İstanbul Modern

KADIN SANATÇILARIN KORUYUCU MELEKLERİ

2011’de İstanbul-Venedik bienalinin İstanbul Modern ayağında Türkiye’yi de ziyaret eden feminist sanat grubu Guerilla Girls, ilk defa İngiltere’de işlerini sergileyecek. Peki bu neden önemli? Çünkü Guerilla Girls, kadın sanatçılara yeteri kadar yer vermeyen ve onları sahiplenmeyen galeri ve müzeleri tam tersi duruma zorlamak için kuruluyor. It Is Even Worse in Europe sergisi, Whitechapel Gallery Londra’da 1 Kasım – 5 Mart arasında.

Kılzar soruyor, “Kadınlar müzelerde yer almak için çıplak mı olmak zorundalar?”

Sarayın bahçesindeki can yeleklerinden oluşan enstelasyon, cidden tüyler ürpertici.

AI, UTANÇTAN NE ÇIKARIR?

Bu sorunun cevabı her zaman olduğu gibi yine sanat! Çok konuşulan, can yelekleri enstalasyon çalışmasını Viyana’daki Belvedere Sarayı’na taşıyan Ai Weiwei bu işi için şöyle diyor, “Bireylerle çok bağlantılı çünkü kaçmaya çalıştığınızda elinize aldığınız son şey o.” F Lotus isimli enstalasyon, sarayın bahçesinin içindeki havuzda yer alıyor. 1,005 can yeleğinden oluşan iş, mülteci krizine gönderme yapıyor.

Geçen ay sosyal medyanın yeni fenomen tabiri “bae”den bahsetmiştik. Bu ayki “Before Anyone Else” yani herkesten önce gelenimiz erkek model Jhon Burjack! Portekiz’in Euro2016’yı almasıyla iyice trend olan Güney Amerika’dan aramıza katılıyor Jhon. London Collections Men’de Bobby Abley’in İlkbahar-Yaz/defilesindeki ayı şeklindeki pembe sırt çantasını taşıyan modelden bahsediyoruz. Alternatif moda kanallarından sektörün dişlerinin arasına düşmesini kutlayabiliriz.

Origami sanatıyla yapılan turnalar barış mesajıyla gökyüzüne uçurulacak.

UNUTMAK MÜMKÜN Mü? HİROŞİMA

İstanbul oyuncak müzesi her yıl olduğu gibi bu sene de Sadako Sasaki’yi anacak. Hiroşima’ya atılan atom bombasının 71. Yıldönümünde Türk ve Japon çocuklar barış için origami yapacaklar. 6 Ağustos’ta gerçekleştirilecek etkinlikte katılım müze ziyaretçilerine ücretsiz olacak. 6 yaş ve üzeri çocukların katılabileceği etkinlik buruk bir tarihin üstünü saflıkla örtüyoruz.

İstanbul Modern Resimleri
İstanbul Modern_3.jpg

İstanbul Modern_1.jpg

İstanbul Modern_2.jpgİstanbul Modern_0.jpg

Yorum Yaz