Fransa’nın tatil bölgeleri

Nouvelle cuisine’in yaratıcılarından biri olan Michel Guerard, özellikle Fransa’da cuisine minceur ile meşhurdur, bu terim hem sağlıklı hem de lezzetli yemekleri tarif için kullanılır. Guerard’m hem “incelme mutfağı” hem de hiçbir şeyin kısıtlanmadığı cuisine gourmande menüsünün sunulduğu restoranı 1977’den beri üç Michelin yıldızı sahibi. Şimdilerde 82 yaşında olan Guerard, Fransa’da hâlâ ikonik bir konuma sahip ama son birkaç gecemi zaten krallık üyelerinin ya da Hollywood asillerinin kaldığı bir otelde geçirdiğim için, daha fazla lüks beklentisi içinde değilim.

Ne var ki, o bahçeler, çeşmeler ve çınar, palmiye, narenciye ağaçları arasında yürürken yelkenleri suya indiriyorum. Ahşap tütsüsü ve lavanta kokan odamda her şey mükemmel, komodinin üzerinde duran bir şişe Guerard Armagnac’a kadar. Hotel du Palais’de hissedilen, o çevreyle çelişen şatafat gibi değil buradaki lüks.

Rustik spa La Ferme Thermale’ye gidiyorum, pamuklu bornozuma bürünüp bir divana kuruluyor ve bahçedeki bitkilerden toplanan yapraklarla demlenen çayımı yudumluyorum. Zemin döşemesi 17. yüzyıl terakotasından, devasa şöminede sürekli harlanan bir ateş var. Genç bir kadın beni daha küçük bir şöminenin ve uzun banyo küvetinin bulunduğu odaya alıyor, küvet biberiye, kekik ve adaçayı eklenmiş termal suyla doldurulmuş. Aynı bitkiler demetler halinde bir araya getirilmiş, bu buketle vücudunuzu keseliyorsunuz. Kız odadan çıkınca, çerçeveli portrelerinden beni seyreden Eugenie ile Napolyon’un önünde uzun uzun banyonun keyfini çıkarıyorum.

O akşam bahçede oturup çınar yapraklarının arasından süzülen akşam güneşine bakıyorum. Bir bardak şampanya eşliğinde cuisine ‘minceur ve cuisine Yazarımızın yolculuğu sırasında konakladığı en güzel otellere dair ipuçları:

Hotel du Palais: Victor Hugo, Kraliçe Victoria ve Bing Crosby gibi konukları ağırlayan, okyanusa sıfır bu otel adeta suyun üzerindeymiş gibi bir his veriyor insana. 1 Ave de L’Imperatrice, Biarritz. Konaklama 385 dolardan başlıyor

Hotel La Villa l’Arche: Eğer sörfçüyseniz, hayallerinize yakışacak bu otelde konaklayın. Sahil yolunun az ötesinde ve Biscay koyundaki Les Embruns Beach’e açılıyor Chemin Camboenea Bidart. Konaklama 155 dolardan başlıyor…

Fransa’nın tatil bölgeleri Resimleri
Fransa’nın tatil bölgeleri Resimleri
Türkiye’nin en büyük delta ovası, pamuk ambarı, Torosların

bir tatil hayal edenler Meksika’da buluşuyor. Latin Amerika‘nın

Sidney’in muhteşem şehir manzaraları eşliğinde gün boyu denize

İsrailli top model Bar Refaeli, uzunca bir süredir birlikte olduğu

. arama sonuçları – Turizm Gazetesi – Turizm Tatil Seyahat.com

Yorum Yaz