Muhaymin Mustafa

Dünya Şampiyonası’nda Gümüş madalya sahibi U17 Yıldız Erkek Milli Takımı ve Anadolu Efes Oyuncusu

Avrupa’nın en iyisi seçildikten sonra finalde ABD’yle oynadık ve ikinci olup Gümüş Madalya’yı kazandık. Takımdaki herkes başka kulüplerde oynuyor. 40 günlük bir kampla bu sonucu çıkarttık.

Çok gururluyuz.

Türkiye’de basketbol dünyaya kıyasla ne durumda?

Performans açısından yurtdışı standarlarıyla aynı konumdayız. Tek farkımız ABD takımıyla. O da fiziksel olarak bizden daha üstün olmalarıyla alakalı.

Basketbol’un bir de akılsal kısmı var. Onu biraz anlatır mısın?

Maç boyunca hiç boş kalmıyorsun.

Fiziksel olarak sakin bir dakikadayken bile diğer hamleleri, takım arkadaşlarını ve karşıdaki oyuncuları hesaplaman gerekiyor. Bu yüzden basketbolda sürekli sayı olur. Bir hareketlilik vardır. Tansiyon hep yüksek olduğu için seyircilerin ve oyuncuların agresifleşmesine pek fırsat verilmez.

Doğa Koleji’nde son sınıfa geçtin. Üniversite için planın ne?

Basketbol benim için çok önemli.

Odamda üç tane topum var. Gittiğim her yerden basketbolla ilgili bir şeyler alırım. Türkiye’de profesyonel olmayan bütün altyapıların en iyi forveti seçildim. Bir sporcu olarak en iyisi olmak istiyorum. Ama üniversitede psikoloji okumak hayalim. Spor psikolojine çok ilgiliyim. Bize biraz Türkiye’ye geliş hikayeni anlatır mısın?

Annem ve babam Sudanlı. Kıbrıs’ta üniversitede okurken tanışmışlar. Kardeşim de ben de orada doğduk. Bu yüzden Türk vatandaşıyız. Sudan’dan milli takıma yolculuğum tamamen hayat sayesinde.

Muhaymin Mustafa Resimleri
Muhaymin Mustafa _6.jpg

Muhaymin Mustafa _3.jpg

Muhaymin Mustafa _0.jpg

Muhaymin Mustafa _5.jpg

Muhaymin Mustafa _2.jpg

Muhaymin Mustafa _1.jpg

Yorum Yaz