve üzerine yeni kurgular ekleyelim diye sürekli araştırdım. Meslekten dolayı İtalya’ya sürekli gidip geliyorum. Milano’daki bir fuarda Ferragamo’nun limitli sayıda üretilmiş ayakkabılarını görmüştüm, o zaman bu fikir aklıma geldi.

Bu kadar eski bir geçmişi olan bir marka olan Divarese için biz de, 1920’lerden replikalar yapalım ve bir koleksiyon hazırlayalım diye bir fikirle gittim. Birazcık fikir annesiyim diyebilirim. 6 ayda bir yenilenecek içinde koleksiyoner hissi olan müşterilerimize böyle bir hoşluk yapalım istedik. 20’ler çok özel ve modada Chanel fırtınasının başladığı, harika bir dönem. İkinci lansmanımız Kasım ayında büyük bir sürprizle geliyor, bambaşka bir dönem ile olacak. Sonuç olarak, yılda 2 kez ayakkabı-çanta elegan koleksiyonumuzu mağazalarımızda göreceksiniz.Divarese markasının kökleri 1870’lerde İtalya’nın Varese şehrine dayanıyor, Divarese’in büyük bir geçmişi var. Markanın arşivlerini incelerken 1920’lerden itibaren yapılmış reklam ve tanıtım afişlerini bulduk. Bu afişlerde ayakkabı resimleri de vardı. Çok zarif ve şık modeller üretilmiş o dönem Divarese’de. zaten 20’ler benim için moda tarihinin en şık ve en yalın dönemidir. Birkaç yıl önce Milano Corso Como 10’da Ferragamo Müzesi için sınırlı sayıda üretilmiş Salvatore Ferragamo’nun kült tasarımlarının replikalarının satıldığını görmüştüm.

Replikalarını yapıp, koleksiyon yapmaya değer kıymetli ürünleri (collector’s item) 20‘ler Koleksiyonunun belirgin özellikleri nelerdir? “Muhteşem 20’ler” koleksiyonu için 9 ayakkabı. 2 çanta modelinin replikalarını ürettik. Ayakkabıların her modeli sadece 45 çift üretildi. Bu ayakkabıların her yeri deri, tabanları da kösele olarak tamamı el işçiliğiyle yapıldı. Altındaki numaralar kaçıncı adet olduğunu belirtiyor. Bunları giyen hanımefendi, Türkiye’deki 45 kişiden biri olacak.Dönemin hafif metalik efektli derileri, kadeh ökçeleri, düğmeleri, işlemeleri çok önemliydi. Tamamen el yapımı olan bu ayakkabı ve çantaların Yalın ama gösterişli, zarif ve şık olmasına dikkat ettik. Yeşil, antik bronz ve altın renkler hakim. Son derece şık ve zarif bir seri oldu. 20’ler ile 2020‘ler arasındaki fark nedir? Teknoloji olarak zaten inanılmaz bir çağa girdik. Yaşam şartları bizim çok daha rahat olmamızı istiyor. O dönemlerde her şey deri ve el yapımıydı. Şimdi gelişen teknolojiyle poliüretan, plastik malzemeler ile seçenekler çoğaldı, konfor sağlayacak teknolojik malzemeler oluştu kısacası.

Nefes alan kumaşlar ve malzemeler çıktı, insan hayatına şehir ve yaşam koşullarına daha conformist bir hayata girdik bu yüzden bizim 20’ler koleksiyonunu tarihi yaşatması açısından çok önemsiyorum. İtalyanların modadaki üstünlüğü sizce nedir? Onlar Rönesans’ın çocukları. İtalya’da estetik olmayan hiçbir şey yoktur çünkü genlerinde estetik var. çirkin bir şey yapamıyorlar. Dediğim gibi Divarese markasının da kökleri 1870’lerde İtalya’nın Varese şehrine dayanıyor ve büyük bir geçmişi var. Divarese’de bir Rönesans yaşıyor diyebiliriz, köklerini alıp tekrar ortaya çıkartıyoruz çünkü çok sağlam. Ülkemizde 1980’lerde mağazacılık serüvenine başlamış. Boyner – Benetton ile işbirliği yapılınca Divarese de Türkiye’ye geliyor. Hatta ilk mağaza İzmir Alsancak’ta açılmış. Kaliteli deri, rahat, şehir insanının zamansız tarz ve çalışan hanımlarına yönelik bir markayız ve mottomuzu ‘Zamansız Seksi İtalyan’ olarak belirledik.

ÖZLEM İKİIŞIK Photo Gallery
ÖZLEM İKİIŞIK_6.jpgÖZLEM İKİIŞIK_1.jpgÖZLEM İKİIŞIK_3.jpgÖZLEM İKİIŞIK_0.jpgÖZLEM İKİIŞIK_4.jpg

Yorum Yaz