13-15 Yaş Çocuklar İçin En Faydalı Spor

Basketbol okula başlayan gençlerin çoğunun ilgisini çeken bir spordur. Bu sporla uğraşmak isteyenlerin çok ağır bir temel hazırlık dönemi (özellikle bu sayfada görülen alıştırmalar) geçirmeleri gerekir.

1 Bedenin belden yukardaki bölümü hafifçe öne eğik, kollar bükük, baş dik tutulur. Topla, topa bakmadan parmak uçlarıyla yere doğru iterek, ilerlenir. Kollar, top sanki bedenin önündeymiş gibi hafifçe öndedirler.

2 Top, eller arasına alınıp elden geldiğince yükseğe sıçranır. Sıçrayışın en üst noktasında, üstten tutan el toptan çekilip, alttan tutan elin parmaklarının ucuyla top hızla potaya doğru itilir (top hiçbir zaman fırlatılmaz, bileğin yumuşakça kıvrılmasıyla itilir). Beden gergindir.

Herhangi bir yaşta basket oynanabilinir; ama bu sporla ciddi biçimde uğraşmak için en az 17 yaşında olmak gerekir. Küçük yaşlarda olanlar, basketbolün daha hafif bir biçimi olan “minibasket” oynayabilirler.

3 Sağ bacak önde, diz bükük olarak dik durulur. Top sağ elin parmaklarıyla tutulup, sol el arkaya topun altına konur. Top yükseltilir, sağ el çekilir ve top parmakların uçlarıyla, sağ kol ve bacaklar aynı anda ileri doğru yaylandırılarak atılır. Bu hareket topu istenilen yere yöneltmeyi sağlayacaktır.

4 Bedenin belden üstündeki bölümü sağa doğru çevrilir; Sol ayak ve bacak ileri atılarak top her iki elle arkaya alınır. Sol el topun üstünden çekilir. Sağ kolun bir yay gibi boşaltılmasıyla, top avuç içiyle değil parmakların uçlarıyla itilir.

5 Üstteki çizimler dripling’in (yani top sürmenin) temel hareketidir: Dirsekler kıvrık; top eller arasında. İleriye doğru bir adım atılıp, topu parmak uçlarıyla itmek için kollar ileri doğru uzatılır (beden hafifçe öne doğru eğilmiştir).

6 Dizler bükük durumda, top sağ elle yere doğru itilip zıplatıldıktan sonra sol ele geçirilir; sağ ayak yere sağlamca basmalıdır.

13-15 Yaş Çocuklar İçin En Faydalı Spor Photo Gallery
13-15 Yaş Çocuklar İçin En Faydalı Spor Photo Gallery
Egzersiz Nedir ? Hareketleri ve Faydaları Nelerdir ? | Pembeoje.org ...

Yorum Yaz