YEMEK YEME ALIŞKANLIĞINIZI DÜZENLEYİN

Bayram tatilinde yeme içmeyi biraz abartmış olabiliriz. Sonrasında sağlık problemleriyle karşılaşmamak için Uzman Diyetisyen Burcu incenin beslenme önerilerine dikkat etmekte fayda var. Bu sene kurban bayramı tatil havasında geçti ve bu süreç boyunca tüketilen kurban etleri, tatlılar, börekler sonbahar yorgunluğu ile birleşince sonucunda halsizlik, uyku hali, şişkinlik, hazımsızlık ve kilo alma problemi de kaçınılmaz hal alıyor.

Peki bu süreç sonrasında beslenme rutinimizi nasıl değiştirmeliyiz? Öncelikle doymuş yağ ve kolestrol içeriği yüksek olan kırmızı etten bir süreliğine uzak durulmalı ve bunun yerine beyaz et tercih edilmeli. Beyaz eti de tüketirken kızartma, kavurma gibi yöntemler yerine buğulama, ızgara ve haşlama yaparak tüketerek vücudumuzun dinlenmesine yardımcı olabiliriz.

Protein ihtiyacını kurubaklagillerden karşılamak da bu süreçte önceliğimiz olmalı ve sebze tüketimi artırmaya özen gösterin ve her öğününüze eklemeliyiz. Yeme alışkanlıklarımızı belirli bir düzene sokarken su içmeyi de asla ihmal etmemeliyiz.

Vücudun temizlenmesinde ve yenilenmesinde başrol oynayan suyun özellikle kırmızı et tüketiminin arttığı süreçlerde daha da önemli hale-geldiğimi unutmamalıyız ve günde mutlaka 10-1 2 bardak su tüketmeye özen göstermeliyiz.

Bayram boyunca yorulmuş olan karaciğerin dinlenmesi ve arınmasını sağlama^ yorgunluk hissiyle başa çıkmak, kan şekerinin düzenlenmesi, cildin güzelleşmesi ve daha sağlıklı, formda bir vücuda sahip olmak için beslenme düzeninize dikkat etmeniz ve aynı şekilde takip etmeniz oldukça etkili olacaktır.

YEMEK YEME ALIŞKANLIĞINIZI DÜZENLEYİN Resimleri
YEMEK YEME ALIŞKANLIĞINIZI DÜZENLEYİN_5.jpg

YEMEK YEME ALIŞKANLIĞINIZI DÜZENLEYİN_7.jpg

YEMEK YEME ALIŞKANLIĞINIZI DÜZENLEYİN_8.jpg

 

Yorum Yaz