OSMAN BALCIGİL HAYATIMIN KİTAPLARI

Ela Gözlü Pars Celile kitabıyla bizi annesinin gözünden Nazım Hikmet ile tanıştıran Osman Balcıgil, başucu kitaplarını sıralıyor…

HUZUR

Ahmet Hamdi Tanpınar

“Türkiye gibi yenilikçilerle gelenekçilerin yüzlerce yıldır çatıştığı bir ülkenin çocuğuysanız, Tanpınar’a kulakvermeniz gerekir. Huzur gibi birçok eseri Tanpmar’m zaman zaman okuduğum kitaplarıdır.”

MEMLEKETİMDEN İNSAN MANZARALARI

Nazım Hikmet

“Bana ‘Ülkende ve dünyada neler olup bittiğini anlamadan, iyi bir yazar olamazsın’ diye düşündürmüştü. Bazı duygu durumlarımda kütüphaneme gider, Memleketimden însan Manzaraları’m alır, gelişi güzel okumaya başlarım.”

BUYUK UMUTLAR

Charles Dickens

“Eger Victoria döneminde Büyük Britanya’da ne olduğunu anlamak istiyorsanız, Dickens’ı es geçemezsiniz. Büyük Umutlar demektir Dickens. Beni çok etkilemiş bir şaheserdir. Hâlâ seve seve okurum.”

SANATIN OYKUSU

Ernst H. Gombrich

“Eğitimimi sanat üzerine yapmadım.

İktisat okudum. Sanat ihmal edilmeye gelmez. Sanatın Öyküsü, benim gibi bu alanın yabancısı olanlar için yazılmış bir kitap. Ayrıntılarda boğulmadan, sanatı sevip öğrenebilirsiniz bu muhteşem kitaptan.”

KİTAP OKUMA ZAMANI SADIK BEY

Pınar Kür, Can Yayınları, Aİ5

Usta yazarlardan Pınar Kür, orta sınıfın ve yaşın karanlık dünyasından Sadık Bey ile tanıştırıyor bizi. Sadık Bey’in sıradan hayatının karman çorman oluşuna tanıklık edeceksiniz.

GİZLİ YUZ

Orhan Pamuk, Yapı Kredi Yayınları, Aİ2

Orhan Pamuk’un yazıp, Ömer Kavur’un yönettiği Gizli Yüz filminin senaryosu ve filmden fotoğraflar bu kitapta bir araya geliyor. 1991 yılında birçok ödül alan Gizli Yüz’ü tekrar hatırlamak için…

HAYAT IŞIĞIM

M. L. Stedman, Pegasus Yayınları, A29

Sinemada izlediğimiz Hayat Işığım filminin kitabı Türkçe’ye çevrildi. İzlemediyseniz ilk önce mutlaka kitabını okuyun deriz. Sherbourne ailesinin dokunaklı hikâyesi için şimdiden mendilleri hazırlayın.

ARCTURUS’A YOLCULUK

David Lindsay, İthaki Yayınları, A23

Spekülatifkurgunun en önemli kitaplarından olan Arcturus’a Yolculuk ile, evren savaşında iyi ile kötü arasındaki çatışmayı güçlendiren bir yolculuğa çıkacaksınız.

OSMAN BALCIGİL HAYATIMIN KİTAPLARI Photo Gallery
OSMAN BALCIGİL HAYATIMIN KİTAPLARI_11.jpgOSMAN BALCIGİL HAYATIMIN KİTAPLARI_17.jpgOSMAN BALCIGİL HAYATIMIN KİTAPLARI_19.jpgOSMAN BALCIGİL HAYATIMIN KİTAPLARI_16.jpg

Yorum Yaz