Salih Coşkun Ormanla satranç oynayan hevkeltraş

1950 yılında Ağrı’da doğan Salilı Coşkun. İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunu. 1979 yılında Paris’e gitmeden önce İstanbul Darphanesi’nde gravürcü ve hevkeltraş olarak çalışmış. 1980 yılında Paris Darphanesi, Salih Coşkun un İstanbul konulu bir madalyonunu basmış. Fransa Kültür Bakanlığı nın kendisine

1 sunduğu geniş atölyede çalışmalarım sürdüren sanatçı, bronz ile başladığı heykel çalışmalarında dana sonra ana madde olarak ağacı seçmiş. Ağaç heykelleri Avrupa çapında ün yapan Salih Coşkun a Monakolu bir zengin, şatosunun bir salonu için dev bir satranç takımı sipariş etmiş ve bu benzersiz takım için 250 bin Fransız Frangı ödemiş.

Soıı olarak Fransa Kültür Bakanlığı’na yine dev ağaç gövdelerini kullanarak 5 metrelik bir insan heykeli yapan Salih Coşkun, bir bakıma ormanla satranç oynuyor. Sanatçı. “Ağaç insanın madde ile olan direkt ilişkisinde yaşamsal bir öneme sahip. Caıılı bir yapısı var. insan içiıı çok sıcak bir madde fakat insanlar onu hor görüyor. Anadolu ve Kuzey Afrika’da yaşamış eski uygarlıklar ağacın önemini çok daha iyi biliyordu. Anadolu ormanlarında 300 yıl önce filler saklanırdı, şimdi çekirgeler saklanamıyor’ diyor.

Salih COŞKUN – Sanatçı Detayı – Turkish Paintings

Yorum Yaz