PINAR GÜRSOY Kimdir? Resimleri Fotoğrafları

Metin Gürsoy; oldukça renkli, hareketli, yenilikçi, ilklere imza atan, ses getiren projeleriyle başarılarını perçinleyen bir halkla ilişkiler ve reklam ajansı. 2 kardeş olarak hizmetlerine devam eden ajansdan, Pınar Gürsoy bu ay portre konuğumuz. İşini çok iyi yapan, çözüm odaklı projelere imza atan bu harika kadın aynı zamanda herkesin çok sevdiği ve takdir ettiği Metin’in diğer yarısı… Röportaj Mukaddes Kaya Güney Bugüne kadar kariyer planlamanızda neler yaptınız? Uluslararası İlişkiler okudum ve hiç bir planlama yapmadan, tamamen şans eseri Bilfar Holding’de “Product Manager” olarak işe başladım ve çok kısa bir süre içerisinde Kozmetik Grubunda Pazarlama Müdürlüğüne yükseldim. Buradan Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Evyap Grubu’na transfer oldum. Toprak Holding’de uzun süre üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra Metin’in ısrarlarına dayanamayarak Grup Başkan Yardımcılığı görevimden istifa ederek onun firmasına geçtim. Ben geçtiğimde Metin’in şirketi ‘METİN GÜRSOY PR & MARKETING’ ismi altında Türkiye’nin ilk Fashion PR yapan şirketiydi.

Ben PR’ın Türkiye’de yapılış biçimini gördükten sonra PR işinin bizim genetiğimize hiç uygun olmadığını görüp, ajansı reklam ajansına ve daha sonra da 360 Marketing ajansına çevirdim. Şu an neredeyse müşterilerimizin yarısının sadece reklam ajansıyız. PR işlerini ise bizim için güvendiğimiz bir iş ortağımızla beraber yürütüyoruz. Ajansınızı ne zaman kurdunuz, adı nedir, anlamı nedir? Ajansı kardeşim Metin Gürsoy 2004 yılında kendi ismi altında kurdu. Çünkü Metin’in geçmişi televizyon, radyo ve yazılı basından gelmektedir. Uzun yıllar Paris’te yaşadı ve Show TV’ de çalıştı. Esquire. CosmoGirl. Ali dergisi için yazılar yazdı ve halen Elle dergisi için yazılar yazmakta. NTV, Kanal 6. Show Radyo’da programlar yaptı ve sundu. Bennu Gerede ile o yıllarda ülkemizin ilk avant-garde moda çekimlerine imza attılar. Dolayısıyla burada edindiği dostları şu an önemli medya araçlarında yöneticiler. Metin’e çok güvendikleri için onu sadece bir PR uzmanı olarak değil, yakın arkadaşları olarak da görüyorlar. Bu yüzden diğer PR ajansları arasından sadece yaptığımız kaliteli işlerle değil, ismimizle de ayrışmak için Metin kendi adını ve soyadını koydu. Nasıl hizmetler veriyorsunuz, iletişimin anlamı size göre nedir? Biz 360 Marketing yaklaşımını Türkiye’de tam anlamıyla uygulayabilen bir ajansız.

Bunu da laf olsun diye söylemiyorum. Üstelik bizim işe başlama noktamız, önce markanın konumlandırmasını yapmaktan geçiyor. Daha sonra müşterinin ihtiyacı hangi alanlarda belirleniyorsa, ihtiyacına göre PR, event. sosyal medya, lobi, reklam kampanyası. TV reklamı, medya alımı, gerilla PR hizmetlerini veriyoruz. Tüm bu saydığımız alanlarda şirket içinde o işin başında yer alan bir yöneticimiz var. Paris ve Londra’da ise iş ortağı iki ajansımız bulunuyor, Metin’in hayatının yarısı zaten Paris’te geçiyor. Kısacası burası marka konumlandırmayı kendine ilke edinmiş harika bir reklam ajansı. Marka konumlandırma konusunda dünyanın bir numarası da isveçlilerdir. Metin, dünyanın en iyi marka konumlandırma okullarından birinde bu işin ayrıca eğitimini gördü. Şu an Metin Gürsoy’un konumlandırmasını yapıp başarısız olan bir tek marka yoktur. Yeter ki müşteri sabretsin çünkü Türkiye’de iş sahiplerinin en büyük eksiği sabırsız olmaları.

Müşteri portföyünüz kimlerden oluşuyor? Yapımız gereği düzenli 360 hizmet verdiğimiz, sadece ajans hizmeti verdiğimiz müşterilerimiz ve de yine lansman çalışmalarını yaptığımız pek çok müşterimiz var. Çok farklı alanlarda faaliyet gösteren müşterilerimiz var. Dünyanın bir numaralı lüks markası Hermes 360 hizmet verdiğimiz uluslararası bir marka. Yine ülkenin en büyük holdinglerinden Eroğlu Holding ve Loft Jeans (Şu anda da Yusuf Çim ile yaptığımız İlkbahar-Yaz kampanya çalışması devam ediyor.). Türkiye’de tek trikoloji merkezi olan Akademi Saç Terapi. Fransız Ticari Ateşeliği yani Business France bunlardan bazıları… Ve de pek çok yeni projelerimiz var; ülkemizin ilk kişiye özel yatak takımları markası Jonela. yine ülkenin konsept ürünler konusunda ilk olacak online satış platformu ‘SedaSaydam.Com’ gibi. Bunun yanında bize güvenen pek çok marka bize projeleriyle geliyor.

Son olarak Arzu Kaprol for Mudo. Acron SAP şirketinin sıfırdan kurumsal olarak marka, logo ve lansman çalışması. G20’ye damga vuran Hytera Telsiz Sistemleri gibi tüm pek çok marka içinde farklı dönemlerde hizmetler verdik ve dönem dönem büyük lansmanların hepsine Metin Gürsoy şirketi olarak imza En etkili iletişim size göre nasıl olmalıdır? Samimi, sağduyulu ve zevkli işler olmalıdır. Sadece PR yaratsın diye sosyal medyadan medet umanlar ve yine kısa dönemli çalışmalardan umut bekleyen müşterilerle iş yapmama gibi bir lüksümüz var. Yaptığımız işlerin değerini anlayan ve sabreden müşterilerimizle gerçekten önemli işlere imza atıyoruz. Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir? Şu an çok güzel müşterilerle birlikte reklam ajansı olarak ilerliyoruz. Çok yakında Metin Gürsoy kendi adını taşıyan çok özel bir marka yaratıyor. Hem de tekstil alanında, bekleyin Bugüne kadar yaptığınız işlerden unutamadığınız bir etkinlik var mı? Pek çok event var unutamadığımız ama bunlardan Hermes’in Nişantaşı’nda ilk mağazasının açılışı için yaptığımız işi. Fransız Sarayı’nda yaptığımız Silk Ball. Jotun boya için İstanbul Modern’in yanında kurduğumuz dev iglo çadırında yaptığımız işi. yine Hermes’in bazı özel müşterilerini mutluluktan şaşkına çevirdiğimiz oturmalı özel yemeğini. Absolut için yaptığımız Absolut İstanbul lansmanını. Borusan Oto Dolmabahçe Sahne Fikir ve uygulamasını. GAP+Filli Boya Ortak “Back To Blue” çalışmasını.

Hublot futbol takımları için yapılan lansman partisini, Art On Akaretler’de yapılan lansmanı ve LOFT için Semra Russell ile el ele verip yaptığımız kampanya çekimlerini unutamıyoruz. Ajans müşteri ilişkilerinde nelere dikkat edersiniz? Ajanscılık Müştericilik oyununun oynanmamasına dikkat ediyorum. Biz gerçekten markaların pazarlama departmanının bir uzantısı gibi çalışıyoruz. Bunda benim 20 seneyi aşkın müşteri tarafında çalışmış olmamın büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Bu tecrübe sayesinde yine müşterilerin gözünden ne demek istediklerini anlayarak ona göre her türlü çalışmayı önceden yapma şansımız oluyor. Bu da müşterilerimizi elbette ki çok mutlu ediyor. Kadınların bu sektördeki başarısının sebebi nedir sizce? Kadınlar daha tuttuğunu koparan bir yapıya sahip. Ancak PR sadece haber takibi ve davetlerde hosting yapmak anlamına gelmemeli. Burada maalesef bir algı kirliliği oluşmuş durumda. Biz birazda bu nedenlerle PR kısmında küçülmeyi Sizin başarınızın sırrı nedir? Biz iyi bir ekip olduk işin açıkçası. Metin işin daha çok ilişkiler ve yaratıcı tarafında ben de işin planlama ve organizasyon tarafındayım. Dolayısıyla bizim deneyimimiz aslında bizim en büyük sermayemiz. Ve de tabii ki iyi bir ekip kurduk ve yine bize angaje çok iyi partnerlerimiz var.

PINAR GÜRSOY Kimdir? Resimleri Fotoğrafları Resim Galerisi

Sonraki PINAR GÜRSOY Kimdir? Resimleri Fotoğrafları Resmi İçin Resmin Üzerine Tıklayın.


PINAR GÜRSOY Kimdir? Resimleri Fotoğrafları_6.jpgPINAR GÜRSOY Kimdir? Resimleri Fotoğrafları_10.jpgPINAR GÜRSOY Kimdir? Resimleri Fotoğrafları_22.jpg

Yorum Yaz