Radar: Aylin Tahincioğlu

Sade kıyafetinizi tamamlayan bir kolye örneğin… Ya da yine mutlaka nereden aldığınızın, markasının sorulacağı, iltifatlar yağan başka bir parça… Tanıdık bir deneyim mi? Siz de bir Mer’s takıyor olabilirsiniz öyleyse. Markanın yaratıcıları Meral Tahincioğlu Peltekçi ve Aylin Tahincioğlu’yla buluştuk.

Her güzel şeyin olduğu gibi tabii ki Mer’s ir kasının da bir hikayesi var. Arkasında duran i iki kadın ortağı tanıyınca tüm taşlar yerine oturuyor, nasıl bu kadar kısa sürede bu kadar dikkat çektiğini, böyle “tasarım” işlerin i nasıl ortaya çıktığım anlıyorsunuz. Aylin Tahincioğlu’nun evinde buluştuğumuz Mer’s’in yaratıcısı iki ortakla markayı konuştuk. Tabii bu kadar şık takılar yapan iki kadını bir arada flluze w yakalamışken stillerine dair birkaç soru da sorduk. En çok merak ettiğimiz kısma gelince, Mer’s markasının nasıl kurulduğu mer’s, (tonesi) öğrendik. Gençlik yıllarından beri takılara meraklı olduğunu w95′ söyleyen Meral Tahincioğlu Peltekçi, 2009’da kendi adına gönderme yapan Mer’s markasını yarattı. Aslında hikayenin bu kısmını pek sık duymuş olabilirsiniz. Hobi olarak takı yapmaya karar veren bir kadın. Haklısınız da. Ancak bu defa durum farklı. Meral Tahincioğlu Peltekçi bunu asla hobi olarak düşünmemiş, hedefler belirleyerek, detaylı iş planı yaparak yola çıkmış. En önemlisi de markasına çok güvenmiş.

Radar: Aylin Tahincioğlu Resimleri
MER S DÜNYAYA AÇILDI

İstanbul’da Palladlum, Akmerkez ve Astoria AVM’lerinde, Akmerkez ve Çeşme Fenlxrte, Ankara Barners’ta, İstanbul Modern Müzesi mağazasında, ayrıca İslinyePark, Zorlu Çenter, Nişantaşı ve Akasya’daki dört Beymen mağazasının yanı sıra birçok noktada satış köşesi bulunan Mer’s biri Kohlre’de, ikisi de İstanbul’da olmak üzere kendine ait toplam üç mağazaya da sahip. 2016 yeniliklerine gelince; Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan ve Ingiltere’de de solmaya başladı. Bloomingdale’s Dubai ve Harvey Nichols Dubai’de de artık Mer’s bulabilirsiniz. New York çok yakındal Markayı kendi adıyla Instagrom’da takibe alabilirsiniz.

“MARKAMIZ ‘BİR EV KADINI HOBİSİ’ DEĞİL”

Büyük ihtimalle ileride olacakları (doğru) tahmin ettiği ve markayı büyütmeyi hedeflediği için 2015’te kardeşinin eşi Aylin Tahin-cioğlu’yla güçlerini birleştirmiş. “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” atasözü bu gelişmeyi gayet güzel özetliyor. Hobi deyince Meral Tahincioğlu Peltekçi altını çizme ihtiyacı hissediyor: “Markamız ev kadını hobisi olarak değil, çok sağlam bir altyapıyla ortaya çıktı. Eşim altın takı üretimi yapıyordu, ailesinde taşçılık ve değerli maden işçiliği hep vardı. Biz de bu aile gücü ve birikimiyle atölyemizden de yararlanarak yola çıktık. Bugün Mer’s kendi atölyesinde üretim yapan, dışarıdan sadece ham maddesini.

AYLİN TAHİNCİOĞLU’NUN STİLİ

Stilini “feminen, güçlü ve uyumlu’ diyerek özelleyen Aylin Tahincioğlu’nun gardırobunda en çok ceket, gözlük ve Mer’s takıları bulunuyor; “Her sene birer İane aldığım Alexander McOueen gece çantalarım zaman içerisinde ufak bir koleksiyon haline geldi’ diye paylaşıyor. Stili konusunda her yerden ilham alabildiğini ancak özellikle sokak modasını gözlemlemenin hem eğlenceli hem aydınlatıcı olduğunu lliraf ediyor. Peki uzak durduğu parçalar? ‘Aşırı dökümlü ve bol kıyaleller bana göre değil” diyor. Favori aksesuarları, çantalarının yanı sıra Mer’s küpe ve kolyeleri. En beğendiği moda dönemi, Fransa’do Rönesans zamanı. “Takı ve aksesuarlar konusuna, tıpkı sanala verdiğim değer gibi bakıyorum” diye anlalırken; son dönemde spor ve ‘sneaker’ giymeyi tercih ettiğini, çanta ve ayakkabı arasında seçim yapmak zoıunda kalsa ilkini tercih edeceğini ekliyor. Kölem etek ve gömleğin modasının hiç geçmeyeceğini düşünüyor. Bu sezon en çok Proenza Schouler, Isabel Marant ve Gucci koleksiyonlarını beğenmiş. Evinde neler olmazsa olmaz? ‘Modern sanal, çiçek, ‘daybed’ (bir çeşit puf koltuk).”

Yorum Yaz