MELTEM GÜNDÜZ

Sağlık sektöründe iletişim çalışmaları yapmak ve yönetmek son derece zordur. Sektörün getirdiği engelleri; müthiş zekası, bitmeyen enerjisi, çalışkanlığıyla aşarak işini başarıyla sürdüren çok çalışkan bir profesyonel Meltem Gündüz. Esteworld Plastik Cerrahi Sağlık Grubu Kurumsal İletişim Müdürü olarak çalışan bu güzel kadına merak ettiklerimizi sorduk. Röportaj Mukaddes Kaya Güney İş hayatınızda bugüne kadar neler yaptınız? iletişim fakültesi mezunuyum. Eğitimimi tamamladıktan sonra kendimi yetiştirmek adına çeşitli basın organlarında çalıştım. Kendimi hazır hissettiğim bir zamanda da gelen bir teklif ile kurum tarafına geçtim. Uzun zamandır da kurum tarafında çalışmaktayım. Birbirinden farklı sektörlerde çalıştım. Son dört yıldır da sağlık sektöründe yer alıyorum. Pazarlama ve iletişimin sektörü yoktur zaten. Firmaların çoğu kendi sektöründen İletişimci istiyor aslında en büyük hata da burada başlıyor bence. Bir süre sonra sektörel körlük başlıyor ve yeniliklere kapanıyorsunuz, üretimi bırakıyorsunuz. Benim iş tecrübelerimin içinde tv haber muhabirliği var.

Gündem yaratmayı orada öğrendim. Çalışan bir kadın olmanın size getirdikleri neler oldu? Ülkemiz de çalışan kadın olmak zordur. Ataerkil toplum olduğumuzdan her şeyi kadınların kontrol etmesi gerekiyor bu yüzden aslında pratik olmayı, çözüm odaklı olmayı öğreniyorsunuz. Sorunlar karşısında sakin kalmayı ve hızlı çözmeye kodlanıyorsunuz. Kendinize bakıyor, sevdiklerinize vakit ayırıyorsunuz. Sosyal olmak, gündemi takip etmek ve sürekli kendinizi geliştirmek zorundasınız. Siyasetten, ekonomiden, modadan, spordan hep haberdar olmak zorunda kalıyorsunuz. Kısacası hayattan kopmuyor ve sürekli kendimi yenileyip, geliştirmeme neden oluyor. Bence her kadın çalışmalı ve bir şeyler üretmeli, kendi ayakları üzerinde durabilmeli. Özellikle bizim ülkemizde kadınların söz sahibi olabilmesi için çalışması gerekmekte. Sağlık sektöründe kurumsal iletişim yapmak zordur. Siz nasıl başardınız, nasıl planlıyorsunuz, bir ilki başardınız diyebilir miyiz? Öncelikle çok teşekkür ederim, sizler tarafından takdir edilmek bizler için önemli. Sağlık sektörü, yasakları en çok olan sektörlerden biri.

Tüm sektörler için de aslında aynı değerler geçerli. Hedef kitlenizi belirleyip iyi analiz ederek yolla çıkmanız gerekiyor. Onların alışkanlıklarına uygun şekilde planlama yapıp doğru mecralar ve doğru mesajlarla strateji belirlenmeli ve tabi yöneticilerle de aynı dili konuşuyor olabilmelisiniz, iletişim çok bütçe harcamaktan değil doğru zamanda, doğru yerde olmaktan ve süreklilikten geçiyor, kısa süreli değil düzenli iletişim başarıyı getiriyor.Biz yasaklarımız çok olduğundan kendi mecralarımızı kendimiz belirliyoruz. Stratejimizi başka firmaların kullandığı başarılı olduğu yöntemler üzerine değil, kendi markamıza uygun planlayarak (risk alarak) hayata geçiriyoruz.Her markanın iletişim planı farklıdır ama genelde herkes standart kurgular üzerinde hareket ediyor ve bu yüzden de projeler istenilen geri dönüşümü sağlamıyor, iletişimin fazlası ve agresifi hedef kitleyi korkutuyor, azı ise markayı unutturuyor. Kısacası markanın ihtiyacına göre yıllık planlama yapıp ilerlemek gerekiyor, iletişim ve pazarlamanın sektörü yoktur aslında, bu branşlarda başarı her sektöre uygun planlama yapabilen, işini seven insanlardan geçiyor. Sanırım ben de onlardan biriyim. İşimi büyük bir aşkla yapıyorum.

Güzellik sizce nedir? Ben doğallıktan yanayım, doğal olan her şeye hayranım. Bence güzellik de doğal olandır, birilerine benzemek ya da yapay olmak değildir. Biz yaptığımız tüm dokunuşları sağlıklı yaş almak adına yapıyoruz, insanların doğal görünüşlerine zarar vermeden en uygun olan çizgileri uygulamaktayız. Güzel olmak için neler yapmalıyız, kadınlar ve erkekler en çok neye müdahale etmek istiyor? Güzel olmak için her şeyden önce kendimize vakit ayırmayı ihmal etmemeli, ertelememeliyiz. Düzenli olarak cildimizi ve makyajımızı temizlemeliyiz. Biz kadınlar biraz fedakarız kendi zamanımızdan çalıp hep sevdiklerimize zaman Biz yaplığırmz tüm dokunuşları, sağlıklı yaş almak adına yapıyoruz.,, ayırırız. Güzelliğin temelinde sağlıklı bir cilt yazıyor. Kadınlar yaşlanma çizgileri ve sarkma sorunlarına karşı önlemler almak istiyorlar. Erkeklerin ise önceliği saçlarını korumaktan geçiyor. Gençlerde ise ilk tercih rinoplasti oluyor. Esteworld olarak neler yapıyorsunuz? Biz Esteworld olarak branş hastanesi ünvanına sahibiz. Tüm çalışmalarımızı buna uygun ve etik şekilde yapıyoruz. Tüm dünyadaki yenilikleri ve teknolojileri takip ediyor ve ülkemize getiriyoruz.

İnsan sağlığına önem veriyoruz. Dünyada 32 ülkede temsilciliğimiz var ve bunları daha da arttırıp ülke ekonomimize katkıyı daha da artırmak için çalışıyoruz. Sadece kitle iletişimi değil iç iletişime de önem veriyoruz. En etkili iletişim size göre nasıl olmalıdır? Sade, anlaşılır ve direk olmalı. Mesajı net çalışmalar her zaman hedefine ulaşır. Gündem ile uyumlu tüm stratejiler başarıya ulaşır. Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir? En iyi bildiğim kendi alanımda çalışmaya devam edeceğim. Sağlık sektörü içinde olmayı çok sevdim. Rekabet ve yasaklar çok fazla. Bu yüzden sürekli üretmek ve yeniliklere yer vermeniz gerekiyor. Bu da hep güncel olmanızı sağlıyor. Sanırım bu sektörde gelebileceğim en iyi yerlere gelmeye çalışacağım. Bugüne kadar yaptığınız işlerden unutamadığınız bir etkinlik var mı? Fiba Emeklilik ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bir sosyal sorumluluk projemiz var. Kadın kanserlerine yönelik farkındalığı artırmak için her ayın son perşembesini “öz muayene günü’ olarak belirledik.

Tüm sosyal mecralarda paylaştık ve çok güzel sonuçlar aldık. Bizim ilk sosyal sorumluluk projemiz olduğundan bizdeki yeri ve önemi büyük. Bir de iç iletişim olarak yaptığımız bir çalışmamız var. Bu kış Kartalkaya’ya Esteworld ailesi olarak gittik ve hep beraber board yapmayı öğrendik. Çok eğlenceli ve unutulmaz bir aktivite oldu. Biliyorsunuz iletişim sadece kitle iletişimi değil aynı zamanda iç iletişim de yapıyoruz. Ekibimizin gelişimine destek olacak çalışmalar planlıyoruz. Başarınızın sırrı nedir? işimi aşkla yapıyorum, işime ve kendime yatırım yapıyor sürekli araştırıp dünyayı takip ediyorum. Her şeyden önemlisi iyi bir dinleyiciyim. Kurumumun ve tüketicinin ihtiyaçlarını dinliyor, rakip analizi yaparak planlama yapıyorum. Pazarlama iletişimi yaparken yenilikleri ve teknolojiyi kullanıyorum. Yenilikleri deneyerek risk almaktan korkmuyorum.

MELTEM GÜNDÜZ Resimleri
MELTEM GÜNDÜZ_8.jpgMELTEM GÜNDÜZ_10.jpgMELTEM GÜNDÜZ_9.jpgMELTEM GÜNDÜZ_14.jpg

Yorum Yaz