SANAL GERÇEKLİK

FAZLA KAFEİN BAZEN HARİKALAR YARATABİLİR

YAKIN TARİHTE TÜM DÜNYAYI KASIP KAVURACAK BİR TEKNOLOJİ VAR: SANAL GERÇEKLİK.

HALİ HAZIRDA KULLANILDIĞI BİRÇOK ALAN, GELİŞTİRİLEN YEPYENİ UYGULAMALAR MEVCUT. SİZİ, TÜRKİYE’DE BU TEKNOLOJİYİ ALIP ÇOK İLERİYE TAŞIYACAK BİR EKİPLE TANIŞTIRALIM.

yılında kurulan Overdose Caffeine’in ofisi Kadıköy’de, Bahariye’ye çok yakın, genişçe bir mekan. Kocaman salonun cam kenarındaki masa, ufak tefek tamirat işlerine ayrılmış; üzerinde onlarca devre parçası, çipler ve kablolar duruyor. Kafanızı sola çevirdiğinizde karşınıza çıkan koltuk takımında biri, görülmüş en derbeder Süper Mario olmak üzere birkaç pelüş oyuncak, sanal gerçeklik gözlükleri ve broşürler var.

Arkadaki uzunca masada da bir adet Commodore 64 göze çarpıyor ve şirketin kurucularından Tolga Özuygur’un dediğine göre hâlâ çalışıyor.

Overdose Caffeine’in asıl uğraşı bilgisayar oyunu programlamak, özellikle de çok oyunculu oyunlar. Şirketi kurduktan sonra bir yandan kendi oyunlarını geliştirirken diğer yandan uluslararası bazı şirketlerle birlikte yeni oyunlar üzerine çalışmışlar. Şu anda ise tüm dikkatlerini sanal gerçekliğe vermiş dürümdalar. Sanal gerçeklik donanımlarının, oyunlar için üretilmiş platformlar olduğunu söyleyen Tolga Özuygur, özel olarak mimari sanal gerçeklikle ilgilendiklerini belirtiyor. Mimarlık ofislerinden gelen projeleri, içinde sanal gerçeklik ile gezilebilen simülasyonlara çeviriyorlar.

Bu teknolojiyi duymuş, hatta inceleme fırsatı bulmuş bile olabilirsiniz. Ancak Overdose Caffeine’in yarattığı fark, işe kattıkları süratte gizli. Mimari projeleri sanal gerçeklik simülasyonlarına dönüştürebilmek mevcut teknolojiyle haftalar, bazen aylar sürerken, geliştirdikleri teknolojiyle bu süreyi birkaç güne indirebiliyorlar. Aynı zamanda yazdıkları kod sayesinde, ortaya çıkan simülasyonları, kablolu sanal gerçeklik gözlüklerini kullanmaya gerek kalmayacak şekilde optimize edebiliyorlar. Dolayısıyla Oculus’un Samsung ile geliştirdiği kablosuz Gear VR gözlüğüne telefonunuzu takmanız, yepyeni ve gerçekçi bir dünyanın içinde gezmeniz için yeterli.

Bu deneyimi hiç yaşamamış olanlar için, şimdi gözlerimizi kapatıp birlikte hayal etmeye çalışalım: Kocaman bir gözlüğü gözünüze taktınız. Bir evin girişindesiniz ve orayı gezeceksiniz. Aslında ortada ‘gerçek’ bir ev yok. Kağıttan, çizimlerden ve eskizlerden sanal dünyaya aktarılmış bir görüntü karşınızdaki. Elinizde ise orada hareket etmenizi sağlayacak, birkaç tuşu olan bir kumanda var. İleri tuşuna bastıkça ilerliyor, kafanızı çevirdikçe etrafı inceleyebiliyorsunuz. Oyun oynar gibi. Öyle bir gerçeklik ki bu. mutfaktaki bulaşıklardan yatak odasındaki katlanmış yorgana kadar her detay orada.

Overdose Caffeine şu sıralar mimari odaklı çalışıyor ve her geçen gün. bu sektörde ileriye dönük yaratıcı projeler üretmeye devam ediyor. Çok yakın bir tarihte, bir inşaat şirketi örnek daire yapmadan sanal gerçeklik yardımıyla insanlara dairesini gezdirebilir ya da bu teknoloji, uzak mesafeler söz konusu olunca yardıma koşabilir. Tabii bir yandan eski günleri de unutmuyorlar. Sanal gerçekliğe bu denli yoğunlaşmadan önce uğraştıkları oyun programlama ve robotik sistemlerini de gün geçtikçe sanal gerçekliğe paralel şekilde ilerletmek, o alanlarda da yeni projeler üretmek niyetindeler.

Onlar sanal gerçekliği oyunlara da taşıyadursun. siz bu esnada şirketin hali hazırda oynanabilir oyunlarından The Note’u. karakterinizin özelliklerini, ne yapacağınızı hatta hangi tuşlarla oynayacağınızı bile bilmeden oynayabilir veya Pocket Fleet ile internet üzerinden gerçek zamanlı uzay savaşlarında kaybolabilirsiniz.

SANAL GERÇEKLİĞİN EN ÇOK BEKLENENLERİ

ı.LONDON HEIST: GETAWAY

Silahlar ve haydutlarla dolu Londra sokaklarına hazır olun. Yayınlanan videosu bile oldukça rahatsız edici olan, birçoklarına Oyun sektörünün geleceği VR dedirten ’London Heist: Getaway’. sanal gerçeklikle daha da çarpıcı olacağa benziyor.

2. RIGS: MECHANIZED COMBAT LEAGUE

Sanal gerçeklikle yakın geleceğe buyurun.

Bir robotun içinde olduğunuz oyunda, mücadelenizi spor arenasında veriyorsunuz. Ekip olarak yeni taktikler de geliştirebileceğiniz oyun sizi geleceğe davet ediyor.

3. BATMAN ARKHAMVR

Playstation VR. Ekim’de piyasada olacak ve ‘Batman Arkham VR’ın duyurulması heyecanlanmamız için yeterli. Çok yakında Bruce Wayne’in rüzgarda savrulan pelerinini hissedebilecek. Batcave’de özgürce dolaşabileceksiniz.

SANAL GERÇEKLİK Resimleri
SANAL GERÇEKLİK_3.jpgSANAL GERÇEKLİK_2.jpgSANAL GERÇEKLİK_0.jpgSANAL GERÇEKLİK_7.jpg

Yorum Yaz