Diş beyazlatma yolları

Diş ağartma ya da diş beyazlatma hepimizin merak ettiği peşinde olduğu bir konudur. Güzellik bakımlı ve inci gibi dişlerle başlar. Dişler değişik yöntemlerle birkaç ton beyazlatılabilir. Diş minesine uygulanan jel ve macunlar ile dişler beyazlatılabilir. Bu işlemlerin bazıları diş minesine zarar verir. Bu yüzden diş beyazlatma kararı verildiğinde uzman bir doktora başvurmak en doğrusudur. Diş beyazlatma yolları tercih edilirken doktor ile beraber karar verilmelidir. Yanlış kararlar yanlış ve istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu sonuçlar diş minesinin zarar görmesi olabilir ki bunun geri dönüşü olmayacaktır.

Doğal yollarla diş beyazlatma yöntemleri tercih edilerek dişleri risk etmemek de mümkündür. Diş hekimlerinin de tavsiyesi ile çilek, portakal, elma sirkesi ve limon tüketmek dişleri beyazlatır. Diş beyazlatma yolları olarak sayılan besinlere süt, somon balığı, susam yağı, su ve brokoli de sayılabilir. Bu besinleri tüketmek dişleri güçlendirir. Bunun dışında haricen diş ve diş etlerine masaj yapılabilir. Lifli ürünler tüketmek dişlerde lekeler oluşmasını engeller.

Haricen kullanılan karbonat, sofra tuzu ve gliserin de dişlerde bakteri oluşumunu engelleyerek dişlerin beyaz ve sağlıklı olmasını sağlar. Dişleri çay, kahve ve kola gibi ürünler ve özellikle sigara kısa sürede sarartır. Bu tür ürünlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Diş beyazlatma yolları arasında hekimlerin uyguladığı yöntemler de kesin sonuçlar oluşturur. Hekimler muayenehane ortamında dişlere bir ilaç sürüp ışık kaynağı altında beyazlatma yöntemi de daha kısa sürede sonuç alınan bir yoldur.

Yorum Yaz