Vucut Yapısına Göre Elbise Seçimi

Merhaba değerli 3kmoda.com takipçileri sizler için vücudunuza uygun kıyafetleri bir araya getirdik. Vücüt Hatlarınızı sergilemekten Korkmayın Bağdat cad. eski evimin karşısında, modayı yakından izleyen bir mağaza var. Vitrinde göz alıcı renklerle bezeli, bedene tam oturan giysiler içinde mankenler sergileniyor. Asla bir şeyler almayacağım türden: Uzun süredir gri, bej ve siyah renkli eski püskü, bol kazaklar ve etekler giyiyordum ama birkaç yıl önce bir gün, yeni bir şeyler almam gerektiğine karar verdim. Evin tam karşısındaki son moda o mağazaya gittim. Giysilere şöyle bir göz attım ve hemen her zamanki gibi bana iki beden büyük bir iki pantolon ve kazak seçtim ve denemek üzere kabine girdim.

23b3dce2-5e79-4aac-b878-bfa172d13661

Kabinde ayna yoktu, mecburen katlanır kapıyı açıp, oramdan buramdan etiketler sarkar vaziyette, mağazanın göbeğindeki boy aynasına yöneldim ve kendimi incelemeye koyuldum. Tezgâhtar kadın da beni inceliyordu. Hoş bir kadındı, şıktı ve göz korkutan bir hali yoktu. Kibar bir tavırla, “Bir öneride bulunabilir miyim?” diye sordu. Giysilerin altını üstüne getirdi ve seçtiklerimin birer küçük bedenini bulup getirdi. Kesinlikle olmaz, dedim, bu çok dar. Bana öyle bir baktı ki… Tam olarak ne dediğini hatırlayamıyorum, o yüzden farklı kelimeler kullanacağım, ama onunkiler çok daha diplomatikti: “Büyük beden giysilerle kimseyi kandıramıyorsunuz. İnsanlar hala göğüslerinizin ve kalçanızın büyük olduğunu fark edebilir. Ayrıca böyle hiç de hoş görünmüyorsunuz.” Haklı olduğunu biliyordum ama büyük beden giysilerle kendimi daha rahat hissediyordum. “Merhaba millet, şehvet dolu bir vücudum var, gelin bakın” diyen giysiler giyme isteğim yoktu. Bir şey almadan çıktım mağazadan.

af5b63d9-1714-4ff0-be72-2ff3df3b6079

Eve gelince dolaptan giysilerimi çıkarıp yatağa yaydım ve yatak odasındaki aynanın karşısına geçip hepsini bir bir denedim. Tezgâhtar neden söz ettiğinin farkındaydı. Giysiler beni dokuz kilo fazla gösteriyordu. Evet, aptalca, açık saçık kadınlarıyla Marie Claire dergisinden fırlama bir hikâyeye benziyor, daha sonra ne olduğunu anlatayım size: Mağazaya gittim yeniden ve tezgâhtardan benim bedenime uygun birkaç giysi bulmama yardım etmesini istedim. Getirdiklerini satın aldım. İlk kez, vücut hatlarımı saklamak yerine sergileyen giysilerle güzel göründüğümün farkına vardım.

70efa21d-d02f-4282-ba7a-27ac7b4180ef

Giysilere ilgi göstermeye başlamam ve Vogue, M arie Claire ve Harper’s Bazaafın sayfalarım (moda yazıları ve reklâmlara uzun uzun bakarak) çevirme alışkanlığını edinmem çok uzun sürmedi. Yukarı Broadway’de, kadın giysisi satan bütün mağazaların vitrinlerine tek tek ve dikkatle bakmaya başladım (Üsküdar’ın dev bir alışveriş merkezi olduğu düşünülürse, bu türden mağazalardan çok var). Giderek artan sıklıkta mağazalardan birine giriyor ve envai çeşit giysi satın alıyordum. Bana çok yakışan bu giysilere sahip olmak dönüştürücü bir güce sahip hem iyiye, hem kötüye doğru. Bedenimle aram daha iyi artık ve bedeninden emin biri oldum. Detaylı resimlere galerimiz den göz atabilirsiniz yorumlarınızı bizlerden esirgemeyiniz…

Yorum Yaz