Online Kıyafet Alışverişi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Online Kıyafet Alışverişi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sizlere bugün online alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken tam 15 tane kuraldan bahsedeceğim. Daha doğrusu bunlar kural değil ama bunlara dikkat ederseniz kesinlikle daha verimli online alışveriş yapabileceğinizi düşünüyorum bir kaçınız çoğunuz hatta zorlanıyor? Evet, en önemli şey kumaş, kumaş derken neden bahsediyordun?

Kumaş kalitesinden bahsediyorum. Sağlıklı kumaş olmasından bahsediyorum. Sağlık içeriklerini doğal kumaşlardan yana olduğumu zaten çok anlattım. Olabildiğince sentetik olmayan kumaşlar, doğal kumaşlardan gardrop oluşturmaya çalışın, alışveriş yaparken bolca dikkat edin. Yani böyle pamuklu kumaşlar olsun polyesterden birazcık uzak olsun bir kazak alırken mesela yünün içeriğinin çok olmasına dikkat edebilirsiniz. Gerçi bunu mağazadan yaparken de önemsememiz gerekiyor ama şimdi elinizle dokunmadığınız içinde birazcık risk faktörü var.

Peki ben bunlarla uğraşamam daha kolay bir yöntem söyle derseniz de dolabınızda bakın ve sevdiğiniz ve giydiğinizde iyi hissiyat veren kumaşların içeriklerine bakın o kıyafetlerin şirketlerine baktığımızda o etiketleri aklınızda tutun ve benzer içerikte alışveriş yapabileceğiniz parçaları online seçmeye çalışın. Ya ne kadar yüzdeleri birbirine yakınsa o kadar dokuları birbirine yakın demektir. Bu şekilde rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz.

Online Kıyafet Alışverişi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler ResimleriÜzerindeki bedene dikkat edin. Her sitede özellikle beden ölçülerinin tablosunu göreceksiniz, isterseniz oradan kendi ölçülerinize göre hangi beden olduğunuzu ölçebilirsiniz. Çünkü her sitede bu mevcut işte göğüs ölçüsü nedir, omuz nedir, bel ölçüsü nedir? Bunların hepsi zaten mevcut ama biliyorsunuz ki bu kalıplardan kalıplara değişen bir şey. Bu yüzden de mankenin üzerindeki beden şimdi mankenler kaç beden giyer x giyerler. Şimdi o insan manken bedenine geldiyse demek ki burada bir problem var, kalıp birazcık dar olabilir.

O zaman kendinizden bir beden daha büyük bir şey almanızı tavsiye ederim. Bu şekilde takip ederseniz hiçbir zaman gelen ürünü geri göndermek zorunda kalmamış olursunuz. Mutlaka ama mutlaka alışveriş yapmadan önce dolabınıza bakmayı unutmayın. Çünkü online alışveriş bir çılgınlık bir tane bir şey görüyorsunuz sonra onun üstündeki parçayı arıyorsunuz, buluyorsunuz sonra onun altında kombinleri buluyorsunuz, arıyorsunuz ve hepsini almak istiyorsunuz. Bu süreçte iken de mutlaka, mutlaka dolabınızdaki parçaları unutacaksınız. O nedenle alışverişe başlamadan önce dolabınızı bir karıştırın, özellikle benim kendimde yaptığım şey bu.

Ben eksik listesi veriyorum her sezon başında. Yani şunlar şunlarla giyebileceğim bir tane de şöyle bir şey olursa çok iyi olur diye bir eksik listesi belirliyorum ve ona göre online da olsa mağazadan alışverişte olsa o şekilde yapıyorum.

Trendlere boğulmayın her zaman kapsül diyebileceğimiz senelerce kullanabileceğiniz böyle anahtar parçaları almaya çalışın. Stilinize uygun parçalar almaya çalışın. En önemli şeylerden bir tanesi bu, kendinizi riske atmayın hiç alakalı olmayan bir şeyi gidip almayın. Çünkü o kişiden kişiye değişir. Özellikle görüp de karar verdiğinizden bahsediyorum. Yani birini görüyorsunuz çok güzel gözüküyor, onu almak istiyorsunuz ama onun stilin de güzel, onun bedeninde güzel, onun tipinde güzel sizde güzel durmayabilir. O yüzden böyle şeyleri alarak kesinlikle alışveriş yapmayın.

Önemli olan sizin stiliniz sizin hayatınız, sizin bedeniniz bunlara uyan şeyleri bulmaya çalışın. Mankenin üstündeki bütün kombini almak yok. Bu bir masraftır muhtemelen zaten mankenin üzerindeki birkaç parça sizin dolabınızda mutlaka vardır, olmadı, benzerleri vardır. O yüzden kesinlikle ama kesinlikle kafanızda kombinleyemediğiniz dolabınız da birbiriyle uyumayacak şeyleri almıyorsunuz. Mankenin üzerindeki tüm kombini almıyorsunuz. Bunların hepsi para tuzağı.

Eğer ki yoğun bir alışveriş yapıyorsanız, birkaç parçadan oluşan bir alışveriş yapıyorsanız mutlaka, mutlaka sepete attığınız ürünlerin birbirileriyle giyilebilir olmasına kullanılabilir olmasına dikkat edin. Atıyorum 2 tane bluz, bir tane pantolon, bir tane çanta aldığınız bakın bakalım bunlar birbirleriyle uyumu birbirleriyle giyebilecek misiniz? Çünkü 6 parçalık, 5 parçalık bir yatırım yaptığınızda bir sonraki aylarda belki de hiçbir şey alamayacaksınız. Aldığınız parçalarda sadece spesifik bazı şeylerle giyilebiliyorsa işte burada problem var demektir. O aldığımız parçaların birbiriyle uyumlu olmasına mutlaka dikkat edin.

Birde şöyle bir şey var size kafanızda oluşturun dediğim konu bu sepetinizde bir ürün attınız o ürün bir bakın düşünün dolabınızın en az 3 parçayla kombinleniyorsa satın almanız lazım. Tek bir pantolonla hem de şortla kombinleyebiliyorsanız dolabındaki parçalardan bahsediyorum, onu alabilirsiniz ama hayalinizde düşünüp bunu da şöyle bir parçayla kombinlerim onu da satın alırım diye o parçayı alırsanız o parçada çürür arkadaşlar. Bu işin sistemi budur dolabınızda kenarda durmayacak. Kombine hazır kafanızda şununla giyeceğim. Ben buna kesinlikle ihtiyacım var dediğiniz şeyleri alıyorsunuz. Asla başka bir şeyler almıyorsun.

Önemli bir tek noktadan bahsedeceğim. Şimdi kıvrımlı vücut hatlarına sahip iseniz bu ne demek balıketli olabilirsiniz. 38-40 ve üzeri bedenler olabilirsiniz veya 36 beden olup ama balıketli bacaklara sahip de olabilirsiniz. Parçalasın vücut ölçülerinize, uyumasına dikkat edin. Manken bedeni de burada önemli faktör elastan dediğim şey ne diyorsanız da bu içerisindeki lastik oranı yani kıyafetin genişliğebilme özelliğinden bahsediyor. Elastan derken ve çoğunuz ilk olarak da bilirsiniz bu konularda kasma yapar. Mesela blues da yoksa tişörtte yoksa veya işte alt bedende elastan yoksa da bacakları açmakta zorlanırsınız ve kıvırmak da zorlanırsınız.

Diz kapaklarını kıvırmak da zorlanırsınız bilginiz olsun. Bundan daha önce bahsetmiştim ama bir başkasında gördüğünüz şeyi beğenip ve aldanıp satın almayın. Çünkü sizin yaşamınıza, stilinize, renk tonuna dahi uymuyor olabilir. Biliyorsunuzki cilt alt tonlarımız renklerimiz var, stillerimiz var. Bunlara uyan şeyler bulmaya çalışın. Şimdi önemli kısımlardan bir diğeri de vücut şekliniz vücut şeklinizi bilmiyor olabilirsiniz. Bu önemli bir şey değil yani şöyle değil, tabiki önemli de çok büyük bir alış veriş yapmanız gerekiyorsa dolabı tamamen yenilemeniz gerekiyorsa evet en ince detayına kadar girmesini bilmelisiniz. Hatta bir danışmanlık hizmeti almalısınız diye düşünüyoruz ama dolabınıza bir parça alacaksınız, beğendiniz ve bunun vücut tipinize olup olmayacağını kestiremiyorsunuz.

Birincisi online alışveriş yaparken riske girmeyin yani hiç denemediyseniz vücudunuzda hiç görmediğiniz bir parçayı satın alma. Dolabınızda bakın mesela bir pantolon alacaksınız. Hangi kesimler dolabınızda aldığımız parçalara bakın ve benzer kesimlerdeki parçaları online almaya çalışın, içerik talimatlarına bakın kesimine bakın aynı gibiyse muhtemelen sizin vücudunuzda o şekilde duracaktır. Hala dolabınızda ise ve severek giyiyorsanız zaten o kesim size olmuştur arkadaşlar. O yüzden buna dikkat ederek alışveriş yapmaya çalışın. Kesimlerin ne olduğunu size ne yakıştığını bilmiyorsanız da mutlaka danışmanlıktan yararlanın.

Ama dolabınızda sizinde kendinize yakıştırdığınız parçalar vardır. Onlardan giymeye çalışın risk almayın. Eğerki mağazadan alışveriş yapıyorsanız ve bir deneme fırsatınız varsa evet tabiki bir risk alıp onu kabine götürüp deneyip bu sana bu size oluyor mu olmuyor mu? Onu da gözle görebilirsiniz ama onlarda böyle bir problem var. O nedenle yani deneme problemi var. O yüzden alışveriş yaparken buna mutlaka dikkat edin. Talimatları uyguladığınız da zamansız diyebileceğimiz bir şey vücut tipinize uyuyor işte nebileyim. Renk tonumuza, stilinize her şeyinize uyuyor o parçayı artık gidip satın alabilirsiniz değil mi? Ya da online sipariş edebilirsiniz.

Yorum Yaz