Mars’ta Hayat Varmı?

Kızıl gezegenin sıvı hali MARS’IN SIRRI: SU Gökbilimci Cari Sagan’a göre: olmadığını söylemek bir bardak su alıp balinaların olmadığını söylemek gibi bir şey.” Mars’ta sıvı halde su bulunmasıysa yüz yılın keşfi sayılıyor.

NEREDEYSE 4.5 MİLYAR YILDIR KOMŞUMUZ OLAN MARS’IN EN BÜYÜK SIRRI 28 EYLÜL’DE ÇÖZÜLDÜ: NASA’NIN PAYLAŞTIĞI BİLGİLERE GÖRE MARS’TA AKAR HALDE TUZLU SU OLDUĞUNA DAİR GÜÇLÜ VERİLER BULUNDU. PEKİ, BU BİR HAYAT BELİRTİSİ OLABİLİR Mİ?

DÜNYADAKİ VE İLERİDE BİZE “YENİ bir yuva” olma ihtimali olan Mars’taki su birbirinden çok farklı. Mars’ın ortalama sıcaklığı -23 derece ve orada da mevsimler yaşanıyor. Tabii Mars’ta yazın hava en fazla -5 derece oluyor. Peki bize yıllarca 0 derecede donduğu söylenen su Mars’ta nasıl sıvı şekilde var oluyor? Mucize mi? Hayır! Mars’taki su o kadar tuzlu ki bu tuz seviyesi suyun donma derecesinde değişiklik yaratıyor. Dolayısıyla bu kadar tuzlu suyun yaşam için kaynak olmasına pek inanılmasa da Mars’a gönderilmesi planlanan insanların hayatını gidince kolaylaştıracak bir gelişme olduğu çok açık. Peki neden emin olamıyoruz? Çünkü bu gözlemlerin hepsi uzaktan yapıldı. Aslında su daha bulunmadı!

Sadece Mars’ın belli bölgelerinde oluşan yarıkların “akan” su tarafından yapıldığı sanılıyor. Ama daha önce buz halinde su bulunduğu için suyun varlığına kesin gözüyle bakılıyor. Neden o bölgeye gidip bakmıyoruz derseniz; çünkü dünyadaki mikroorganizmaların Mars’a gitmemesi gerekiyor. Neyse ki yakında, uzun bir sterilizasyon işleminden sonra mikroorganizmalardan arınan NASA’nın robodarı araştırmaya başlayacak. Mars’ta hayat var mı sorusunun cevabına çok yaklaştığımız günlerdeyiz. Cari Sağan, Voyager 1 Güneş Sitemi’nden çıkarken çektiği dünyanın son fotoğrafı için “Bu soluk mavi nokta bizim şu an sahip olduğumuz tek evimiz” demişti. Taşınmaya hazır mısınız?

Mars’ta Hayat Varmı? Resimleri




Mars’ta Hayat Varmı?_1.jpg

Yorum Yaz